back to top
20.5 C
Ostrołęka
poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Wiadomości Europejskie

REKLAMA

Umiarkowane ożywienie po trudnym roku

W tym roku europejska gospodarka straciła impet w warunkach wysokich kosztów utrzymania, słabego popytu zewnętrznego i zaostrzenia polityki pieniężnej. Choć spodziewane jest stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej, Komisja Europejska w swojej jesiennej prognozie przewiduje niższy wzrost unijnego PKB niż w prognozie wiosennej. Szacuje się, że w październiku inflacja w strefie euro spadła do poziomu najniższego od dwóch lat i będzie się dalej zmniejszać w okresie objętym prognozą.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Prezentowana prognoza gospodarcza opiera się na szeregu technicznych założeń dotyczących kursów walutowych, stóp procentowych oraz cen towarów, których datą graniczną jest 25 października. W przypadku wszelkich innych danych, w tym założeń dotyczących polityki poszczególnych państw, w prognozie uwzględniono informacje dostępne do 31 października włącznie. Zakłada się kontynuację strategii politycznych bez żadnych zmian, o ile nie zostaną zapowiedziane i odpowiednio szczegółowo opisane nowe strategie.

Komisja Europejska publikuje co roku dwie prognozy kompleksowe (wiosenną i jesienną) oraz dwie prognozy śródokresowe (zimową i letnią). Dwie prognozy kompleksowe obejmują szeroki zakres wskaźników gospodarczych dotyczących wszystkich państw członkowskich UE, krajów kandydujących, państw EFTA i innych dużych zaawansowanych i wschodzących gospodarek rynkowych. Prognozy śródokresowe obejmują roczne i kwartalne dane dotyczące PKB i inflacji na bieżący i kolejny rok dla wszystkich państw członkowskich, a także dane zbiorcze dla całej UE i dla strefy euro.

Szczegóły dotyczące prognozy na stronie internetowej KE przedstawicielstwa w Polsce.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex