back to top
5.5 C
Ostrołęka
niedziela, 21 kwietnia 2024 r.

“Snajper wchodzi pierwszy”. Premiera 28 lipca

REKLAMA

8 lipca swoją premierę w Wydawnictwie Znak Literanova będzie miała książka
Snajper wchodzi pierwszy.

Przemysław Wójtowicz, najskuteczniejszy polski snajper w Afganistanie, zdradza Michałowi Wójcikowi kulisy pracy snajpera elitarnego oddziału i porażająco szczerze mówi o tym, jak wygląda walka na misji, która tylko z nazwy jest misją “pokojową”.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Dla swoich jest aniołem stróżem, dla wrogów – bogiem, od którego zależy życie.

“Nie wstrzymuj oddechu, musisz strzelać instynktownie. Naciśnij spust. Szybko przeładuj. Sprawdź, czy trafiłeś. Pamiętaj – saper myli się raz, snajper nie może pomylić się ani razu. Bo twój błąd oznacza śmierć twoich kumpli.”

Do akcji zawsze wkraczał pierwszy. Od jego umiejętności zależał los całego oddziału. Często chodziło o jeden strzał – jak ten w Zana Khan, kiedy trafił w stanowisko wroga z odległości ponad 1400 metrów.

Jak chłopak z bloku w Nowej Hucie znalazł się w elitarnym oddziale? Dlaczego nikt w Wojskach Lądowych nie miał takiej swobody jak on?

Przemysław Wójtowicz – zawodową służbę wojskową pełnił na stanowiskach: dowódcy drużyny, pomocnika dowódcy plutonu, dowódcy plutonu, starszego szyfranta, podoficera sztabowego S-2, podoficera sztabowego S-3, dowódcy sekcji snajperów, koordynatora szkolenia strzelców wyborowych, starszego instruktora, pomocnika dowódcy do spraw rannych i poszkodowanych w misjach.

Ciężko ranny podczas akcji bojowej w Afganistanie. Wyróżniony Wpisem do Księgi Honorowej WP za męstwo i odwagę. Wielokrotnie odznaczony, w tym przez Prezydenta RP. Od 2017 roku na emeryturze. Obecnie zajmuje się rehabilitacją rannych żołnierzy przez sport (głównie nurkowanie) oraz szkoleniem strzeleckim.

Michał Wójcik – historyk, dziennikarz, autor bestsellerów Ptaki drapieżne. Historia Lucjana “Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg – najgroźniejszej polskiej agentki oraz wywiadu z Zofią Posmysz Królestwo za mgłą. Współautor książki Wojna nadejdzie jutro. Laureat Nagrody Historycznej “Polityki” za rok 2015.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex