Strona główna Blog Strona 739

Rekordowe wsparcie dla Środowiskowych Domów Samopomocy na Mazowszu

0

Prawie 3 mln zł otrzymało województwo mazowieckie na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2024 roku.

Środowiskowy dom samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

Środowiskowy dom samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

Na Mazowszu, dzięki wsparciu, zostaną utworzone:

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie przy ul. Korotyńskiego z 30 miejscami, w tym z 10 miejscami dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi[1] wraz z zakupem wyposażenia. Łącznie na ten cel przyznano 247 789,60 zł;
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie przy ul. Ceramicznej z 30 miejscami, w tym z 10 miejscami dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi wraz z zakupem wyposażenia. W Dzielnicy Białołęka jest to pierwsza tego typu placówka. Łącznie na ten cel przyznano 258 789,60 zł.

Zostaną również uruchomione nowe miejsca w już działających placówkach, tj.:

  • 2 nowe miejsca w ramach programu ,,Za życiem” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowym Dworze Mazowieckim. Łącznie na ten cel przyznano 17 553,12 zł;
  • 5 nowych miejsc w ramach programu ,,Za życiem” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Białusnym Lasku. Łącznie na ten cel przyznano 43 882,80 zł;
  • 3 nowe miejsca w ramach programu ,,Za życiem” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Płońsku przy ul. Młodzieżowej. Łącznie na ten cel przyznano 26 329,68zł.
  • 3 nowe miejsca w ramach programu ,,Za życiem” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Płońsku przy ul. Sienkiewicza. Łącznie na ten cel przyznano 26 329,68 zł.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Staż w Europejskim Banku Centralnym

Do 23 kwietnia trwa nabór zgłoszeń na płatne, 6-miesięczne staże w Europejskim Banku Centralnym. Zainteresowany/a? Aplikuj!
Zrzut ekranu (74).png fot. Europejski Bank Centralny

EBC stoi na straży stabilności rynków finansowych w strefie euro, zarządza obiegiem pieniędzy oraz koordynuje produkcję i emisję banknotów prowadzoną przez kraje, które przyjęły europejską walutę. Jego siedziba mieści się we Frankfurcie. Staż trwa od 3 do 6 miesięcy.

Aplikować mogą osoby, które ukończyły 18 lat; osoby, które ukończyły co najmniej pierwszy etap studiów wyższych; obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej; osoby posiadające max. 12 miesięczne doświadczenie zawodowe; osoby, które posługują się biegle językiem angielskim i innym językiem urzędowym UE.

Stypendium stażowe wynosi 1170 euro miesięcznie. Stypendium stażowe może zostać zwiększone do 2120 euro w zależności od kompetencji stażysty.

Miejsce na reklamę

15 kwietnia – Dzień Trzeźwości

0

15 kwietnia cały zachodni świat obchodzi Dzień Trzeźwości. Jest to przede wszystkim święto skupiające uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem, trawiącym w ogromnym stopniu również Polaków, ale i uświadamiające skutki, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu.

Informuje Jakub B. Bączek, trener mentalny.

Tempo uzależniania się często związane jest ze stresem, traumą, przewlekłym bólem i zmęczeniem, a nawet nudą, które próbujemy uciszać między innymi za pomocą alkoholu.

Problem ten jest o tyle skomplikowany, że trudno uchwycić moment uzależnienia. Pewność, że mamy do czynienia z alkoholizmem, zyskujemy, gdy w żadnym razie nie potrafimy obejść się bez drinka przed snem, wina do kolacji czy piwa do meczu. Wówczas często jest już za późno i zamiast ograniczania alkoholu czeka nas trudna walka o zachowanie trzeźwości.

W Ostrołęce funkcjonuje Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz Poradnia Leczenia Uzależnień w Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym. Ponadto osoby poszukujące pomocy mogą skorzystać z wsparcia Ostrołęckiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości 'Arkadia’.

Światowa Organizacja Zdrowia co roku, 15 kwietnia, apeluje o odstawienie na ten jeden dzień alkoholu.

Miejsce na reklamę

Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

0

Trwa głosowanie na najciekawsze budowy i modernizacje w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym 'Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nominowanych są dwie inwestycje zrealizowane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku i szpital Drewnica w Ząbkach.

Już po raz 28. zostaną wyłonieni laureaci. W konkursie nagradzane lub wyróżniane są nowo wybudowane obiekty oraz budynki zmodernizowane. Do głosowania zachęca marszałek Adam Struzik.

Udział w internetowym plebiscycie może wziąć każdy. Co ważne, na inwestycję można głosować wiele razy, ale tylko raz dziennie aż do 9 maja. W finale będą je oceniać jurorzy. Obecnie trwa pierwszy etap konkursu.

Link do głosowania: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/4024/object/4372/budowa-zespolu-szkol-drzewnych-i-lesnych-im-jana-kochanowskiego-w-garbatce.
W trosce o zdrowie Mazowszan

Link do głosowania: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/4024/object/4462/mazowiecki-szpital-wojewodzki-drewnica.

Miejsce na reklamę

Bmw odzyskane

0

Kilkanaście minut wystarczyło funkcjonariuszom z Kadzidła, Łysych i Myszyńca na zatrzymanie złodzieja bmw.

W miniony czwartek policja otrzymała zgłoszenie o kradzieży z włamaniem do domu w Łysych. Jak wynikało z relacji właściciela sprawca wyważył okno i zabrał kluczyki od auta. Następnie włamał się do garażu i ukradł bmw.

Mówił komisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Odmulanie Omulwi (zdjęcia)

0

Już szesnasty raz odbyło się tradycyjne 'Odmulanie Omulwi’.

Spływ rzeką Omulwią połączony był ze sprzątaniem brzegu Narwi, a śmieci niestety jest bardzo dużo. Mówi Grzegorz Ziemek ze Stowarzyszenia EKOMENA.

’Odmulanie Omulwi’ odbyło się w minioną sobotę.

Zwieńczeniem wydarzenia była m.in. wspólna biesiada.

Miejsce na reklamę

Martyna Budziłek druga

0

Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m odbyły się 13 kwietnia w Ustce. W rywalizacji kobiet wystąpiła reprezentantka UKS Siódemka Ostrołęka Martyna Budziłek, która zajęła 2 miejsce w swojej serii, a w ogólnej klasyfikacji była 11.

Martyna trenuje pod okiem Dariusza Dąbrowskiego. Osiągnęła czas 36:09,86 s (I klasa sportowa) i o prawie 1 minutę i 20 sekund poprawiła swój rekord życiowy na tym dystansie.

fot. UKS Siódemka

Miejsce na reklamę

Ukradli gong liturgiczny z kościoła – zostali zatrzymani w drodze do skupu złomu

0

Policjanci z Wydziału Prewencji makowskiej komendy chwilę po zgłoszonej kradzieży gongu liturgicznego zatrzymali dwóch podejrzanych. Został odzyskany. Jego wartość oszacowano na 2 tys. zł.

Mówi podkomisarz Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim.

Za popełnione przestępstwo grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

XIII Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego w Myszyńcu

0

XIII Sejmik Krajoznawczy Województwa Mazowieckiego odbędzie się 20 kwietnia w Myszyńcu. Będzie on dobrą okazją do poznania historii i kultury kurpiowskiej.

Celem wydarzenia jest popularyzacja walorów krajoznawczych Kurpi, promowanie odznak Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, spotkanie instruktorów krajoznawstwa, krajoznawców i sympatyków z województwa mazowieckiego oraz z innych województw, wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk, popularyzacja kolekcjonerstwa pamiątek turystycznych.

Prelekcje wygłoszą m.in Zdzisław Ścibek – 'Tradycyjna kultura kurpiowska”, Tomasz Mierzejek – 'Historia i opis obecnego funkcjonowania najstarszego murowanego budynku na Kurpiach – myszynieckiej Dzwonnicy”, Karol Młynarski – 'Bartnictwo – charakterystyczny zawód Kurpia”, Małgorzata Parzych – 'Brat Zenon Żebrowski – kurpiowski misjonarz w Japonii”, Mariusz Pliszka – 'Tańce kurpiowskie”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Burmistrz Myszyńca oraz Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Miejsce na reklamę

PRZESTAŃ HEJTOWAĆ! ZACZNIJ TRENOWAĆ!

0

PRZESTAŃ HEJTOWAĆ! ZACZNIJ TRENOWAĆ! – to hasło wydarzenia organizowanego 13 kwietnia przez Fundację Silverback Sport Promotion, West Site Fitness Ostrołęka, oraz UKS Victoria Ostrołęka. Otwarcie o godzinie 9.45.

Dzień pełen pasji, radości i sportowej przygody, który ma na celu promowanie sportów walki oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym takim jak hejt i agresja.

Na uczestników spotkania czekają darmowe próbne treningi w boksie, kickboxingu, brazylijskim jujitsu, oraz MMA. Zajęcia będą dostosowane do potrzeb i umiejętności uczestników.

W programie również seminarium z Mistrzem Polski i Świata w kickboxing, Tomaszem Sararą, gry i zabawy dla najmłodszych. Inicjatywa kierowana jest do osób w każdym wieku, które chcą spróbować czegoś nowego i odkryć pasję w sportach walki.

Wydarzenie odbędzie w West Site Fitness, ul. Hubalczyków 2 w Ostrołęce.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Mazowsze Serce Polski.

Miejsce na reklamę