Raport: problem z rasizmem
Prawie połowa osób pochodzenia afrykańskiego w UE spotyka się na co dzień z rasizmem i dyskryminacją, co oznacza wzrost liczby takich przypadków od 2016 r.
Nękanie o podłożu rasistowskim i profilowanie etniczne są również powszechne, zwłaszcza wśród młodych osób – to wniosek z nowego badania Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA). FRA wzywa państwa UE do podjęcia pilnych działań w celu zwalczenia problemu dyskryminacji rasowej i związanego z nią nękania, aby wszyscy byli traktowani równo i z godnością.
Pomimo obowiązującego od 2000 r. prawa antydyskryminacyjnego w UE i znaczących zmian, które zaszły od tego czasu w polityce, osoby pochodzenia afrykańskiego nadal spotykają się z rasizmem, dyskryminacją i przestępstwami z nienawiści:
45 proc. respondentów twierdzi, że doświadczyło dyskryminacji rasowej w ciągu 5 lat poprzedzających badanie, co stanowi wzrost w porównaniu z 39 proc. w ostatnim badaniu FRA. 30 proc. respondentów twierdzi, że doświadczyło nękania o podłożu rasistowskim, ale prawie nikt tego nie zgłasza. 58 proc. respondentów twierdzi, że ich ostatnie zatrzymanie przez policję w roku poprzedzającym badanie było wynikiem profilowania rasowego. 34 proc. respondentów czuło się dyskryminowanych ze względu na rasę przy poszukiwaniu pracy, a 31 proc. w pracy w ciągu 5 lat poprzedzających badanie. Rosnąca inflacja i koszty utrzymania sprawiają, że więcej osób pochodzenia afrykańskiego jest bardziej zagrożonych ubóstwem w porównaniu do ogółu populacji. Młode osoby pochodzenia afrykańskiego są trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesne zakończenie nauki w porównaniu do ogółu młodych ludzi.
Sprawozdanie jest częścią trzeciego ogólnounijnego badania FRA poświęconego doświadczeniom imigrantów i potomków imigrantów w całej UE.
Analizowane są w nim odpowiedzi ponad 6700 osób pochodzenia afrykańskiego mieszkających w 13 krajach UE: