Policja przypomina, że piesi i rowerzyści mają obowiązek noszenia poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych. Wczoraj kolejny pieszy bez odblasków został potrącony. Trafił do szpitala.
Mówi kom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Policja informuje, że policjanci na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego będzie sprawdzać czy piesi i rowerzyści zgodnie z przepisami poza obszarem zabudowanym korzystają z odblasków. Jeśli tego nie czynią narażają siebie na odpowiedzialność karną. Warto korzystać z odblasków zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Mogą uratować życie.
Sposoby zrównoważonego wychwytywania, składowania i wykorzystywania dwutlenku węgla w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia 'zerowej emisji CO2 netto” do 2050 r. Chociaż znaczna część tych wysiłków będzie związana z obniżeniem obecnych poziomów emisji w nadchodzących latach, będziemy również potrzebować technologii, które mogą wychwytywać CO2 lub usuwać go bezpośrednio z atmosfery, a następnie przechowywać lub wykorzystywać. Technologie te skoncentrują się na sektorach, w których redukcja emisji jest szczególnie trudna lub kosztowna, takich jak np. emisje procesowe z cementu lub przetwarzania odpadów na energię. W związku z tym Komisja przyjęła komunikat w sprawie zarządzania emisjami w przemyśle, w którym przedstawiono szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób technologie te mogłyby przyczynić się do ograniczenia emisji o 90 proc. do 2040 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Komisja zaproponowała, aby do 2030 r. UE opracowała co najmniej 50 mln ton zdolności składowania CO2 rocznie. Na podstawie oceny skutków dotyczącej zalecanego przez UE celu klimatycznego na 2040 r. liczba ta będzie musiała wzrosnąć do około 280 mln ton do 2040 r. W komunikacie w sprawie zarządzania emisjami w przemyśle określono kompleksowe podejście polityczne do osiągnięcia tych celów.
W komunikacie określono szereg działań, które należy podjąć na szczeblu unijnym i krajowym, aby umożliwić wdrożenie tych technologii i infrastrukturę niezbędną do stworzenia jednolitego rynku emisji CO2 w Europie w nadchodzących dziesięcioleciach. Komisja rozpocznie prace przygotowawcze nad ewentualnym przyszłym pakietem regulacyjnym dotyczącym transportu i składowania CO2, w którym rozważono by takie kwestie jak struktura rynku i kosztów, dostęp stron trzecich, normy jakości CO2 lub zachęty inwestycyjne na rzecz nowej infrastruktury.
Komisja oceni również ilości CO2, które należy usunąć bezpośrednio z atmosfery (przemysłowe usuwanie dwutlenku węgla), aby zrealizować ambicje UE w zakresie redukcji emisji na lata 2040 i 2050, oraz oceni ogólne cele i środki z zakresu polityki służące ich osiągnięciu.
Więcej w temacie na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.
Po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży z okazji Tłustego Czwartku zorganizowała kiermasz charytatywny. Przyświecało mu hasło 'Podziel się tym co lubisz. Pączkuj z SP 2”. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice mogli kupić słodkie wypieki wspierając jednocześnie akcję Fundacji Kapucyni i Misje. Zebrano 1320 złotych.
Celem było pozyskanie środków na projekty realizowane w Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Gabonie i Sudanie Południowym. Datki zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.
Do akcji przyłączyło się wiele lokalnych firm w tym Cukiernia Słodka Zośka, Zakład Piekarniczo Cukierniczy L.Kosakowski G.Karwowski w Piątnicy oraz społeczność szkolna.
Nadal można wesprzeć zbiórkę, kupując wirtualne pączki, link poniżej
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce informuje czytelników Filii Nr 6, aktualnie mieszczącej przy al. Wojska Polskiego 42 o planowanym przeniesieniu do nowego lokalu przy ul. Dywizjonu 303.
W związku z koniecznością przeniesienia zbiorów oraz sprzętów niezbędnych do organizacji usług bibliotecznych w nowej lokalizacji biblioteka będzie nieczynna od dnia 15 lutego do odwołania.
Zwrotu książek wypożyczonych w Filii nr 6 można dokonać w dowolnej placówce MBP.
Przedłużenie terminu zwrotu książek można dokonać przez konto czytelnika: https://mbp.ostroleka.katalogbiblioteki.pl/logowanie_konto.php
Do szpitala trafiła kobieta, która została poszkodowana w wypadku, do którego doszło w niedzielę przed godziną 6 rano w Ostrołęce.
Na ulicy Kopernika, na czteropasmowej jezdni czołowo zderzyły się dwa auta. 24-letni mieszkaniec powiatu makowskiej skręcając z ulicy Fieldorfa Nila stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z kierującą bmw. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca był pijany. Urządzenie pokazało 2 promile w wydychanym powietrzu.
Mężczyzna stracił prawo jazdy, za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
Kolejna grupa maturzystów Polonezem rozpoczęła swój bal maturalny. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce bawili się 10 lutego w Sali Bankietowej Olimpia.
Brawa, śmiech, muzyka i eleganckie stroje – to wszystko stworzyło niepowtarzalną atmosferę. Spotkanie studniówkowe było szczególnie ważne dla tego rocznika, jak podkreślają uczniowie, dużo stracili z integracji przez pandemię.
Bal maturalny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodych ludzi. Uroczyste wydarzenie, które stanowi symboliczne pożegnanie z okresem nauki i przygotowanie do nowego etapu życia.
300 tysięcy złotych dofinansowania pozyskała gmina Rzekuń na zakup autobusu szkolnego na potrzeby dowozu dzieci ze szczególnymi potrzebami. Z nowego środka transportu będą mogli korzystać uczniowie uczęszczający do szkół prowadzonych przez gminę oraz pozostałych znajdujących się na terenie Ostrołęki i powiatu.
Podkreśla wójt Bartosz Podolak.
Obecnie z bezpłatnych usług transportowych korzysta 13 dzieci z niepełnosprawnościami. Przejazd odbywa się zawsze w asyście opiekunów, którzy udzielają uczniom niezbędnej pomocy.
Gmina Rzekuń na zakup nowego autobusu pozyskała dofinansowanie w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia 'Autobusy dla mazowieckich szkół” w wysokości 300 tys. zł. Pojazd będzie wyposażony w przestrzeń przeznaczoną dla pasażera niepełnosprawnego na wózku inwalidzkim, co najmniej 1 drzwi wyposażone w uchwyty lub poręcze ułatwiające wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, drzwi automatycznie blokowane, gdy pojazd porusza się z prędkością powyżej 5 km/h.
Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń. Muszą to zrobić także wtedy, gdy na bieżąco informowali Zakład o działalności zarobkowej. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą.
Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia – tłumaczy Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. – Aby umożliwić rozliczenie wcześniejszej emerytury czy renty w najkorzystniejszy sposób, taka osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie – dodaje.
ZUS rozlicza emerytów i rencistów na podstawie zaświadczeń z zakładów pracy albo oświadczeń o wysokości przychodu, które składają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Na podstawie tych dokumentów porównuje przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy w 2023 r.