Strona główna Blog Strona 771

Kolejne spotkanie przy grach planszowych 'Kryptonim: Gramy!’ (zdjęcia)

0

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbyło się kolejne spotkanie z cyklu 'Kryptonimu: Gramy!’.

W niedzielę 10 marca fani zasiedli przy grach planszowych.

Spotkania organizowane są w każdą drugą niedzielę miesiąca, w godz. 10 -18.

fot. MŻW

Miejsce na reklamę

DZIEŃ KOBIET ŚWIĘTOWAŁY W SPORTOWYM STYLU (zdjęcia)

0

Zamiast kwiatka – pot i walka! Pod takim hasłem Dzień Kobiet świętowały wspólnie kobiety-żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, sojuszniczki z Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz uczennice klas mundurowych.

Informuje kpr. Elżbieta Obrębska, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady OT.

Do wspólnego świętowania w Ciechanowie kobieca część 5 Mazowieckiej Brygady OT zaprosiła uczennice klas mundurowych oraz sojuszniczki z Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Trening odbył się w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego PUL, a poprowadziła go m.in. kpr. Monika Górecka – żołnierz 12 Wielkopolskiej BOT z wieloletnim doświadczeniem w karate kyokushin, krav maga oraz kickboxingu. Dodatkowo kpr. Monika jest instruktorem sztuk walki w projekcie 'WOJOWNIK NIEZŁOMNY” – zrzesza on żołnierzy WOT, którzy są utytułowanymi sportowcami specjalizującymi się w różnych dyscyplinach sportów walki.

Fot. 5 Mazowiecka Brygada OT

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Śmiertelne wypadki na unijnych drogach.

Dane za 2023 r. pokazują, że w zbyt wielu krajach zahamowały postępy w ograniczaniu liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Komisja publikuje dziś wstępne dane liczbowe dotyczące śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2023 r. W zeszłym roku w UE zginęło około 20,400 osób w wypadkach drogowych, co stanowi niewielki spadek o 1 proc. w porównaniu z 2022 r. Pomimo pewnych postępów od roku odniesienia 2019[1] kilka państw członkowskich jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu UE i ONZ, jakim jest zmniejszenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych do 2030 r.

W całej UE liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w 2023 r. spadła o 1 % w porównaniu z poprzednim rokiem. Chociaż oznacza to o ok. 2360 mniej ofiar śmiertelnych (-10 %) w porównaniu z 2019 r., w kilku państwach członkowskich tendencja spadkowa ulegnie zmianie.

Od 2019 r. liczba ofiar śmiertelnych na drogach nieznacznie spadła w Hiszpanii, Francji i we Włoszech, natomiast wzrosła w Irlandii, na Łotwie, w Niderlandach, na Słowacji i w Szwecji. Natomiast w ciągu ostatnich czterech lat Belgia, Czechy, Dania, Węgry i Polska są na dobrej drodze do osiągnięcia celu redukcji o 50 % liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na drogach do 2030 r.

Ogólny ranking wskaźników śmiertelności w krajach nie zmienił się znacząco, a najbezpieczniejsze drogi nadal występują w Szwecji (22 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców) i Danii (27/mln). Bułgaria (82/mln) i Rumunia (81/mln) zgłosiły najwyższe wskaźniki śmiertelności w 2023 r. Średnia w UE wyniosła 46 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców.

Miejsce na reklamę

Koncert kameralny dla pań (zdjęcia)

0

To był wyjątkowy wieczór. W sobotę w Ostrołęckim Centrum Kultury odbył się koncert kameralny dla pań. Zorganizowano go z okazji Dnia Kobiet.

Sala wypełniona była po brzegi. Przed publicznością zaprezentowali się Ostrołęcki Chór Kameralny pod dyrekcją Bożeny Harasimowicz – Pęzy i Ostrołęcka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Kamila Fluksa. Mówi Tadeusz Wiśniewski, dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Dla wiolonczelistki Ostrołęckiej Orkiestry Kameralnej Mai Sikory był to szczególny dzień. Obchodziła bowiem 18 urodziny. Były życzenia i prezenty. Wszyscy obecni na sali zaśpiewali jej 'Sto lat”.

Partnerem wydarzenia był samorząd województwa mazowieckiego.

fot. Paweł 'KrUpEk’ Krupka

Miejsce na reklamę

MKKK jedzie do Walencji walczyć o medale ME

0

Jakub Stańczyk oraz Jakub Prusiński brązowym medalem wywalczonym 9 marca na turnieju w Kaliszu zapewnili sobie udział w Mistrzostwach Europy. Klub MKKK Ostrołęka reprezentowało 5 zawodników. Dwóch weszło w skład reprezentacji Polski. Mistrzostwa Europy Juniorów i Seniorów odbędą się w maju w hiszpańskiej Walencji.

Iga Kłos, Wiktor Kozłowski oraz Adrian Dawidowski z ostrołęckiego MKKK, po bardzo dobrych walkach odpadli w eliminacjach. Opiekunem grupy była sensei Kinga Przybyłek, w składzie sędziowskim znalazł się sensei Krzysztof Pszonak.

W sobotnich zawodach udział wzięło ponad 350 zawodników z 53 klubów zrzeszonych w Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai.

Miejsce na reklamę

Mazowiecka Rada ds. Równości

0

Jest ich więcej, są lepiej wykształcone, dłużej żyją – mowa o kobietach. Na wysokich stanowiskach ciągle jest ich znacznie mniej niż mężczyzn. Właśnie powstaje Mazowiecka Rada ds. Równości, która będzie działać pod auspicjami marszałka województwa. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce!

Mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Na Mazowszu mieszka ponad 2,8 mln kobiet, co stanowi 52,2 proc. wszystkich mieszkańców naszego regionu! Najwięcej jest pań w wieku 35-39 lat, a średni wiek Mazowszanek to 42,9 lat. Kobiety dominują nad mężczyznami nie tylko liczebnie. Panie są też lepiej wykształcone – 35,6 proc. z nich ukończyło studia wyższe.

W obecnej kadencji Sejmiku Województwa Mazowieckiego na 51 mandatów 19 sprawują kobiety. Ponadto dwie radne, Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, wchodzą w skład pięcioosobowego zarządu województwa mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Mikroszkoła Łąka na Pomianie proponuje alternatywną edukację twojego dziecka

0

Pozwalają w nieskrępowany sposób pielęgnować dzieciom naturalną ciekawość świata i rozwijać się we własnym tempie. Mikroszkoła Łąka funkcjonująca na osiedlu Pomian 63 w Ostrołęce proponuje alternatywną edukację.

Podkreśla Katarzyna Olk.

Mikroszkoła to miejsce, w którym dzieci mogą stawiać pytania i szukać razem odpowiedzi, uczyć się przez doświadczanie oraz realizować swoje pomysły.

W roku 2023/2024 szkoła rekrutuje dzieci do klas 1-3. Na kolejny rok również do klas 4-6.

Dodaje Katarzyna Kapaon.
Szczegóły dotyczące szkoły na www.mikroszkolaostroleka.pl

Materiał sponsorowany

Miejsce na reklamę

Gość Radia OKO – Paweł Żebrowski

0

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS na antenie radia Oko mówił o waloryzacji rent i emerytur, wnioskach 800 +, terminach, w których świadczenia są wypłacane i o tym, czy system emerytalny bankrutuje.

Miejsce na reklamę

Dodatkowy nabór wniosków na dotację z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

0

Wojewoda Mazowiecki ogłasza dodatkowy nabór wniosków o objęcie w 2024 roku dopłatą ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nabór wniosków prowadzony będzie do 18 marca.

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Wnioski można składać osobiście w Kancelarii Głównej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie codziennie w godzinach 08 – 16, przesyłać na adres organu za pośrednictwem operatora pocztowego lub elektronicznie na adres skrytki ePUAP.

Miejsce na reklamę

Droga powiatowa Brzeźno-Pokrzywnica z mostem na Orzu w budowie

0

Trwa budowa drogi powiatowej Brzeźno – Pokrzywnica i mostu na Orzu. Zaawansowanie robót to ok. 60 proc.

Inwestycja, w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład rozpoczęła się w 2023 roku. Wykonawcą jest firma DOMOST Sp. z o.o. z Małkini Górnej.

Most został już wybudowany. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem podbudowy pod ułożenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni bitumicznej na moście i dojazdach. Prace zakończą się w tym roku. Docelowo do mostu zostanie wybudowana droga dojazdowa.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę