Umiarkowane ożywienie po trudnym roku
W tym roku europejska gospodarka straciła impet w warunkach wysokich kosztów utrzymania, słabego popytu zewnętrznego i zaostrzenia polityki pieniężnej. Choć spodziewane jest stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej, Komisja Europejska w swojej jesiennej prognozie przewiduje niższy wzrost unijnego PKB niż w prognozie wiosennej. Szacuje się, że w październiku inflacja w strefie euro spadła do poziomu najniższego od dwóch lat i będzie się dalej zmniejszać w okresie objętym prognozą.
Prezentowana prognoza gospodarcza opiera się na szeregu technicznych założeń dotyczących kursów walutowych, stóp procentowych oraz cen towarów, których datą graniczną jest 25 października. W przypadku wszelkich innych danych, w tym założeń dotyczących polityki poszczególnych państw, w prognozie uwzględniono informacje dostępne do 31 października włącznie. Zakłada się kontynuację strategii politycznych bez żadnych zmian, o ile nie zostaną zapowiedziane i odpowiednio szczegółowo opisane nowe strategie.
Komisja Europejska publikuje co roku dwie prognozy kompleksowe (wiosenną i jesienną) oraz dwie prognozy śródokresowe (zimową i letnią). Dwie prognozy kompleksowe obejmują szeroki zakres wskaźników gospodarczych dotyczących wszystkich państw członkowskich UE, krajów kandydujących, państw EFTA i innych dużych zaawansowanych i wschodzących gospodarek rynkowych. Prognozy śródokresowe obejmują roczne i kwartalne dane dotyczące PKB i inflacji na bieżący i kolejny rok dla wszystkich państw członkowskich, a także dane zbiorcze dla całej UE i dla strefy euro.
Szczegóły dotyczące prognozy na stronie internetowej KE przedstawicielstwa w Polsce.