Strona główna Blog Strona 795

OSP w Małkini Górnej, Nurze, Komorowie i Wąsewie z nowymi wozami strażackimi dzięki wsparciu UE

0

Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 188 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Aż 253 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. W niedzielę umowy z władzami gmin Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka i Wąsewo podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc. W spotkaniu wzięła udział Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Wsparcie dla jednostek OSP z powiatu ostrowskiego to 5,4 mln zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi ogromne wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł. – Unia od lat wspiera mazowieckich strażaków. W tej perspektywie wsparcie jest rekordowe, bo ponad 250 mln zł, i przeznaczymy je na zakup 188 średnich i ciężkich samochodów strażackich. Zależy nam, aby wozy jak najszybciej trafiły do jednostek – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. –To już kolejna pomoc, na jaką mogą liczyć druhowie z subregionu ostrołęckiego. Tym razem unijne wsparcie w wysokości 5,4 mln zł trafi do czterech jednostek OSP z powiatu ostrowskiego: w Małkini Górnej, Nurze, Komorowie i Wąsewie.

Jak zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Mazowsza możliwe jest doposażenie jednostek OSP w nowoczesny sprzęt. – Początek nowego roku w kwestii środków unijnych jest obiecujący i bardzo intensywny. Podpisujemy umowy na wsparcie OSP niemal każdego dnia. Dzięki temu nasze mazowieckie jednostki będą dysponować nowoczesnymi wozami. Subregion ostrołęcki otrzyma łącznie 37,5 mln zł na zakup 27 wozów strażackich.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 188 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni zazwyczaj jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

– Wsparcie z Unii Europejskiej na nowe wozy strażackie podniesie bezpieczeństwo i komfort pracy strażaków. Nowoczesne pojazdy pozwolą na szybsze i efektywniejsze reagowanie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Ponadto dzięki funduszom europejskim w wielu gminach zostaną zrealizowane działania edukacyjne zwiększające świadomość ekologiczną lokalnych społeczności – podkreśla Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

fot. UMWM

Miejsce na reklamę

UKS Siódemka Ostrołęka na Halowych Mistrzostwa Polski Juniorów

0

W dniach 09-11.02.2024 w hali KGHM ŚLĘZA ARENA we Wrocławiu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Wśród ponad 1200 zawodników wystartowała także dwójka reprezentantów UKS Siódemka Ostrołęka.

W sobotę 10 lutego na 2000 m (U-18) biegał Artur Mrozek, który osiągnął wynik 6:06,34 s i poprawił swój rekord życiowy. Także z 'życiówką’ wyjechał z Wrocławia Szymon Sala, który startował tego samego dnia na 600 m (U-18). Jego aktualny rekord życiowy to 1:30,49 s.

fot. UKS Siódemka

Miejsce na reklamę

Będą nowe mosty na Bugu i Narwi

0

Ponad 53 mln zł sejmik Mazowsza przeznaczy na budowę dwóch mostów – na rzece Bug w miejscowości Krzemień Wieś (pow. sokołowski) oraz na Narwi – most połączy Nowe Łachy w powiecie makowskim z miejscowością Nowy Lubiel w powiecie wyszkowskim. Umowy na dofinansowanie inwestycji z władzami gminy Rzewnie i powiatu siemiatyckiego podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk i członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, nowe mosty to przede wszystkim ogromna szansa na dynamiczny rozwój terenów, na których powstaną. – I to nie tylko rozwój gospodarczy, lecz także turystyczny. Chcemy pomóc samorządom lokalnym w budowie tak ważnych dla społeczności inwestycji. Przeznaczyliśmy na ten cel przeszło 53 mln zł. Projekt, którego liderem jest gmina Rzewnie, dofinansujemy aż w 80 proc.

Most łączący gminę Rzewnie i gminę Rząśnik

40 mln zł samorząd województwa przekaże gminie Rzewnie na budowę mostu łączącego gminę Rząśnik i gminę Rzewnie. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zaznacza, że jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy obu gmin. – Dzięki budowie mostu na Narwi skróci się czas przejazdu z jednej gminy do drugiej, co znacznie ułatwi codziennie życie mieszkańcom. Otworzą się nowe możliwości dla firm, także tych z branży turystycznej.

Prace budowlane, które mają potrwać do 2027 r., obejmą nie tylko budowę samego mostu, lecz także budowę dróg dojazdowych w miejscowościach Nowe Łachy i Nowy Lubiel w ciągu dróg gminnych nr 210805W Łachy – Orłowo oraz nr 440312 W Rogóźno – Lubiel – rzeka Narew. Inwestycję realizują wspólnie powiaty makowski i wyszkowski oraz gminy Rząśnik i Rzewnie. Liderem projektu jest gmina Rzewnie. Całkowita wartość projektu to 50 mln zł, samorząd województwa sfinansuje 80 proc. kosztów budowy mostu, czyli 40 mln zł.

Most w miejscowości Krzemień Wieś i drogi dojazdowe

Budowa mostu na rzece Bug i dróg dojazdowych łączących drogę gminną nr 390303W w miejscowości Krzemień Wieś (pow. sokołowski) z drogą powiatową nr 1728B w miejscowości Granne (pow. siemiatycki) oraz infrastruktury towarzyszącej to inwestycja realizowana przez powiat siemiatycki. Członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla, że jest to wyjątkowa inwestycja łącząca dwa województwa. – To takie symboliczne połączenie Mazowsza z Podlasiem. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby mieszkańców powiatów sokołowskiego i siemiatyckiego. Nowy most, w nowym miejscu znacznie ułatwi im codzienne funkcjonowanie. Będzie także bodźcem do rozwoju gospodarczego i turystycznego. W ramach projektu do 2025 r. powstanie most na rzece Bug w miejscowości Krzemień Wieś. Całkowity koszt projektu to ponad 151 mln zł. Samorząd województwa dofinansuje projekt kwotą 13,5 mln zł.

Miejsce na reklamę

Otyłość i nadwaga – problem co piątego dziecka na Mazowszu!

0

Samorząd województwa mazowieckiego zlecił Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu badanie dotyczące zagrożenia otyłością wśród dzieci i młodzieży z Mazowsza. Jego wyniki pokazują, że z nadwagą lub otyłością w województwie mierzy się co piąty uczeń. Winna jest zła dieta i brak ruchu. Samorząd stawia więc na rozwój bazy sportowej i edukację zdrowotną.

Mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest program 'Mazowsze dla sportu”, który został skierowany do lokalnych samorządów. Jego efektem będą m.in. boiska do siatkówki plażowej w Rzekuniu, pumptrack w Czerwinie, czy wyremontowane obiekty sportowe przy Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle oraz hali sportowej w Baranowie – dodaje Elżbieta Lanc.

Otyłość jest chorobą – powiedziała Agata Szczepanek, dietetyk w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Zwraca uwagę na to, że liczba dzieci i młodzieży borykających się z otyłością gwałtownie rośnie.

Powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy – podkreślał Mariusz Popielarz, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Ostrołęce.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce przeprowadzane są konsultacje żywieniowe, można skorzystać z porady dietetyka czy nawet całego zespołu terapeutycznego.

Wyniki badania pokazują, że dzieci jedzą za mało posiłków, pomijają śniadanie i często sięgają po produkty o niekorzystnym wpływie na organizm.

Miejsce na reklamę

9,5 mln zł z UE na zakup nowych wozów strażackich dla druhów z powiatu makowskiego

0

Mazowieckie Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 przyznał samorząd Mazowsza. Dzięki takiej pomocy, uda się kupić aż 188 wozów strażackich. Kolejne umowy zostały podpisane w powiecie makowskim, do którego trafi 9,5 mln zł na zakup siedmiu nowoczesnych samochodów wraz z wyposażeniem.

Umowy z władzami gmin Różan, Sypniewo, Czerwonka, Krasnosielc, Płoniawy-Bramura, Karniewo oraz Młynarze podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.

Do ochotniczych straży pożarnych z całego Mazowsza trafi rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – 253 mln zł na zakup 188 średnich i ciężkich wozów strażackich. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, to rekordowe i istotne wsparcie dla mazowieckich strażaków. – Unia Europejska od lat wspiera mazowieckich strażaków. W poprzedniej perspektywie były to pieniądze na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz remonty strażnic. Teraz to aż 253 mln zł na 188 samochodów. To doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 188 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni, zazwyczaj, jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W niedzielę (11 lutego br.) podpisanych zostało kolejnych siedem umów na doposażenie jednostek z subregionu ostrołęckiego. Do OSP z powiatu makowskiego trafi 9,5 mln zł na zakup siedmiu wozów strażackich.

– Samorząd Mazowsza od lat wspiera ochotnicze straże pożarne dofinansowując zakupy sprzętu, umundurowania, modernizacje i remonty strażnic. Pomoc, którą obecnie realizujemy, dzięki funduszom unijnym jest rekordowa. 27 wozów strażackich dla subregionu ostrołęckiego, łącznie 188 pojazdów dla całego województwa, to ogromne wsparcie dla naszych strażaków i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców całego Mazowsza – podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W sumie do subregionu ostrołęckiego trafi wsparcie w wysokości ponad 37,5 mln zł na zakup 27 wozów strażackich.

– 27 wozów strażackich, które trafi do regionu ostrołęckiego znacząco poprawi jakość pracy naszych druhów i druhen. Nowe jednostki bojowe, w wielu przypadkach pozwolą zastąpić starsze i wysłużone samochody, które lata świetności mają już za sobą i nie są w stanie realizować swoich zadań, tak jak nowe, świetnie wyposażone wozy – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.  

Umowy na wsparcie strażaków

– Odważne działania strażaków ochotników zasługują na wsparcie. Finansową pomoc otrzymujemy z Unii Europejskiej i dzięki temu możemy realizować jeden z największych programów wsparcia dla mazowieckich OSP – zaznacza Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Jastrzębowskiego.

fot. UMWM

Miejsce na reklamę

Uroczyste przekazanie radiowozu w KPP w Makowie Mazowieckim

0

Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim ma nowy radiowóz oznakowany.

Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu starosty makowskiego, burmistrza Makowa Mazowieckiego oraz wójtów gmin Czerwonka, Krasnosielc, Rzewnie.

Przekazany pojazd to wynik dobrej współpracy i zrozumienia potrzeb służby przez samorząd terytorialny, co bez wątpienia przekłada się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu makowskiego.

Nowy radiowóz trafił do Wydziału Ruchu Drogowego.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

Spotkanie z Jakubem Żulczykiem

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza 20 lutego na spotkanie z Jakubem Żulczykiem, autorem powieści 'Ślepnąc od świateł’.

Jakub Żulczyk ur. 1983 r. w Nidzicy, mieszka w Warszawie. Studia dziennikarskie i amerykanistyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 2006 zadebiutował powieścią 'Zrób mi jakąś krzywdę”. Miesięcznik Lampa gościł go również jako autora wywiadów, recenzji, esejów. Jest autorem tekstów dla magazynów 'Exclusiv”, 'Playboy”, wcześniej – 'Machina”, a od jesieni 2008 do końca istnienia Dziennika (jesień 2009) – był stałym felietonistą sobotniego wydania Dziennika-Kultura – jego autorska rubryka nosiła tytuł ’15 minut sławy“. Rubryka była ponownie publikowana w tygodniku WPROST, przez blisko dwa lata.

Latem 2008 r., jako jedyny reprezentant Polski, Żulczyk wszedł do grupy finalistów corocznego konkursu Young Euro Connect – eseistycznej rywalizacji młodych europejskich pisarzy.

W 2008 r. ukazała się jego druga powieść, 'Radio Armageddon“ okrzyknięta 'najbrutalniejszą i najuczciwszą polską powieścią młodzieżową”. Książka dała mu też nominację do Paszportów 'Polityki” 2008 roku. W 2014 roku spektakl na motywach powieści wystawiał wrocławski Teatr Współczesny.

Jesienią 2010 ukazała się powieść pt 'Instytut”, watach 2011/12 ukazała się dwuczęściowa powieść dla młodzieży pt. 'Zmorojewo” i 'Świątynia”.

Ponowną nominację do 'Paszportów Polityki” przyniosła autorowi powieść sensacyjna pt. 'Ślepnąc od świateł”. Na jej podstawie wyprodukowano serial TV w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Kolejno ukazywały się powieści 'Wzgórze psów”, 'Czarne słońce” 'Informacja zwrotna”, 'Dawno temu w Warszawie”, ta ostatnia stanowi kontynuację powieści 'Ślepnąc od świateł.

Moderatorem spotkania w Ostrołęce będzie redaktor Filip Modrzejewski. Biblioteka zaprasza do czytelni przy ul. Głowackiego 42 o godzinie 18.

Miejsce na reklamę

Uroczyste zakończenie kadencji Rady Seniorów

0

W ratuszu uroczyście podsumowano kolejną kadencję Rady Seniorów w Ostrołęce.

Prezydent Miasta Łukasz Kulik podziękował wszystkim członkom Rady za ich nieocenione zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju społeczności, podkreślił także ogromny wkład seniorów w życie miasta oraz ich zaangażowanie w sprawy społeczne.

Przypomnijmy, przewodniczącym Rady Seniorów Kadencji 2019 – 2023 był Wiesław Kędzierski, wiceprzewodniczącymi Krystyna Kurpiewska i Danuta Rusiecka.

Rada Seniorów Miasta to organ konsultacyjny, doradczy, który reprezentuje interesy i potrzeby osób starszych w danej społeczności. Jej celem jest wspieranie dialogu między władzami lokalnymi a seniorami, a także uczestnictwo w procesach podejmowania decyzji dotyczących polityki senioralnej oraz innych kwestii istotnych dla tej grupy społecznej.

Fot. Urząd Miasta Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Mirosław Augustyniak starostą makowskim

0

Mirosław Augustyniak został nowym starostą powiatu makowskiego. Wybrano go dzisiaj podczas sesji rady powiatu.

Mirosław Augustyniak to wieloletni samorządowiec. Dotychczas pełnił funkcję radnego sejmiku województwa mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Nowe wyposażenie strażackie dla OSP Rzekuń

0

OSP w Rzekuniu ma nowe wyposażenie. Przekazał je samorząd województwa mazowieckiego.

Mówi Wiesław Frydrych, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla gminy to bardzo duże wsparcie – podkreśla wójt Bartosz Podolak.

Specjalistyczny sprzęt przekazano druhom w piątek.

Miejsce na reklamę