Strona główna Blog Strona 792

Wiadomości Europejskie

0

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte wstępne porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie aktu w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie. Umowa ta pomoże UE stać się gospodarzem czystych technologii i poczynić znaczne postępy w budowaniu silnych krajowych zdolności produkcyjnych tych technologii w UE. Akt w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie zwiększy konkurencyjność i odporność przemysłu europejskiego oraz wesprze tworzenie zielonych, wysokiej jakości miejsc pracy, ponieważ UE dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jako centralny element planu przemysłowego Zielonego Ładu akt zapewni UE odpowiednie wyposażenie do przejścia na czystą energię poprzez ustanowienie poziomu odniesienia dla zdolności produkcyjnych UE w zakresie technologii neutralnych emisyjnie, tak aby do 2030 r. osiągnąć co najmniej 40 proc. przewidywanego popytu w UE. Uzgodniony akt stworzy korzystne warunki regulacyjne niezbędne do przyciągnięcia i wspierania inwestycji w technologie i powiązane projekty, które w znacznym stopniu przyczynią się do dekarbonizacji. Uzgodnione przepisy przyczynią się w szczególności do szybszej budowy większej liczby zakładów produkcyjnych technologii neutralnych emisyjnie. Ułatwi to dostęp do rynków dla produktów spełniających europejskie kryteria zrównoważonego rozwoju i odporności oraz przyczyniających się do dywersyfikacji od nadmiernie skoncentrowanych źródeł dostaw. Zapewni również dostępność niezbędnej wykwalifikowanej siły roboczej, aby wesprzeć dążenie do neutralności emisyjnej.

Więcej na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Paweł Niewiadomski

0

Na 88,5 FM gościem Marty Mierzejewskiej był radny Rady Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski z Klubu Radnych Nasza Ostrołęka, kandydat na prezydenta. W rozmowie m.in. o wizji rozwoju miasta.

Miejsce na reklamę

Budowa mostu na Narwi z zaawansowaniem prac na ponad 30 procent(zdjęcia)

0

Ponad 30 procent – to obecny stan zaawansowania prac przy budowie mostu na Narwi w Teodorowie wraz z dojazdami – informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Ma powstać obiekt mostowy zespolony stalowo – betonowy o długości całkowitej 247,70 m i szerokości całkowitej 13,75 m. Zaprojektowano na nim jezdnię drogi powiatowej klasy G o przekroju 2 x 3,50 m wraz z ciągiem pieszo – rowerowym o szerokości 3,00 m.

W zakres inwestycji wchodzi również budowa trasy głównej drogi powiatowej klasy G, długości 3642,39 m i przekroju 2 x 3,50 m, łączącej drogę krajową nr 61 w Teodorowie z drogą powiatową nr 2539W w Łęgu Przedmiejskim. Stan zaawansowania prac na koniec 2023 roku wyniósł 21%. Obecnie to ponad 30 proc.

Prace dotychczas przebiegały zgodnie z zatwierdzonymi harmonogramami robót. Jednak 14 lutego do Zarządu Dróg Powiatowych wpłynęło pismo od dyrektora kontraktu, że ze względu na podniesienie się stanu wód płynących i stojących wokół budowy prace zostały czasowo wstrzymane.

Wykonawca prowadzi roboty w dobrze zorganizowany sposób. Trwają prace związane z zabijaniem ścianek zewnętrznych na podporze mostowej zlokalizowanej w nurcie rzeki oraz szalowaniem przyczółków. Podpora nr 4 jest wylana w całości, a nr 5 zalana jest betonem do ciosów łożyskowych. Formowane są nasypy na dojazdach do obiektu mostowego.

Nad inwestycją sprawowany jest nadzór inwestorski w zakresie różnych branż budowlanych towarzyszących przy budowie mostu i dojazdów. Planowane wydatki do poniesienia w 2024 roku wynoszą 62 272 248,00 zł, w tym środki własne Powiatu w wysokości 12 355 248,00 zł, środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 49 000 000,00 zł oraz pomoc finansowa gminy Lelis w kwocie 617 000,00 zł i gminy Rzekuń w wysokości 300 000,00 zł. Planowane łączne koszty inwestycji wynoszą 132 034 396,00 zł.

Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2023 roku. Wykonawcą robót jest Konsorcjum firm: DOMOST Sp. z o.o., MOSTOSTAL Kielce S.A., RAITIL Sp. z o.o. Funkcję Inżyniera kontraktu pełni firma SAFEGE S.A.S.

Planowany termin zakończenia prac to koniec 2025 roku.

fot. Starostwo Powiatowe

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko Anna Koryszewska – pytania od słuchaczy część 2

0

Anna Koryszewska, specj. ds Obrotu Nieruchomościami w House Brothers odpowiada na pytania od słuchaczy Radia Oko.

Miejsce na reklamę

Tragiczny wypadek drogowy w powiecie przasnyskim

0

Jedna ofiara śmiertelna to bilans wypadku drogowego w powiece przasnyskim. Dziś rano zderzyły się trzy samochody.

Poinformowała mł. asp. Ilona Cichocka, oficer prasowa KPP w Przasnyszu.

Miejsce na reklamę

Pablo Picasso w 'Galerii Ostrołęka’

0

Galeria Ostrołęka OCK zaprasza 15 lutego na otwarcie wystawy dwóch zestawów litografii:
’Wojna i pokój’ z 1954 roku i 'Los Toros’ z 1961 roku, których autorem jest Pablo Picasso, jeden z najbardziej znanych artystów w historii. Finezyjne, geometryczne formy oraz charakterystyczne przedstawienia postaci sprawiają, że jego obrazy bez trudu może rozpoznać każdy widz.

W obrębie murów klasztoru Vallauris, w sercu starego miasta, znajduje się Narodowe Muzeum Pabla Picassa o nazwie 'La guerre et la Paix’ (fr. Wojna i Pokój), zajmujące przestrzeń romańskiej kaplicy, którą Picasso wybrał, aby umieścić w niej monumentalną kompozycję ścienną zatytułowaną 'Wojna i Pokój’. To dzieło stworzone na miejscu z pasją i inwencją potępia okrucieństwa wojny i jest świadectwem zaangażowania artysty w istotę pokoju.
Litografie z cyklu “Wojny i Pokoju” zostały odbite przez Atelier Mourlot – znaną drukarnię litograficzną z siedzibą w Paryżu.

’Los Toros” – to zbiór ukazujący walki byków, słynną korridę, która była często powracającym motywem w dziełach Picassa i ukazywała jego fascynację mitologią, kulturą Hiszpanii oraz 'tauromachią”.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.

Miejsce na reklamę

Aż 1 100 km tras dróg rowerowych w województwie mazowieckim

0

Aż 1 100 km tras dróg rowerowych powstanie w województwie mazowieckim. Pierwsze dwie umowy dotyczące koncepcji budowy ok. 550 km tras rowerowych zostały podpisane. Mowa o trasach łączących Warszawę z województwami łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Na ten cel sejmik Mazowsza zarezerwował 11 mln zł.

Mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Pierwszym krokiem w realizacji tego zadania jest opracowanie koncepcji programowej. Jej cel to doprecyzowanie przebiegu tras i wypracowanie rozwiązań, które umożliwią ich sprawną i szybką realizację – poinformowała dr Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.

Trasy realizowane przez samorząd województwa będą częścią sieci EuroVelo – tras turystycznych o znaczeniu międzynarodowym. To projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa 19 długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić prawie 90 tysięcy kilometrów.

fot. UMWM

Miejsce na reklamę

Ukrył narkotyki w piekarniku

0

Mieszkaniec Wyszkowa schował narkotyki w piekarniku. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wyszkowa zajmujący się przestępczością narkotykową ustalili, że 32-latek może mieć w swoich mieszkaniach narkotyki. Przeszukali jego posesje. Znaleźli łącznie około 78 gramów marihuany. Była w metalowym pudełku. Mężczyzna ukrył narkotyki w piekarniku.

Mieszkaniec Wyszkowa trafił do policyjnego aresztu. Po przesłuchaniu zostanie mu przestawiony zarzut posiadania narkotyków.

Miejsce na reklamę

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpoczną się 29 lutego. Potrwają do 3 marca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści rozstrzelali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość”.

Zamordowani zostali prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński 'Pług”, a także jego bliscy współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Bezpłatne bilety na seans filmowy i koncert do odebrania w kasie placówki lub po rezerwacji.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ostrołęka 2024

czwartek 29 lutego

18.00 – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, ich Rodzin i wszystkich Obrońców Ojczyzny”
kościół pw. NNMP (Fara) w Ostrołęce

piątek 1 marca

10.00 – Działalność sądów doraźnych KBW na terenie Mazowsza i Podlasia – wykład Pawła Wąsa z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi

12.00 – uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (dziedziniec MŻW)

12.20 – promocja monety z wizerunkiem majora Zygmunta Szendzielarza 'Łupaszki”, z serii wydanej przez Narodowy Bank Polski pn. 'Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”

16.45 – Komendant 'Brygady Śmierci” major Zygmunt Szendzielarz 'Łupaszka” – wykład Michała Ostapiuka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku

18.00 – 'Zapora” – film dokumentalny, reż. Konrad Starczewski
Bezpłatne bilety do odebrania w kasie lub po wcześniejszej rezerwacji (510 139 061).

sobota 2 marca

11.00 – 14.00 – III Zawody Strzeleckie 'O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych”

Klasyfikacja będzie prowadzona w trzech kategoriach: open, kobiety oraz osoby do lat 18. Zawodnicy będą strzelać z repliki pistoletu Glock, a każdy z nich sprawdzi swoje umiejętności podczas strzelania dynamicznego.

Zawody są bezpłatne, a wziąć w nich udział mogą osoby powyżej 12. roku życia, które wcześniej zgłoszą się osobiście w kasie/księgarni Muzeum (budynek C) bądź telefonicznie (510 139 061), w godzinach pracy placówki.

Zgłoszenia zostaną zamknięte w piątek 1 marca o godzinie 18:00 lub po wcześniejszym wyczerpaniu limitu uczestników. Wcześniej prosimy o zapoznanie się z regulaminem zawodów:
REGULAMIN

Dekoracja najlepszych strzelców o godz. 14.30.

16.30 – uroczyste spotkanie połączone z wręczeniem Odznaki Honorowej 'Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”

18.00 – 'Ballady patriotyczne” – koncert Lecha Makowieckiego
Bezpłatne bilety do odebrania w kasie lub po wcześniejszej rezerwacji (510 139 061).

niedziela 3 marca

XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem wilczym”

START:
12.00 – 1963 m (bieg)
12.10 – 1963 m (nordic walking)
12.30 – 5 km (bieg)

Więcej informacji na temat biegu TUTAJ.

Od 1 do 3 marca bezpłatne:

zwiedzanie wystawy stałej
piątek, sobota – ostatnie wejście o godz. 16.30
niedziela – ostatnie wejście o godz. 14.30

korzystanie ze strzelnicy cyfrowej
piątek, sobota – ostatnie wejście o godz. 17.00
niedziela – ostatnie wejście o godz. 15.00

zwiedzanie plenerowej wystawy czasowej pt. 'Łukasz Ciepliński”

Współorganizatorami obchodów są Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Warszawie oraz Towarzystwo Pamięci Historycznej 'Memoria Restituta’.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsce na reklamę

Między tobą a mną – Manula Kalicka

0

Seria bestsellerowych łotrzykowskich powieści z Irenką Górecką – sprytną tancerką kabaretową – w roli głównej. Wojenne i powojenne losy zwykłych ludzi, którzy stają w obliczu sytuacji często groźnych, czasem groteskowych, a niekiedy śmiesznych.
Muszą normalnie żyć w nienormalnych czasach.
To się czyta, i to znakomicie!

Rok 1946, szpital i sanatorium, garstka lekarzy, personelu i pacjentów, którzy próbują odnaleźć się w powojennej rzeczywistości i uporać z przeszłością. Zosia i Jędrzej przeżywają pierwszą miłość, Jacek Zalewski chce odzyskać choć namiastkę dawnego życia, a Irenka Górecka zbawia świat. Jak to ona.
Fascynująca opowieść oparta między innymi na mało znanych wspomnieniach lekarzy praktykujących na prowincji.

Miejsce na reklamę