Strona główna Blog Strona 772

Wiadomości Europejskie

0

Ankieta dla rolników

Komisja Europejska zaprasza rolników do udziału w ankiecie internetowej na temat uproszczenia zasad. Ankieta otwarta jest do 8 kwietnia br.

Jak zapowiedziano w swoich wnioskach dotyczących
zmniejszenia obciążeń spoczywających na barkach rolników, Komisja rozpoczyna ankietę internetową w celu bezpośredniego zebrania opinii rolników w UE. Ankieta jest otwarta do 8 kwietnia i będzie zawierała krótkie pytania, dostępne we wszystkich językach UE, takie jak: Ile czasu poświęca się każdego roku na zadania administracyjne związane ze stosowaniem pomocy i obowiązków sprawozdawczych? Czy korzystają one z urządzeń mobilnych do dostarczania geotagowanych zdjęć? Jak oceniają one złożoność różnych procedur i przepisów mających zastosowanie do gospodarstw rolnych? Czy w 2023 r. skorzystali z pomocy zewnętrznej, aby przygotować wniosek o przyznanie pomocy w ramach WPR? Odpowiedzi udzielone przez rolników zapewnią cenne informacje zwrotne, aby zrozumieć ich główne źródła obaw.

Ankieta pomoże określić źródła obciążeń administracyjnych i złożoności wynikające z przepisów WPR, a także innych przepisów dotyczących żywności i rolnictwa, zarówno w odniesieniu do ich stosowania na szczeblu krajowym, jak i związanych z nimi obowiązków w zakresie rejestracji i sprawozdawczości. Wstępne wyniki zostaną przedstawione już w połowie kwietnia. Równolegle zorganizowane zostaną wywiady z organizacjami rolników w celu uzupełnienia obrazu sytuacji.

Badanie to zapewni do lata jaśniejszy obraz głównych przeszkód administracyjnych postrzeganych i napotykanych przez rolników. Jego wyniki zostaną uwzględnione w bardziej szczegółowej analizie, która ma zostać opublikowana jesienią 2024 r., w celu wyjaśnienia źródeł złożoności dla rolników: Na szczeblu unijnym, krajowym, WPR oraz innych wymogów i polityk.

Miejsce na reklamę

Ostrołęccy sztangiści rozpoczęli sezon startowy

0

W Puławach 2 marca odbył się I Puchar Polski federacji WPC w Martwym Ciągu. Przy wsparciu trenera Zenona Grądzkiego Uczniowski Klub Sportowy ATLETA z Ostrołęki reprezentował Jakub Borkowski.

Startował w kategorii wiekowej senior, a wagowej do 110 kg.

Pierwsze podejście zaliczył, w drugim pewnie zaliczył 260 kg, niestety trzecie podejście – 270 kg nie zostało podniesione z pomostu. Nie są to rekordy Kuby, dlatego wiemy, że stać go na więcej i pokaże jeszcze w bliższej/dalszej przyszłości, że jego cel – 300 kg w martwym ciągu stanie się rzeczywistością. Kuba ostatecznie zajął 4 miejsce choć, gdyby powiodło mu się w trzeciej próbie miałby w garści brązowy medal – poinformował prezes Władysław Niedźwiecki.

fot. UKS Atleta Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Bartosz Podolak

0

Gmina Rzekuń osiągnęła największy sukces infrastrukturalny wśród gmin powiatu ostrołęckiego w rankingu zaprezentowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego 'Wspólnota”. Gmina Rzekuń znalazła się również na bardzo wysokim – 140 miejscu – spośród 1513 gmin z całej Polski. Z wójtem gminy Bartoszem Podolakiem o osiągniętym sukcesie rozmawiała Marta Mierzejewska.

Miejsce na reklamę

18 marca wracają połączenia na trasie Białystok – Ostrołęka

0

Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego na trasie Łapy – Ostrołęka po 24 latach znowu pojadą pociągi. Połączenia zawieszone w kwietniu 2000 roku zostaną przywrócone – informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

W poniedziałek 18 marca 2024 r. rozpoczną kursowanie pociągi w relacjach Białystok – Ostrołęka i Ostrołęka – Białystok. Codziennie ponad sto kilometrową trasę będzie pokonywało po dwa pociągi w obie strony. Są to wygodne, nowoczesne pojazdy spalinowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na trasie Białystok – Ostrołęka, tak jak w całym województwie będzie obowiązywała oferta promocyjna 'Taryfa Podlaska”.

Ceny biletów kolejowych na nowej trasie będą konkurencyjne w porównaniu z cenami obowiązującymi w komunikacji autobusowej.

Rozkład jazdy został skonstruowany w sposób umożliwiający zainteresowanym kontynuowanie podróży w kierunku stacji Chorzele, a dalej do Olsztyna. Tak samo w odwrotnym kierunku, w Ostrołęce są przewidziane skomunikowania z pociągami do Białegostoku.

Miejsce na reklamę

Depresja – problem seniorów

0

Co piąty sześćdziesięciolatek w Polsce ma symptomy mogące świadczyć o depresji. Wśród osiemdziesięciolatków dotyczy to już połowy seniorów. Winne są m.in. poczucie osamotnienia, zła sytuacja materialna czy problemy zdrowotne. Dlatego samorząd Mazowsza uruchomił program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Na ten cel przeznacza 2,6 mln zł. Kolejnych ponad 40 mln zł skierował na domy opieki medycznej.

Według prognoz GUS w 2030 r. osoby w wieku powyżej 60. roku życia będą stanowiły prawie 30 proc. ludności naszego kraju. Mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Program profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po 60 roku życia zaplanowano na lata 2023–2025. Jego celem jest zwiększenie dostępności do świadczeń w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych, edukacji i poprawy stanu psychicznego uczestników – zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Świadczenia realizuje m.in. DOM-MED przy ul. gen. I. Prądzyńskiego 4 lok. 2/30 w Ostrołęce.

Obserwujemy wzrost zachorowań na depresję u osób starszych – podkreśla Anna Nasierowska, psycholog kliniczny w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce.

Drugim obok depresji zagrożeniem dla osób starszych są choroby otępienne. Samorząd Mazowsza prowadzi program wsparcia domów opieki medycznej dla takich osób. Na terenie województwa mazowieckiego działa 12 dziennych domów pobytu dla osób z chorobami otępiennymi. Podopieczni mogą liczyć m.in. na terapię zajęciową, treningi umiejętności codziennych, rehabilitację. Na wsparcie mogą liczyć również członkowie rodzin. W Ostrołęce DDP jest prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną 'Validus”.

Miejsce na reklamę

Turniej piłki nożnej z loterią dla Tobiasza

0

Stowarzyszenie TAMERS zaprasza 17 marca na Turniej Piłki Nożnej. Impreza ma charakter charytatywny, podczas spotkania prowadzona będzie loteria. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie Tobiasza.

Turniej odbędzie się w hali im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9, losowane nagród przed meczem finałowym około godziny 16.

Miejsce na reklamę

X edycja projektu Zielona Ławeczka

0

Ostrołęka ma szansę na to, by się zazielenić, wszytko w rękach mieszkańców. Ruszyła właśnie X edycja projektu pod nazwą Zielona Ławeczka. Inicjatywa kierowana jest do miejscowości powyżej 10 tysięcy osób. Wystarczy grupą nieformalną do 19 marca zgłosić projekt, a do 26 marca wypełnić wniosek. Maksymalna wysokość grantu to 3 000 zł.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://zielonalaweczka.pl/nowa-edycja/

Fot. zielonalaweczka.pl

Miejsce na reklamę

Premiera filmu 'Biała odwaga’ z udziałem Radia Oko (zdjęcia)

0

Premiera filmu 'Biała odwaga’ w reżyserii Marcina Koszałki odbyła się 5 marca. Na uroczystości obecny był reprezentujący Radio Oko Robert Kozera, któremu udało się porozmawiać m.in. z Sandrą Drzymalską, Rafałem Stachowiakiem i Julianem Świeżewskim.

Na ekrany kin, ten wzbudzający wiele emocji dramat historyczny trafi dzisiaj (8 marca).

Fot. Robert Kozera

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Ponad 100 projektów w powiecie ostrołęckim ze wsparciem sejmiku Mazowsza

0

Ruszyło rekordowe wsparcie sejmiku województwa mazowieckiego dla samorządów i organizacji pozarządowych z Mazowsza.

Pieniądze z programów umożliwią inwestycje w świetlicach wiejskich, ogrodach działkowych, budowę i remont obiektów sportowych, zakup wozów bojowych i remont strażnic OSP, budowę chodników i placów zabaw czy realizację projektów proekologicznych.

Członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska podpisały dzisiaj umowy z beneficjentami z powiatu ostrołęckiego.

Powiat ostrołęcki otrzyma wsparcie na trzy programy – poinformował starosta Stanisław Kubeł.

Gmina Lelis podpisała kilka umów. Mówi wójt Stefan Prusik.

Na 104 inwestycje w powiecie ostrołęckim władze regionu przeznaczyły ponad 9,8 mln zł.

Miejsce na reklamę