Rozpoczął się cykl konsultacji nowego programu operacyjnego dla Mazowsza. 17 lutego odbyło się spotkanie w Ostrołęce, podczas którego m.in. marszałek Adam Struzik prezentował założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20.
Zmienia się kilka rzeczy. Przede wszystkim Mazowsze jest traktowane przez UE jako region lepiej rozwinięty. Przekłada się to na mniejszą alokację – ponad 2 mld euro. Tym razem najchętniej dotowane przez Unię będą działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem dokonań naukowych w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Ważne będą nadal odnawialne źródła energii. Projekt RPO WM po konsultacjach ma trafić na początku kwietnia 2014 r. do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz do Komisji Europejskiej.
Mówił marszałek Adam Struzik.
Jak będzie wyglądać RPO WM 2014-20
Mazowsze nie jest już traktowane jako region słabiej rozwinięty. Siłą rzeczy może liczyć na mniejsze wsparcie z UE. Udało się jednak wynegocjować kwotę ok. 3,8 mld euro. Do programu operacyjnego (RPO WM 2014-20) trafi ponad 2.1 mld euro, zaś o kolejnych ok. 1,7 mld euro (z funduszy strukturalnych EFS i EFRR) beneficjenci z Mazowsza będą mogli ubiegać się w programach krajowych.
Zmianą jest też zakres samego regionalnego programu operacyjnego. Będzie łączył w sobie inwestycje, które do tej pory były w dwóch programach (RPO i POKL). Czyli na Mazowszu powstanie jeden program operacyjny, w którym znajdą się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W jednym programie będą więc tzw. projekty twarde i miękkie. 65% środków z EFRR dla Mazowsza, tj. 1 734,1 mln EUR przeznaczono na CT 1-4, z czego 885,1 mln EUR będzie wdrażane w ramach RPO WM
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej wsparciem finansowym mają być objęte przede wszystkim działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem dokonań naukowych w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Unia Europejska mocno stawia nadal na odnawialne źródła energii. To właśnie na tego typu projekty będzie najwięcej pieniędzy. Na ten cel przeznaczonych jest 65 proc. środków z EFRR w ramach nowego RPO WM (czyli 885,1 mln euro).
Nowością dla subregionów są tzw. RIT-y, czyli Regionalne Instrumenty Terytorialne. Mają to być narzędzia, które pozwolą podejść do pewnych inwestycji w sposób ponadsamorządowy. Są takie obszary, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa – np. przy projekcie kanalizacyjnym czy drogowym przebiegającym przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów.
Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas – w ramach otwartych konkursów.
Na co muszę zwrócić uwagę składający wnioski
Poziom dofinansowania będzie sięgał maksymalnie 80 proc. (dotychczas mogło to być 85 proc.). Część projektów (w działaniach skierowanych do przedsiębiorców i samorządów) będzie mogła być realizowana nie w oparciu o dotacje, ale na bazie finansowania zwrotnego, czyli pożyczek. Już teraz część inwestycji (np. rewitalizacja miast i projekty związane z ekonomią energetyczną) powstaje w ramach takiego wsparcia. Na Mazowszu funkcjonują już inicjatywy JESSICA i JEREMIE.
O wyborze projektu będzie w pewnej mierze decydować ich zgodność z inteligentnymi specjalizacjami (np. bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania). Każde z województw miało je wskazać dla swojego regionu. Nie są to sztuczne twory, ale wskazówki, na co stawiać w potencjale gospodarczym i intelektualnym – tak, by rozwijać mazowiecką innowacyjność. – nie tylko w kontekście wykorzystania środków unijnych.
Starający się o dotację będą musieli pamiętać o tym, że projekty muszą być odzwierciedleniem realnych potrzeb regionu – Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, a ich diagnoza oparta jest m.in. na wynikach konsultacji społecznych prowadzonych już od 2011 r. w całym województwie. Drugim dokumentem, który wyznacza politykę regionalną jest Strategia Europy 2020. Jej ustalenia mają swoje odzwierciedlenie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego i w Kontrakcie Terytorialnym. Wszystkie te dokumenty mają wpływ na ostateczny kształt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Gdzie uzyskać więcej informacji
Wszystkim, którzy będą chcieli ubiegać się o unijne dofinansowanie, pomagać będą pracownicy sieci specjalnie stworzonych do tego punktów informacyjnych – jeden z nich będzie w Ostrołęce w oddziale Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Klienci punktów będą mogli liczyć na diagnozę swojego pomysłu – informację o tym, w ramach którego priorytetu i działania można ubiegać się o wsparcie. Poznają również kryteria i procedury przyznawania dotacji, a przede wszystkim poznają 'krok po kroku” sposób ubiegania się o dofinansowanie.
W punkcie informacyjnym będzie można dowiedzieć się o planowanych szkoleniach.
Bardzo ważne z punktu widzenia wnioskujących o dofinansowanie będzie pomoc ze strony pracowników punktu przy problemach pojawiających się w trakcie realizacji projektów, np. zasady konkurencyjności przy ponoszeniu wydatków, zasady dokumentowania realizowanych przedsięwzięć.