Czy twój region jest konkurencyjny?
W latach 2019–2022 większość wschodnich regionów UE nadal nadrabiała braki – m.in. w państwach bałtyckich, Chorwacji, na Węgrzech, w Polsce i Słowenii.
Indeks konkurencyjności regionalnej (RCI) to stosowane od dawna narzędzie pomiaru różnych wymiarów konkurencyjności wszystkich regionów UE. Obecnie zmieniono jednak jego metodykę.
Wartości indeksu w nowej formule RCI 2.0 pokazują, że nadal istnieją znaczne różnice między regionami UE, natomiast konkurencyjność regionów słabiej rozwiniętych rośnie. Najbardziej konkurencyjne w UE – według wyników indeksu – są regiony Utrechtu, Holandii Południowej oraz francuski region stołeczny Île-de-France.
Regiony słabiej rozwinięte nadrabiają braki
W 2022 r., w porównaniu z poprzednią edycją indeksu z 2016 r., konkurencyjność regionalna w regionach słabiej rozwiniętych poprawiła się, natomiast wyniki regionów w okresie przejściowym były bardziej zróżnicowane. Najlepsze wyniki nadal osiągają regiony lepiej rozwinięte.
Najniższe wartości koncentrują się, podobnie jak dotychczas, w słabiej rozwiniętych regionach wschodnich państw członkowskich UE.
Szczegóły dotyczące tego tematu znajdziecie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.