W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbyło się kolejne spotkanie z cyklu 'Kryptonimu: Gramy!’.
W niedzielę fani zasiedli przy grach planszowych.
Spotkania organizowane są w każdą drugą niedzielę miesiąca, w godz. 10 -18.
fot. MŻW
















W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbyło się kolejne spotkanie z cyklu 'Kryptonimu: Gramy!’.
W niedzielę fani zasiedli przy grach planszowych.
Spotkania organizowane są w każdą drugą niedzielę miesiąca, w godz. 10 -18.
fot. MŻW
















Dziś, 15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości.
Podobnie jak w latach ubiegłych, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce zwraca się o mieszkańców z apelem o ograniczenie spożywania alkoholu.
Ta symboliczna akacja ma uświadomić mieszkańcom, jak negatywne skutki niesie ze sobą spożywanie alkoholu oraz choroby alkoholowej.
– Dbajmy o nasze zdrowie, zdrowie naszych bliskich. Wspierajmy się każdego dnia i doceniajmy tych, którzy wyszli z nałogu – apeluje Mariusz Łuba, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm to choroba, której następstwami są: przemoc, patologia społeczna, wypadki czy samobójstwa. Jak informuje WHO, alkoholizm jest globalną chorobą, na skutek której rocznie umiera dwa i pół miliona osób. Jak twierdzą specjaliści w naszym kraju, uzależnionych jest ponad milion osób, a temat ten traktuje się nadal jako tabu.
Inicjacja coraz niższa
Szanowni rodzicie, przyglądajcie się, obserwujcie swoje pociechy. Jak alarmują eksperci, z roku na rok problem nadmiernego picia alkoholu dotyka coraz młodsze osoby, bardzo często nieletnie.
Osoby, które zmagają się z problemem alkoholowym, zapraszamy do kontaktu z MKRPA, gdzie mogą liczyć na pomoc. Kontakt podajemy poniżej. Dodatkowo na terenie Ostrołęki działają kluby AA, terapeuci i inne instytucje.
Ich wykaz znajdziecie pod tym linkiem: https://bip.um.ostroleka.pl/artykul/155/2386/informator-gdzie-szukac-pomocy
Kontakt z MKRPA
Urząd Miasta Ostrołęki
ul. Tadeusza Kościuszki 45, pokój nr 7 (parter)
Telefon: +48 (29) 764 68 11 wew. 303
Paweł Niewiadomski, kandydat na prezydenta Ostrołęki z Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Ostrołęka 2024 opowiada o swoim programie i rozwoju miasta.
Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Ostrołęka 2024
Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.
Ostrołęcki pisarz Stanisław Kałucki napisał kolejną powieść. Tytuł publikacji to 'Druga Ziemia’.
Książka znajduje się m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Bibliotece Pedagogicznej.
Uczniowski Klub Sportowy ATLETA zorganizował 13 kwietnia Otwarte Mistrzostwa Ostrołęki do lat 15 w podnoszeniu ciężarów.
Była to historyczna impreza – zorganizowana po raz pierwszy po 35 latach od upadku sekcji podnoszenia ciężarów MZKS Narew Ostrołęka oraz po 10 latach reaktywacji podnoszenia ciężarów przez UKS ATLETA Ostrołęka.
Zawodnicy urodzeni w latach 2009 – 2011 rywalizowali w hali sportowo – widowiskowej im. A. Gołasia. Wystąpiło 20 dziewcząt i 25 chłopców z 13 klubów, w tym 11 zawodniczek i zawodników UKS ATLETA Ostrołęka prowadzonych przez trenerów Karola Janczewskiego, Zenona Grądzkiego, Jakuba Borkowskiego, Tadeusza Stolarczyka, Władysława Niedźwieckiego.
Oto wyniki zwyciężczyń na ostrołęckich pomostach:
Kategoria wagowa 45 kg
• Gromek Dominika 78 kg Sokołów Podlaski;
• Boguszewska Zuzanna 60 kg Ciechanów
• Załęcka Patrycja 51 kg Ciechanów.
Kategoria wagowa 49 kg
• Rzemieniewska Inez 58 kg Ciechanów.
Kategoria wagowa 55 kg
• Urban Patrycja 83 kg Siedlce;
• Zbrzeźna Wiktoria 81 kg Ciechanów;
• Osińska Barbara 79 kg Impuls Warszawa.
Kategoria wagowa 59 kg
• Jaroszewska Lena 92 kg Łapy;
• Samelskia Amelia 58 kg Ostrów Mazowiecka.
Kategoria wagowa 64 kg
• Łyszkowska Maja 111 kg Ciechanów;
Sarniak Karolina 110 kg Otwock poza konkursem.
Kategoria wagowa 71 kg
• Wołynek Wiktoria 87 kg Sokołów Podlaski;
• Matoblewska Zofia 45 kg Płońsk.
Kategoria wagowa 76 kg
• Zera Maja 97 kg Ostrołęka;
Larm Amelia 67 kg Ostrołęka poza konkursem.
Kategoria wagowa 81 kg
• Kaniewska Weronika 137 kg Płońsk;
Kategoria wagowa +81 kg
• Gnoza Dorota 139 kg Ostrołęka;
Julia Stachurska 142 kg poza konkursem.
Wyniki najlepszych chłopców na ostrołęckich pomostach:
Kategoria wagowa 49 kg
• Smoczyński Rafał 94 kg IMPULS;
• Frąk Wojciech 77 kg Sokołów Podlaski;
• Góralczyk Wiktor 71 kg Ciechanów;
Na 5. miejscu Kawecki Jakub 56 kg Ostrołęka.
Kategoria wagowa 55 kg
• Trzaska Nikodem 82 kg Lotnik;
• Małkowski Dariusz 44 kg Ostrołęka;
• Matoblewski Michał spalił rwanie.
Kategoria wagowa 61 kg
• Sobociński Bartosz 149 kg Łapy;
• Ogonowski Olivier 113 kg Maków Maz.;
• Padzik Szymon 108 kg Ostrołęka;
Na miejscu 5. z wynikiem 101 kg uplasował się kolejny ostrołęczanin Bakuła Wojciech.
Kategoria wagowa 67 kg
• Kwiatkowski Igor 146 kg Ciechanów;
• Grobelski Daniel 111 kg Maków Ma.
Występujący poza konkursem ostrołęczanin Winnicki Stanisław uzyskał bardzo dobry wynik 120 kg.
Kategoria wagowa 73 kg
• Mróz Kacper 143 kg Ostrołęka;
• Ostrowski Patryk 69 kg Sokołów Pod.
Kategoria wagowa 81 kg
• Pasławski Oskar 225 kg Nowy Dwór Maz.;
• Romański Jakub 104 kg Ostrołęka.
Kategoria wagowa 89 kg
• Misiak Radosław 81 kg Sokołów Pod.
Wszyscy startujący poza konkursem to zawodnicy starsi o rok maksymalnie 2 lata od piętnastolatków.
Dorota Gnoza, Julia Stachurska, Amelia Larm z UKS Atleta uzyskały bardzo dobre wyniki. Ustanowiły po 3 nowe rekordy życiowe.
Dorota pobiła rekord życiowy w dwuboju aż o 36 kg. Natomiast Maja Zera wyrównała rekord życiowy w dwuboju.
Dobrze spisali się debiutujący chłopcy. Dariusz Małkowski wywalczył 2. lokatę w swojej kategorii wagowej. Szymon Padzik zajął 3. miejsce z bardzo dobrym wynikiem 108 kg w dwuboju. Piąte miejsce i 101 kg w dwuboju wywalczył Wojciecha Bakuła, także piąte miejsce i 56 kg Jakub Kawecki.
Zwycięzcą w swojej kategorii został Kacper Mróz z nieco niższym wynikiem od swojego rekordu. Wicemistrz Ostrołęki Jakub Romański, również uzyskał wynik nieco poniżej swojego rekordu. 120 kg w dwuboju to świetny wynik ważącego 66 kg startującego poza konkursem Stanisława Winnickiego.
Teraz czekamy na udane kwalifikacje Juli Stachurskiej, Ameli Larm i Stasia Winnickiego do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – podsumował Władysław Niedźwiecki.
Policjanci z Makowa Mazowieckiego wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego w Perzanowie. Nietrzeźwy kierowca uderzył w drzewo.
Do zdarzenia doszło w niedzielę rano na drodze krajowej nr 60.
Mówiła podkomisarz Monika Winnik, oficer prasowa KPP w Makowie Mazowieckim.
fot. KPP Maków Mazowiecki

Prawie 3 mln zł otrzymało województwo mazowieckie na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2024 roku.
Środowiskowy dom samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.
Środowiskowy dom samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
Na Mazowszu, dzięki wsparciu, zostaną utworzone:
Zostaną również uruchomione nowe miejsca w już działających placówkach, tj.:
Staż w Europejskim Banku Centralnym
Do 23 kwietnia trwa nabór zgłoszeń na płatne, 6-miesięczne staże w Europejskim Banku Centralnym. Zainteresowany/a? Aplikuj!
Zrzut ekranu (74).png fot. Europejski Bank Centralny
EBC stoi na straży stabilności rynków finansowych w strefie euro, zarządza obiegiem pieniędzy oraz koordynuje produkcję i emisję banknotów prowadzoną przez kraje, które przyjęły europejską walutę. Jego siedziba mieści się we Frankfurcie. Staż trwa od 3 do 6 miesięcy.
Aplikować mogą osoby, które ukończyły 18 lat; osoby, które ukończyły co najmniej pierwszy etap studiów wyższych; obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej; osoby posiadające max. 12 miesięczne doświadczenie zawodowe; osoby, które posługują się biegle językiem angielskim i innym językiem urzędowym UE.
Stypendium stażowe wynosi 1170 euro miesięcznie. Stypendium stażowe może zostać zwiększone do 2120 euro w zależności od kompetencji stażysty.
15 kwietnia cały zachodni świat obchodzi Dzień Trzeźwości. Jest to przede wszystkim święto skupiające uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem, trawiącym w ogromnym stopniu również Polaków, ale i uświadamiające skutki, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu.
Informuje Jakub B. Bączek, trener mentalny.
Tempo uzależniania się często związane jest ze stresem, traumą, przewlekłym bólem i zmęczeniem, a nawet nudą, które próbujemy uciszać między innymi za pomocą alkoholu.
Problem ten jest o tyle skomplikowany, że trudno uchwycić moment uzależnienia. Pewność, że mamy do czynienia z alkoholizmem, zyskujemy, gdy w żadnym razie nie potrafimy obejść się bez drinka przed snem, wina do kolacji czy piwa do meczu. Wówczas często jest już za późno i zamiast ograniczania alkoholu czeka nas trudna walka o zachowanie trzeźwości.
W Ostrołęce funkcjonuje Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz Poradnia Leczenia Uzależnień w Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym. Ponadto osoby poszukujące pomocy mogą skorzystać z wsparcia Ostrołęckiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości 'Arkadia’.
Światowa Organizacja Zdrowia co roku, 15 kwietnia, apeluje o odstawienie na ten jeden dzień alkoholu.