Konkurs dla młodych tłumaczy Juvenes Translatores: laur polskiej edycji trafia do Warszawy
Komisja Europejska składa gratulacje 27 zwycięzcom siedemnastego konkursu tłumaczeniowego dla uczniów szkół średnich Juvenes Translatores. Laureatką polskiej edycji została Rozalia Wróblewska z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.
Sukces młodej adeptki sztuki przekładu pisemnego robi tym większe wrażenie, że – jak wyjaśnia Katarzyna Zúniga, nauczycielka i opiekunka konkursu w warszawskim liceum – na co dzień Rozalia uczęszcza do klasy o profilu matematyczno-fizycznym.
Tegoroczna odsłona organizowanego przez Komisję Europejską konkursu obfituje w polskie akcenty w kilku innych jeszcze krajach Europy. I tak u naszych zachodnich sąsiadów tryumfował autor tłumaczenia w kombinacji polsko-niemieckiej, a teksty przełożone z języka Mickiewicza i Szymborskiej zdobyły wyróżnienia w Hiszpanii i Irlandii.
W tym roku swoje umiejętności językowe przetestowało 3 056 uczestników, którzy przetłumaczyli tekst między wybranymi przez siebie dwoma z 24 języków urzędowych UE. Spośród 552 dostępnych kombinacji językowych uczniowie z 701 szkół wybrali 155 kombinacji, w tym z języka rumuńskiego na szwedzki czy z czeskiego na duński. Dostępne są już wyniki.
Tłumacze z Komisji Europejskiej wybrali 27 zwycięzców, po jednym z każdego kraju UE, oraz 247 uczniów, którzy otrzymali specjalne wyróżnienia za swoje wybitne tłumaczenia. W grupie wyróżnionych znalazło się 11 uczniów z Polski, w tym kolega Rozalii z tej samej klasy o profilu matematyczno-fizycznym.
Ceremonia wręczenia nagród 27 zwycięzcom odbędzie się w Brukseli 21 marca.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza grupy zorganizowane do udziału w warsztatach etnograficznych 'Wielkanoc na Kurpiach”.
Mówi Agnieszka Kowalewska.
Zajęcia będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godz. 8–16 w okresie od 26 lutego do 27 marca 2024 r.
Obowiązują zapisy pod numerem tel. 29 764 54 43 wew. 43.
Warsztaty objęte są programem 'Kulturalna szkoła na Mazowszu”, zainicjowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ramach programu zorganizowane grupy szkolne z terenu województwa mazowieckiego (w tym dzieci z tzw. zerówki) mogą skorzystać z oferty wystaw i lekcji muzealnych MKK za 1 zł od osoby. Więcej informacji na stronie: https://muzeum.ostroleka.pl/?p=15163.
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała zawody sportowe w biegach przełajowych, w których udział wzięli żołnierze ze wszystkich batalionów – Ciechanów, Komorowo, Siedlce i Zegrze Południowe, jak również inne służby mundurowe. Do wyboru były dwa dystanse: 3 i 8 kilometrów.
Do udziału w wydarzeniu zaproszono 18 Dywizję Zmechanizowaną, Służbę Więzienną, Policję oraz Państwową Straż Pożarną. W zawodach wzięło udział 65 Terytorialsów północnego Mazowsza.
Na każdym dystansie prowadzona była klasyfikacja indywidualna żołnierzy – z podziałem na kobiety i mężczyzn. Z wyników wszystkich Terytorialsów tworzona była klasyfikacja batalionowa. Drużyny Mazowieckiej Piątki uplasowały się w następującej kolejności: 1 miejsce – 52 batalion lekkiej piechoty w Komorowie, 2 miejsce – 54 batalion lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym, 3 miejsce – 53 batalion lekkiej piechoty w Siedlcach.
Zwycięzcy i wyróżnieni zawodnicy zostali uhonorowani medalami i dyplomami.
Bal karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców zorganizowała 8 lutego Rada Osiedla Starosty Kosa. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 5 i połączyła w sobie zabawę oraz tradycję Tłustego Czwartku.
Poinformował Bartosz Śnieciński, przewodniczący Rady Osiedla Starosty Kosa.
Prezydent Łukasz Kulik dla uczestników spotkania ufundował tort.
Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o rekordowym wsparciu projektów w subregionie ostrołęckim. Ponad 29 mln zł przyznał powiatom z regionu w ramach programów wsparcia. Pieniądze pozwolą na inwestycje w szkołach, modernizację boisk i hal sportowych, wsparcie schronisk i wiele innych działań.
Sejmik Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął właśnie 11 z ponad 20 programów wsparcia, na które nabory zostały ogłoszone jeszcze w zeszłym roku. Mówi marszałek Adam Struzik.
Subregion ostrołęcki może w tym roku liczyć na rekordowe wsparcie sejmiku Mazowsza w ramach programów wsparcia. Ponad 29 mln zł trafi do jednostek OSP, seniorów, czy sołectw – poinformowała członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, do gmin i powiatów z całego Mazowsza trafi ok. 190 mln zł na realizację ponad 2 tysięcy inwestycji.
Pieniądze, które otrzyma subregion ostrołęcki pozwolą na realizację prawie 350 projektów m.in. w obszarze zdrowia, edukacji, kultury, sportu.
46 projekty – ochrona klimatu i czyste powietrze
Sejmik Mazowsza dofinansowuje proekologiczne projekty. W sumie w ramach programów 'Mazowsze dla klimatu” i 'Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie subregionu ostrołęckiego zostało dofinansowanych 46 projektów. Łączna wartość dofinansowania z budżetu województwa to ponad 4,8 mln zł. Wśród nich są m.in.: zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Sypniewa, modernizacja oświetlenia zewnętrznego na terenie gminy Myszyniec, nasadzenia zieleni w Broku, odtworzenie stawów retencyjnych w gminie Szulborze Wielkie, budowa tężni solankowej Ostrowi Mazowieckiej i Nagoszewce Drugiej. Dofinansowanie obejmie także akcje edukacyjne w zakresie ochrony powietrza w Długosiodle oraz czyszczenie ulic na mokro w Ostrołęce, kontrole antysmogowe w gminie i mieście Chorzele i kilku innych gminach.
Kwoty dofinansowania dla poszczególnych programów: ’Mazowsze dla czystego powietrza” – 15 projektów, ponad 1 mln zł dofinansowania; ’Mazowsze dla klimatu” – 31 projektów, ponad 3,8 mln zł dofinansowania.
Ponad 7 mln zł na boiska i hale sportowe
Od lat sejmik Mazowsza dofinansowuje obiekty sportowe w całym regionie ostrołęckim. W tym roku w ramach programu 'Mazowsze dla sportu” wsparcie otrzymało 38 projektów sportowych. Łącznie trafi do nich ponad 7 mln zł, z czego ponad 6,2 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, a prawie 800 tys. zł na remonty. Dofinansowane projekty to m.in.: budowa boiska sportowego w Ostrołęce przy ul. Łęczysk, przebudowa boiska sportowego w miejscowości Lipa, modernizacja hali sportowej w Baranowie i boiska przy SP w Starym Szelkowie czy Krzynowłodze Małej. Natomiast w Czerwonce wyremontowany zostanie przyszkolny plac sportowo-rekreacyjny, w Bogatem 'Orlik”, a w Kadzidle obiekty sportowe przy Zespole Szkół Powiatowych.
6 ogrodów działkowych ze wsparciem
Już po raz kolejny sejmik Mazowsza dofinansował inwestycje w ogrodach działkowych w ramach programu 'Mazowsze dla działkowców”. W tym roku 4 ogrody działkowe z Ostrołęki, i po jednym z Ostrowi Mazowieckiej i gminy Wyszków otrzymały ponad 115 tys. zł dofinansowania. Na pomoc mogły liczyć takie projekty jak utwardzenie alejek i remont dróg dojazdowych, modernizacje instalacji wodociągowej oraz elektrycznej, czy budowa placu zabaw dla dzieci.
93 projekty strażackie z dofinansowaniem
’Mazowsze dla straży pożarnych” to program, w ramach którego sejmik Mazowsza dofinansowuje ochotnicze straże pożarne z całego regionu. Tegoroczne wsparcie dla OSP z subregionu ostrołęckiego to ponad 3,7 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizacje 31 budynków strażnic, zakup 17 samochodów, a także wyposażenia dla ochotniczych straży pożarnych. W sumie pomoc otrzymały 93 projekty.
Jesteśmy w trakcie podpisywania umów na przekazanie środków unijnych w celu zakupu nowych wozów strażackich. Na całe Mazowsze trafi aż 188 samochodów bojowych, z czego 27 zasili subregion ostrołęcki. Jednak to nie jedyne wsparcie samorządu Mazowsza w tym obszarze dla naszego regionu. Powiaty z naszego regionu otrzymają dodatkowe 3,7 mln zł w ramach programów wsparcia. Środki pozwolą na zakup kolejnych 17 pojazdów oraz specjalistycznego sprzętu strażackiego, a także na remonty 31 strażnic OSP – podkreśla Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego.
9 autobusów dla szkół z powiatów makowskiego, ostrołęckiego i przasnyskiego
’Autobusy dla mazowieckich szkół” to jeden z nowych programów wsparcia, które w ubiegłym roku były prowadzone w ramach pilotażu. Dzięki niemu gminy z Mazowsza mogą kupić autobusy dowożące uczniów do szkół. W tym roku z pomocy finansowej skorzystało 9 gmin z regionu ostrołęckiego: Rzewnie, Różan, Baranowo, Olszewo-Borki, Troszyn, Myszyniec, Lelis, Wąsewo i Jednorożec. Otrzymały one łącznie ponad 4 mln zł.
Seniorzy ze wsparciem sejmiku
Wycieczki, pikniki czy sportowe senioriady to tylko część projektów, które otrzymały w tym roku dofinansowanie w ramach programu 'Mazowsze dla seniorów”. Sejmik Mazowsza wspiera mazowieckie rady seniorów i proponowane przez nich inicjatywy. W tym roku taką pomoc otrzymały 4 projekty skierowane do seniorów mieszkających w subregionie ostrołęckim. Łączna kwota wsparcia to ponad 156 tys. zł. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in. 'Życie nie musi być nudne – żyj z pasją i aktywnie” dla seniorów z Ostrołęki, czy inicjatywa przasnyskiej rady seniorów na rzecz poprawy jakości życia 'Radość, kreatywność, zdrowie: SeniorArt na Wysokich Obrotach”.
Mazowszanie pod opieką
Sejmik województwa dba o zdrowie Mazowszan. Mazowieckie samorządy mogły otrzymać dofinansowanie do realizacji prozdrowotnych projektów. W sumie w regionie ostrołęckim będzie realizowanych 6 takich projektów, m.in. w powiecie makowskim: profilaktyczny program zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zaopatrzenie ortopedyczne stóp w zapobieganiu i leczeniu stopy cukrzycowej. W powiatach wyszkowskich dofinansowane zostaną programy 'Posłuchaj swego serca. Zbadaj się! i 'Powiedz stop cukrzycy. Zbadaj się!”, natomiast w powiatach ostrołęckich programy wczesnego wykrywania nowotworów skóry oraz program zapobiegania, wczesnego wykrywania i przeciwdziałania negatywnym skutkom chorób metabolicznych ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy, nadwagi i otyłości. W sumie to ponad 577 tys. zł. wsparcia.
Pomoc dla bezdomnych zwierząt
Mazowieckie gminy i powiaty mogą liczyć na pomoc sejmiku Mazowsza w zapobieganiu bezdomności zwierząt i utrzymywaniu schronisk. 32 takie projekty w subregionie ostrołęckim otrzymało w tym roku ponad 480 tys. zł dofinansowania z programu 'Mazowsze dla zwierząt”.
Ponad 6,2 mln zł dla sołectw i lokalnych centrów integracji
’Mazowsze dla sołectw” i 'Mazowsze dla lokalnych centrów integracji” to programy wspierające lokalne społeczności. W ramach pierwszego z nich na pomoc finansową mogą liczyć niewielkie inwestycje w sołectwach, takie jak budowa oświetlenia lub wymiana na energooszczędne, budowa placów zabaw, siłowni plenerowych czy budowa chodników lub parkingów. W tym roku takie wsparcie otrzymało 77 projektów sołeckich z subregionu ostrołęckiego. Łączna pomoc finansowa to ponad 1,9 mln zł. 'Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” to wsparcie na budowę lub remonty domów kultury czy świetlic wiejskich. Sejmik województwa dofinansował 35 projektów w subregionie ostrołęckim. W sumie to ponad 6,2 mln zł dofinansowania.
Mazowsze dla młodzieży
Warto przypomnieć, że w grudniu 2023 r. został rozstrzygnięty program 'Mazowsze dla młodzieży”. Samorząd województwa mazowieckiego dofinansował 4 inicjatywy młodzieżowych rad z subregionu ostrołęckiego. Łączna kwota wsparcia wyniosła prawie 60 tys. zł. Środki można było pozyskać m.in. na organizowanie szkoleń z zakresu edukacji obywatelskiej, warsztatów rozwijających u młodzieży kompetencje merytoryczne, społeczne i przywódcze, a także inicjatywy zgłoszone przez rady młodzieżowe. Poza tym wsparciem mogły zostać objęte działania związane z organizowaniem i przeprowadzeniem kampanii informacyjnej czy wyborczej, organizacją inauguracyjnej sesji młodzieżowych rad, warsztaty i szkolenia mające przygotować młodzież do pełnienia funkcji radnego oraz podnoszenie kompetencji przyszłych opiekunów młodzieżowych.
Wystawa fotografii aktu i portretu pod nazwą 'Jura 2023”, będąca pokłosiem II Pleneru Fotograficznego grupy AfP Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców została otwarta 8 lutego w Galerii Ostrołęka OCK. Swoje prace zaprezentowało tam osiem osób z Ostrołęki i jedenaście z innych miejscowości w kraju.
Podkreśla Daniel Ejsymont, prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego.
Plener odbył się w malowniczych terenach i obiektach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestniczyło w nim 20 członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego i fotografów z innych stowarzyszeń twórczych.
W programie o nowoczesnych inwestycjach jakie powstają w gminie Rzekuń, znajdziemy również odpowiedz na pytanie, na czym zależy wójtowi Bartoszowi Podolakowi i jak świetlice wiejskie kształtują lokalną wspólnotę. Rozmowę poprowadziła Marta Mierzejewska.
Z okazji Tłustego Czwartku radny Rady Miasta Ostrołęki i kandydat na prezydenta Paweł Niewiadomski poczęstował mieszkańców słodkimi paczkami.
Akcja była doskonałą okazją do bezpośrednich rozmów z ostrołęczanami, poznania ich potrzeb, rozbudzenia pozytywnych emocji oraz wzmocnienia poczucia wspólnoty lokalnej.
Ministerstwo Finansów otrzymuje od podatników sygnały o próbach wyłudzenia danych osobowych. Oszuści podają się za pracowników Krajowej Informacji Skarbowej lub Krajowej Administracji Skarbowej i próbują nielegalnie zdobyć informacje.
Ostrzegała mł. asp. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej.