Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski 'Powstali 1863–64”, którą od 13 do 25 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum przy ul Traugutta 19.
Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach.
Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie.
Ta część ma charakter analogowo-multimedialny – dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.
Kolejnym – największym i najbardziej spektakularnym – elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym.
Podczas zwiedzania widzowie będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
Wystawa zostanie otwarta we wtorek 13 czerwca o godz. 12 – wstęp wolny.
Fot. MHP/Michał Jędrzejewski