back to top
-0.6 C
Ostrołęka
sobota, 23 listopada 2024 r.

PONAD 2 MLD EURO W RAMACH RPO WM

REKLAMA

Rozpoczął się cykl konsultacji nowego programu operacyjnego dla Mazowsza. 17 lutego odbyło się spotkanie w Ostrołęce, podczas którego m.in. marszałek Adam Struzik prezentował założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Zmienia się kilka rzeczy. Przede wszystkim Mazowsze jest traktowane przez UE jako region lepiej rozwinięty. Przekłada się to na mniejszą alokację – ponad 2 mld euro. Tym razem najchętniej dotowane przez Unię będą działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem dokonań naukowych w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Ważne będą nadal odnawialne źródła energii. Projekt RPO WM po konsultacjach ma trafić na początku kwietnia 2014 r. do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz do Komisji Europejskiej.

Mówił marszałek Adam Struzik.

Jak będzie wyglądać RPO WM 2014-20

Mazowsze nie jest już traktowane jako region słabiej rozwinięty. Siłą rzeczy może liczyć na mniejsze wsparcie z UE. Udało się jednak wynegocjować kwotę ok. 3,8 mld euro. Do programu operacyjnego (RPO WM 2014-20) trafi ponad 2.1 mld euro, zaś o kolejnych ok. 1,7 mld euro (z funduszy strukturalnych EFS i EFRR) beneficjenci z Mazowsza będą mogli ubiegać się w programach krajowych.

Zmianą jest też zakres samego regionalnego programu operacyjnego. Będzie łączył w sobie inwestycje, które do tej pory były w dwóch programach (RPO i POKL). Czyli na Mazowszu powstanie jeden program operacyjny, w którym znajdą się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W jednym programie będą więc tzw. projekty twarde i miękkie. 65% środków z EFRR dla Mazowsza,  tj. 1 734,1  mln EUR przeznaczono na CT 1-4, z czego 885,1 mln EUR będzie wdrażane w ramach RPO WM

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej wsparciem finansowym mają być objęte przede wszystkim działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem dokonań naukowych w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Unia Europejska mocno stawia nadal na odnawialne źródła energii. To właśnie na tego typu projekty będzie najwięcej pieniędzy. Na ten cel przeznaczonych jest 65 proc. środków z EFRR w ramach nowego RPO WM (czyli 885,1 mln euro).

Nowością dla subregionów są tzw. RIT-y, czyli Regionalne Instrumenty Terytorialne. Mają to być narzędzia, które pozwolą podejść do pewnych inwestycji w sposób ponadsamorządowy. Są takie obszary, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa – np. przy projekcie kanalizacyjnym czy drogowym przebiegającym przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów.

Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas – w ramach otwartych konkursów.

Na co muszę zwrócić uwagę składający wnioski

Poziom dofinansowania będzie sięgał maksymalnie 80 proc. (dotychczas mogło to być 85 proc.). Część projektów (w działaniach skierowanych do przedsiębiorców i samorządów) będzie mogła być realizowana nie w oparciu o dotacje, ale na bazie finansowania zwrotnego, czyli pożyczek. Już teraz część inwestycji (np. rewitalizacja miast i projekty związane z ekonomią energetyczną) powstaje w ramach takiego wsparcia. Na Mazowszu funkcjonują już inicjatywy JESSICA i JEREMIE.

O wyborze projektu będzie w pewnej mierze decydować ich zgodność z inteligentnymi specjalizacjami (np. bezpieczna  żywność, inteligentne systemy zarządzania). Każde z województw miało je wskazać dla swojego regionu. Nie są to sztuczne twory, ale wskazówki, na co stawiać w potencjale gospodarczym i intelektualnym – tak, by rozwijać mazowiecką innowacyjność. – nie tylko w kontekście wykorzystania środków unijnych.

Starający się o dotację będą musieli pamiętać o tym, że projekty muszą być odzwierciedleniem realnych potrzeb regionu – Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, a ich diagnoza oparta jest m.in. na wynikach konsultacji społecznych prowadzonych już od 2011 r. w całym województwie. Drugim dokumentem, który wyznacza politykę regionalną jest Strategia Europy 2020. Jej ustalenia mają swoje odzwierciedlenie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego i w Kontrakcie Terytorialnym. Wszystkie te dokumenty mają wpływ na ostateczny kształt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Gdzie uzyskać więcej informacji

Wszystkim, którzy będą chcieli ubiegać się o unijne dofinansowanie, pomagać będą pracownicy sieci specjalnie stworzonych do tego punktów informacyjnych – jeden z nich będzie w Ostrołęce w oddziale Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Klienci punktów będą mogli liczyć na diagnozę swojego pomysłu – informację o tym, w ramach którego priorytetu i działania można ubiegać się o wsparcie. Poznają również kryteria i procedury przyznawania dotacji, a przede wszystkim poznają 'krok po kroku” sposób ubiegania się o dofinansowanie.

W punkcie informacyjnym będzie można dowiedzieć się o planowanych szkoleniach.

Bardzo ważne z punktu widzenia wnioskujących o dofinansowanie będzie pomoc ze strony pracowników punktu przy problemach pojawiających się w trakcie realizacji projektów, np. zasady konkurencyjności przy ponoszeniu wydatków, zasady dokumentowania realizowanych przedsięwzięć.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex