Bezpieczeństwo hydrologiczne i epidemiologiczne oraz pomoc dla bezdomnych to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie pod przewodnictwem wojewody Jacka Kozłowskiego zorganizowano w celu omówienia stanu przygotowania regionu do sezonu zimowego 2014/2015.
Posiedzenie zespołu rozpoczęło się przedstawieniem prognozy hydrometeorologicznej na Mazowszu. W trakcie całego sezonu zimowego przewidywane są wahania stanu wody i okresowe wzrosty związane z częściowym topnieniem pokrywy śnieżnej. Najwyższe stany mają wystąpić w lutym, a najniższe w grudniu. Spływ wód roztopowych prognozowany jest w lutym i marcu 2015 roku. Średnia sezonowa temperatura będzie powyżej normy (która wynosi od -2.3°C do 0.3°C), natomiast suma opadów utrzyma się na stałym poziomie (od 78 mm do 107 mm).
Następnie dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie poinformował, że wszystkie urządzenia hydrotechniczne znajdujące się w administracji warszawskiego RZGW są przygotowane do sezonu zimowego 2014/2015. Wskazał także, że w województwie zidentyfikowano 67 odcinków wodnych, gdzie może dojść do powstania zatorów, na trzech głównych rzekach: Wiśle, Narwi, Bugu. Ich łączna długość wynosi ok. 190 km. Na początku października ogłoszono przetarg na prowadzenie akcji lodołamania.
Podczas najbliższej zimy na terenie Mazowsza bezdomni będą mieć do dyspozycji 72 placówki (w tym 28 w Warszawie) dysponujące łącznie 3419 miejscami (1462 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach, 45 w Trzciance k. Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które udzieleją wsparcia znajduje się w zakładce Pomoc dla bezdomnych. W województwie działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 na terenie stolicy), wydających dziennie ok. 5 tys. posiłków (ok. 2,4 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także funkcjonować wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).
Jesień i zima to okres zwiększenia zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Sanepid monitoruje sytuację w regionie – w trzecim kwartale 2014 r. odnotowano 82,5 tys. tego typu przypadków. W czasie spotkania Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał, że nie ma obecnie zagrożenia chorobowego dla zwierząt gospodarskich w kontekście afrykańskiego pomoru świń.
W trakcie posiedzenia omówiono przygotowania spółek kolejowych, w szczególności pod względem przejezdności torów, koksowników na przystankach i sytuacji przestojów pociągów między stacjami. Podsumowano również działania dotyczące przygotowań dróg do sezonu zimowego.
W spotkaniu Wojewódzkiego Zespół Zarządzania Kryzysowego wzięli udział m.in.: przedstawiciele policji, straży pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, spółek kolejowych oraz służb weterynaryjnych i hydrologicznych.
źródło: mazowieckie.pl