Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.
Marta Mierzejewska: Spółdzielnia Socjalna Walidus prowadzi w Ostrołęce Dzienny Dom Pobytu
przy ulicy Goworowskiej 13a dla osób z chorobami otępiennymi. Funkcjonuje on 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie. Rekrutacja uczestników ma charakter ciągły, a dla każdej z osób,
uczestników projektu przygotowywany jest indywidualny plan wsparcia. Marta Mierzejewska, dzień dobry, moim gościem na 88 i pół FM jest Artur Wilk.
– Dzień dobry.
MM: Na początek o głównych celach i korzyściach z utworzenia
Dziennego Domu Pobytu dla osób z chorobami otępiennymi w Ostrołęce.
– Głównym celem utworzenia Dziennego Domu Pobytu w Ostrołęce jest poprawa funkcjonowania osób z chorobą Alzheimera i chorobami odtępnymi oraz odciążenie rodziny i osób opiekujące się tymi osobami.
MM: Jakie wsparcie finansowe i organizacyjne uzyskaliście od Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przy realizacji tego projektu.
– Wsparcie jakie otrzymaliśmy z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w postaci finansowej to 1 651 618 zł. Dodatkowo otrzymujemy wsparcie w trakcie realizacji projektu w postaci
wizyt studyjnych w innych dziennych domach pobytu, które funkcjonują dłużej niż my.
MM: Proszę zatem powiedzieć, jakie kryteria muszą spełnić osoby z chorobami otępiennymi,
aby mogły korzystać z usług Dziennego Domu Pobytu w Ostrołęce?
– Osoba kwalifikująca się do Dziennego Domu Pobytu muszą być to osoby z chorobą Alzheimera we wstępnym stadium, ewentualnie osoby z chorobą otępienną.
MM: Jakie usługi i zajęcia proponujecie w Dziennym Domu Pobytu?
– Usługi, jakie oferuje Dzienny Dom Pobytu dla swoich uczestników to wsparcie pracownika socjalnego, terapia zajęciowa, rehabilitacja, trening umiejętności społecznych, trening umiejętności
codziennych, zajęcia z logopedo, zajęcia z dietetykiem, zajęcia z psychologiem, zajęcia ogólnorozwojowe, muzykoterapia, zajęcia komputerowe, terapia poznawcza, trening pamięci, zajęcia manualna, terapia ręki, gimnastyka korekcyjna i to wszystko.
MM: Proszę powiedzieć słów kilka także o kadrze, którą zatrudniacie.
– Osoby, jakie są zatrudnione w Dziennym Domu Pobytu to pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, logopeda, psycholog, dietetyk oraz specjaliści związani z konkretnymi terapiami.
MM: Jakie są koszty związane z utworzeniem i utrzymaniem takiego domu?
– Koszty utworzenia dziennego domu pobytu to jest około 2 mln zł.
MM: Czy podopieczni Waszej placówki płacą za pobyt?
– Zajęcia w dziennym domu pobytu są odpłatne. W 2024 roku to 500 zł
miesięcznie.
MM: Warto dodać, że dla uczestników Dziennego Domu Pobytu zapewniony jest transport na zajęcia. Mogą oni również skorzystać z niego oraz z usług mobilnego asystenta, aby załatwić swoje sprawy urzędowe czy związane z leczeniem. I to wszytko w dzisiejszym programie Społecznie Pozytywni. Na 88,5 Fm moim gościem był Artur Wilk.