Strona główna Blog Strona 793

Jej drugie życie – Manula Kalicka

0

Seria bestsellerowych łotrzykowskich powieści z Irenką Górecką – sprytną tancerką kabaretową – w roli głównej. Wojenne i powojenne losy zwykłych ludzi, którzy stają w obliczu sytuacji często groźnych, czasem groteskowych, a niekiedy śmiesznych.
Muszą normalnie żyć w nienormalnym czasie.
To się czyta, i to znakomicie!

Maria hrabina Łęska i profesor Leon Rosenblatt, znany historyk sztuki, po dramatycznej ucieczce z okupowanej Polski znaleźli się w Londynie. On został szefem zespołu zajmującego się poszukiwaniami zrabowanych w Polsce przez hitlerowców dzieł sztuki, ona współpracuje z angielskim wywiadem. Zbliża się koniec 1944 roku. Hrabina otrzymuje nieoczekiwaną propozycję udziału w niebezpiecznej tajnej misji na terenie Niemiec. Trzeba odzyskać pewne dokumenty, których ujawnienie naraziłoby na szwank Koronę Brytyjską. Bohaterowie wyruszają do ogarniętej wojennym zamętem Europy. Na miejscu przekonują się, że w zamku Waldstein w pokrytej śniegiem Bawarii toczy się wielka gra…
Książka – jak zwykle u Manuli Kalickiej – trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Miejsce na reklamę

Rak – Zrozumieć – Zapobiec – Wyleczyć

0

Rak – Zrozumieć – Zapobiec – Wyleczyć. Audycja poświęcona profilaktyce onkologicznej, powstaje przy współpracy z Europosłem Jarosławem Kalinowskim oraz Grupą Europejska Partia Ludowa w Parlamencie Europejskim.

Miejsce na reklamę

’BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ” – NOWA AKCJA PROFILAKTYCZNA OSTROŁĘCKIEJ POLICJI

0

’BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ” – to hasło nowej akcji profilaktycznej organizowanej przez Komendę Miejską Policji w Ostrołęce.

We wtorek funkcjonariuszka z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej i Patologii odwiedziła Szkołę Podstawową nr 1. Rozmawiała z uczniami na temat agresji zarówno w tym świecie realnym, jak i wirtualnym. Uświadomiła jak dużą krzywdę można wyrządzić drugiej osobie hejtem, bądź agresją słowną. Opowiedziała również o odpowiedzialności karnej osób nieletnich w tym zakresie.

Największym dowodem na to, że takie spotkania są potrzebne jest fakt, iż jeden z uczniów na koniec prelekcji podszedł do policjantki i powiedział, że nie zdawał sobie sprawy, że słowem może wyrządzić komuś krzywdę.

fot. KMP w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Rejestracja do Poradni Specjalistycznych czynna od godziny 7

0
SONY DSC

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce informuje, że rejestracja do Poradni Specjalistycznych czynna będzie już od godziny 7. Zmiana nastąpi 19 lutego.

Szpital przypomina, że istnieje możliwość telefonicznej rejestracji do Poradni w godzinach od 8 do 13 pod numerem telefonu 29 765 23 00.

Dla usprawnienia obsługi w czasie rejestracji prosi, aby każdy pacjent przygotował kod skierowania i numer PESEL. W przypadku rejestracji osobistej trzeba mieć dokument tożsamości.

Miejsce na reklamę

Śladami Kurpiów w Kadzidle

0

Kolejna edycja 'Śladami Kurpiów’ odbyła się w Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle. To święto twórców ludowych, artystów, miłośników folkloru i regionu.

II Kadzidlański Przegląd Instrumentalistów i Śpiewaków Kurpiowskich z gminy Kadzidło odbył się we wtorek. Były prezentacje chórów, grup śpiewaczych i zespołów ludowych. Ważnym punktem programu było uhonorowanie kurpiowskich artystów i popularyzatorów Kurpiowszczyzny.

Wydarzeniu towarzyszył XV konkurs plastyczny 'Wycinanka Kurpiowska – Ptaszki’ CKK w Kadzidle. Nagrody ufundował Powiat Ostrołęcki.

Organizatorami wydarzenia była gmina Kadzidło i Centrum Kultury Kurpiowskiej.

Fot. Związek Kurpiów

Miejsce na reklamę

Otwarty konkurs ofert z zakresu zdrowia publicznego

0

Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego na rzecz mieszkańców Ostrołęki obejmujących edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę chorób w mieście w 2024 roku. Oferty można składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 23 lutego do godz. 16.

Organizacje mogą realizować zadania w pięciu kategoriach:

  • Edukacja zdrowotna na temat HIV, AIDS, HCV, narkomanii – 5000 zł,
  • Edukacja kobiet w ciąży oraz ich rodzin w zakresie opieki nad przyszłą matka i dzieckiem – 5000 zł
  • Realizacja zadań w zakresie propagowania honorowego dawstwa krwi jako metody ratowania ludzkiego zdrowia i życia – 10000 zł,
  • Edukacja zdrowotna na temat skutków zdrowotnych otyłości, propagowanie ruchu jako skutecznego narzędzia do walki z otyłością – 5000 zł,
  • Propagowanie aktywności fizycznej i intelektualnej wśród seniorów – 5000 zł.

Oferty należy złożyć w formie elektronicznej za pomocą platformy internetowej 'WITKAC” dostępnej na stronie www.witkac.pl oraz złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty w kancelarii Urzędu Miasta Ostrołęki.

Szczegóły na stronie internetowej ratusza.

Miejsce na reklamę

Radny Mariusz Łuba kolejny raz prosi o utwardzenie ul. Wiejskiej na os. Stacja oraz jej budowę w niedługim czasie

0
Mariusz Łuba Radny Rady Miasta Ostrołęki

Stan odcinka ulicy Wiejskiej od torów w kierunku ulicy Goworowskiej jest w opłakanym stanie. O utwardzenie i wyrównanie drogi w imieniu mieszkańców, na bieżąco prosi władze miasta radny Mariusz Łuba. Podobnie jest i obecnie, gdy stan drogi po zimowych roztopach i opadach deszczu uległ znacznemu pogorszeniu.

6 lutego radny Mariusz Łuba złożył kolejną interpelację w sprawie niezwłocznej poprawy nawierzchni, a także zabezpieczenia środków w budżecie miasta na opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie budowę odcinka ulicy Wiejskiej od torów w kierunku ulicy Goworowskiej. Treść zamieszczamy poniżej. Do tematu wrócimy.

’Szanowny Panie Prezydencie,
po rozmowach z mieszkańcami ulicy Wiejskiej, którzy zgłosili mi problem fatalnego stanu nawierzchni, proszę o niezwłoczną pomoc – wyrównanie i utwardzenie drogi. Aktualne warunki widoczne są na poniższym zdjęciu, które otrzymałem od mieszkańców. Proszę o pilne zajęcie się sprawą.

Dodatkowo proponuję zaplanowanie w tegorocznym budżecie Miasta Ostrołęki lub budżecie na 2025 rok środków finansowych na dokumentację, a następnie budowę odcinka ulicy Wiejskiej od torów w kierunku ulicy Goworowskiej. Realizacja tej inwestycji poprawi komfort życia mieszkańców” – pisze radny Mariusz Łuba z klubu Ostrołęka dla Wszystkich.

Miejsce na reklamę

Zagospodarowanie Nabrzeża Narwi – prezydent ujawnia plany

0

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik opublikował plany związane z zagospodarowaniem nabrzeża Narwi.
W założeniu ma być to miejsce rekreacji i aktywnego wypoczynku. Wizualizacje są bardzo obiecujące, jednak do finalnego efektu jeszcze daleka droga. Miasto ma już koncepcję, jednak by inwestycja została zrealizowana potrzebne będą środki zewnętrzne, o które samorząd się stara.

Pierwsze prace związane z przygotowaniem i utwardzeniem terenu pod inwestycję rozpoczęły się jesienią. Obecnie ze względu na wysoki stan wody w rzece zostały wstrzymane. Tylko wzmocnienie lewego brzegu Narwi wraz z budową kanalizacji deszczowej będzie kosztowało miasto blisko 4 miliony złotych.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Inicjatywa obywatelska ws. konopi indyjskich

Komisja Europejska zadecydowała o częściowej rejestracji europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO) o nazwie 'European Cannabis Initiative” (europejska inicjatywa w sprawie konopi indyjskich).

Organizatorzy wzywają Komisję do:

1 zwołania transeuropejskiego zgromadzenia obywatelskiego do spraw polityki dotyczącej marihuany, w tym sankcji i spójności polityk państw członkowskich,
2 ułatwienia dostępu do medycznej marihuany oraz zezwolenia na transport marihuany i jej pochodnych przepisanych do celów terapeutycznych, by umożliwić pełne korzystanie z prawa do ochrony zdrowia, oraz
3 przyznania niezbędnych środków na badania nad marihuaną do celów terapeutycznych.

Komisja uznała, że inicjatywę można zarejestrować jedynie w odniesieniu do drugiego i trzeciego z jej celów, ponieważ tylko one spełniają wymogi dotyczące rejestracji. Komisja musiała odmówić rejestracji pierwszego celu inicjatywy, ponieważ wykracza on poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego w tej dziedzinie.

Na tym etapie Komisja nie przeanalizowała wniosków pod względem merytorycznym. Decyzja o rejestracji inicjatywy w odniesieniu do jej drugiego i trzeciego celu ma charakter formalny. Oznacza to, że decyzja ta nie przesądza o prawnych i politycznych wnioskach Komisji w sprawie tej inicjatywy, ani o ewentualnych działaniach, jakie podejmie ona w przypadku, gdyby inicjatywa uzyskała wymagane poparcie.

Od momentu częściowego zarejestrowania inicjatywy jej organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Będzie musiała ona zadecydować o podjęciu działań w odpowiedzi na wniosek bądź o jego odrzuceniu, przy czym w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Miejsce na reklamę

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

0

Zapraszamy do wysłuchania audycji dotyczącej Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce. Kierownikiem oddziału jest lek. Michał Dębiński. Rozmowę poprowadziła Ewa Krupka.

Miejsce na reklamę