Dziś rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 27 lutego każda zainteresowana osoba będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w komendach Policji, w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych, czy organizacjach pozarządowych w całym kraju.
Jest to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Od dziś do 27 lutego w komendach miejskich i powiatowych na Mazowszu wyznaczone będą dyżury. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać pomoc i bezpłatne porady. Dyżurujący policjanci będą także kierować pokrzywdzonych, w celu uzyskania dalszego wsparcia, do podmiotów, które świadczą pomoc z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Lista organizacji i miejsce, gdzie można uzyskać pomoc znajduje się tutaj
Informacji można też szukać na stronach komend miejskich i powiatowych na terenie Mazowsza.
Coroczna organizacja obchodów 'Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku.