Strona główna Blog Strona 707

Noc Muzeów z Nikiforem

0

Za nami kolejna Noc Muzeów. Ostrołęka świętowała pod hasłem 'Pora na Nikifora’. Mówi Agnieszka Kowalewska z Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Nikifor to inspirująca postać, a jego twórczość stanowiła motyw przewodni pleneru, który poprowadził artysta malarz Radosław Jastrzębski.

Każdego roku motyw przewodni lokalnej Nocy Muzeów się zmienia i jest zależny od wystawy czasowej.

Dodaje Agnieszka Kowalewska.

Tradycyjnie do inicjatywy przyłączyła się Galeria Ostrołęka, w której można było zwiedzać bieżące wystawy, czy obejrzeć filmy w ramach DKF-u Artystycznego.

Informuje Jolanta Góralska.

Miejsce na reklamę

Piękna nasz – wystawa plenerowa na Placu Bema

0

Piękna Nasza’ top tytuł wystawy plenerowej prezentowanej na Placu generała Józefa Bema. Jej wernisaż odbył się 18 maja. Mówi Jolanta Góralska z Galerii Ostrołęka.

Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów członków Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Ukazują koloryt naszego kraju.

Miejsce na reklamę

Konferencja profilaktyczna dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

0

Prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski zaprasza 22 maja na konferencję profilaktyczną dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży podnoszącą kompetencje zawodowe, organizację grup wsparcia i superwizji dla psychologów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz poradniach PP oraz rodziców, uczniów i wszystkich zainteresowanych tematem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Prezydent Miasta Ostrołęki podejmuje działania mające na celu podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej i specjalistów. Szybka reakcja w sytuacjach kryzysowych, gotowość kadry i jej kompetencje – to główne cele proponowanej konferencji. Nigdy więcej zdarzeń, jak to, które miało miejsce w jednej ze szkół powiatowych. Nigdy więcej sytuacji, w której narażone byłoby życie lub zdrowie dziecka w wyniku próby samobójczej – czytamy na stronie ratusza.

Konferencja odbędzie się na Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia, ul. R. Traugutta 1 w Ostrołęce. Rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do 15. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Podsumowanie tygodniowych działań policjantów z Mazowieckiej Grupy SPEED

0

Policyjna grupa SPEED, w skład której wchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego, powstała, aby zwalczać agresywne zachowania na drogach.

Podczas tygodniowych działań policjanci z ostrołęckiej drogówki, którzy znajdują się w strukturach Mazowieckiej Grupy SPEED na terenie miasta i powiatu ostrołęckiego skontrolowali 127 pojazdów, których kierowcy popełnili 117 wykroczeń w ruchu drogowym.
Aż 115 z nich polegało na przekroczeniu dozwolonej prędkość. Ponadto udaremniono jazdę 1 kierowcy, który w obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 51 km/h – zatrzymano mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Głównie z uwagi na zły stan techniczny policjanci zatrzymali również 6 dowodów rejestracyjnych od pojazdów.

Policja apeluje o przestrzeganie obowiązujących limitów prędkości zarówno w obszarze zabudowanym i poza nim.

Miejsce na reklamę

To czas na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

0
POLICJA, KOŚCIÓŁ, PGE, STRAŻ MIEJSKA, INSPEKCJA, BASEN, ZUS, TERYTORIALSI

Do 20 maja część płatników składek musi przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę, to płatnikowi będzie przysługiwał jej zwrot. Warunkiem jest, aby nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Przedsiębiorca, który chce skorygować wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może złożyć dokumenty korygujące najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a w pozostałych przypadkach do 1 lipca 2024 r.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Miesiąc dumy – list dyplomatów

Z okazji Miesiąca Dumy chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność LGBTQI+ oraz innych mniejszości w Polsce – napisali sygnatariusze listu przygotowanego z inicjatywy Ambasady Australii. Pod dokumentem podpisali się m.in. dyrektorzy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.

(…)’Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii
problemów jakie dotykają społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych,
queer, interseksualnych i aseksualnych (LGBTQIA+), a także innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami. Świadomość jest pierwszym krokiem do
zrozumienia i promowania pozytywnych zmian.

(…)

Uznajemy wrodzoną godność każdego człowieka wyrażoną w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Poszanowanie tych podstawowych praw, zawartych również w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnoty praw i wartości,
zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans'(…).

Treść całego listu dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Rusza kampania Bezpieczny Senior

0

17 maja funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce rozpoczęli zakrojoną na dużą skalę kampanię informacyjną ukierunkowaną na ochronę seniorów przed atakami oszustów, posługującymi się metodami na wnuczka, bądź policjanta, próbujących w ten sposób wyłudzić od nich pieniądze. Mówi sierżant sztabowy Agnieszka Kwiatkowska.

Kampania Bezpieczny Senior została podzielona na trzy etapy. Mówi komisarz Tomasz Żerański.

Działania policji wsparł Urząd Miasta Ostrołęki oraz Starostwo Powiatowe.

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce cały czas szukają nowych sposobów dotarcia do największej liczby seniorów, aby ostrzec ich przed działaniem przestępców.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Bezpieczny Senior

0

Bezpieczeństwo seniorów jest jednym z priorytetów policjantów z Komendy Miejskiej w Ostrołęce. Dowodzi temu wiele profilaktycznych działań, których celem jest ochrona osób starszych przed różnymi metodami stosowanymi przez oszustów, chcących wyłudzić od nich pieniądze.

Na 88,5 FM o startującej dzisiaj (17 maja) kampanii pn. 'Bezpieczny senior’ rozmawialiśmy z sierżant sztabową Agnieszką Kwiatkowską oraz komisarzem Tomaszem Żerańskim. Rozmowę prowadziła Marta Mierzejewska.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Eurowybory 2024

“Nie pozwól innym decydować za ciebie!” – takie hasło przyświeca eurodeskowej kampanii informacyjnej, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Już za niespełna miesiąc, od 6 do 9 czerwca 2024 r., we wszystkich krajach UE będą odbywać się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest 360 mln obywateli i obywatelek państw Wspólnoty. Jeśli masz już 18-lat (albo osiągniesz pełnoletniość najpóźniej w dniu wyborów) jesteś jednym z nich! A to oznacza, że możesz współdecydować o przyszłości oraz kierunkach rozwoju Europy wybierając swojego reprezentanta w PE.

Jak działa Parlament Europejski? Czym się zajmuje? Ilu europosłów zasiada w jego ławach? Jak przebiega proces głosowania i dlaczego udział w wyborach jest tak ważny? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz na stronie https://2024elections.eurodesk.eu/.

Miejsce na reklamę

Jedyna taka noc w roku

0

Przed nami Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto więc zaplanować sobotni wieczór na kulturalną rozrywkę.

– Taka noc zdarza się raz w roku! – mówi marszałek Adam Struzik. – Nocne zwiedzanie, koncerty, warsztaty, wyjątkowe spotkania z artystami i wiele innych atrakcji. W nocy z soboty na niedzielę 18 maja placówki kultury otworzą swoje podwoje, będzie można w niepowtarzalnym klimacie zwiedzić wszystkie muzealne zakamarki – zaprasza Adam Struzik.

Noc muzeów w stylu Ferdydurke

Muzeum Gombrowicza we Wsoli zaprasza w piątek, 17 maja na cykl spotkań pt. 'Ferdydurki”. Gośćmi będą Mateusz Damięcki i Klaudia Kiercz-Długołęcka. Placówka pokaże 'Ferdydurke”. Będzie można zobaczyć wystawę prac artystycznych nawiązującą do powieści i posłuchać fragmentów czytanych przez Mateusza Damięckiego. Tego dnia muzeum czynne będzie od godz. 10. Noc muzeów rozpocznie się o godzinie 19. Ekspozycje można zwiedzać do godz. 23.

Noc w cieniu samurajów

Odwiedzający Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie będą mieli okazję nie tylko obejrzeć wystawę 'Miecze japońskie”, lecz także zobaczyć pokazy walki na miecze i wysłuchać prelekcji specjalistów. Zwiedzanie wystaw będzie możliwe w godzinach od 18 do 00.30. Wstęp bezpłatny.

Strach ma wielkie oczy

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na noc w klimacie PRL. Przewidziane są też warsztaty, konkursy i koncerty zespołu Sploty – 'Przeboje PRL”. Muzeum zaprasza zwiedzających od 18.30. Będzie czynne do północy. Oprócz tego, jak co roku spojrzymy w gwiazdy podczas pokazów astronomicznych 'Aleją Gwiazd’, odbędzie się konkurs na imię dla muzealnej Kapibary i quiz wiedzy o historii Muzeum.

Noc Muzeów w biały dzień

Na Noc Muzeów w Biały Dzień zaprasza Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam atrakcje zaczną się już o godz. 13. Wśród propozycji są koncert 'Szymborskiej jazzPoems”, 'Czarna Sztuka w Czarnym Lesie” – spotkanie z dawnym drzeworytem i drukiem czy strefa sztuki dla dzieci. Placówka zachęca do zabrania koców i koszy piknikowych oraz do wspólnego pieczenia kiełbasek. Noc Muzeów w Czarnolesie skończy się o 22. Cena wstępu – 1 zł.

Nikifor w Ostrołęce

Podczas nocy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce poznamy twórczość Nikifora Krynickiego, wysłuchamy koncertu 'Muzyka Karpat” w wykonaniu zespołu Lipka i Przyjaciele, a także obejrzymy widowisko 'Niki4 YOU” w wykonaniu zespołu RB Trio. Nie zabraknie warsztatów artystycznych, krzyżówek, zgadywanek, stoisk z biżuterią artystyczną czy restauracji uzdrowiskowej prowadzonej przez mistrzów kuchni z ZSZ nr 4 w Ostrołęce. Wstęp – 1 zł.
 
Noc z literaturą

W siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie odbędą się spotkania tematyczne związane z wystawą 'Adam Mickiewicz 1798–1855”. Na tę noc atrakcje przewidziały też dwa oddziały Muzeum Literatury – Muzeum Marii Dąbrowskiej i Muzeum Andrzeja Struga. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w spacerach tematycznych z kustoszami. Przewidziane jest też zwiedzanie domów pisarzy, oglądanie przygotowanych pokazów oraz udział w zabawach literackich.

Muzyka kołem się toczy – także nocą

To warsztaty dla dzieci, które na sobotni wieczór (już od godz. 17) przygotowało Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Przewidziane jest także zwiedzanie ekspozycji, a o godz. 20 zagra 'Alegancka Kapela”.

Tango Milonga w tę jedyną noc

Na Noc Muzeów zaprasza też Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zaplanowano koncert piosenek retro w wykonaniu Alicji Grabowskiej na balkonie pałacu. W repertuarze przedwojenne przeboje, takie jak 'Tango Milonga” czy 'Ach, jak przyjemnie. Wśród pozostałych atrakcji są m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Start o godz. 19.

Noc w klimacie PRL

W ogólnopolskiej akcji bierze też udział Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach. W programie są m.in. konkurs na najlepszy strój z epoki oraz gry komputerowe i telewizyjne z okresu późnego PRL-u. Muzeum zachęca do przebrania się w strój z minionej epoki – najlepszy zostanie nagrodzony! Ocenie podlega przebranie, oryginalność, wierność stylistyce epoki, a także dodatki i ogólne wrażenie.

Opinogóra nocą

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi w Folwarku, plenerowy spektakl 'Pan Tadeusz’ i zwiedzanie krypt Krasińskich. Aby ułatwić uczestnikom dotarcie, zapewniono bezpłatną komunikację z Ciechanowa i powrót z Opinogóry. Start o godz. 18.

Noc muzeów na sportowo

Miłośnikom sportowych wrażeń przypadnie do gustu oferta Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które przygotowało m.in. spotkania z olimpijczykami – Robertem Korzeniowskim (zakończone treningiem) i Kajetanem Broniewskim. Odbędzie się też kilka pokazów: ergometrów wioślarskich z Kajetanem Broniewskim, sportów osób z niepełnosprawnościami, karate, walki na miecze świetlne z Akademia Saber Arts.

Ciechanowska Noc Muzeów

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przygotowało na tę noc wiele atrakcji. W Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie wieczór zacznie się od warsztatów 'W pracowni alchemika”. O każdej pełnej godzinie na dziedzińcu będzie można oglądać pokazy uzbrojenia rycerskiego czy wyposażenie wojskowe. O godz. 22 odbędzie się pokaz kaskaderski. Będą gry i zabawy dla najmłodszych.

Z kolei w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie o godz. 18 odbędzie się koncert uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie. O godz. 21będzie można obejrzeć teatr ognia Pi-Art. Manufaktury Artystycznej z Krakowa.

Noc muzeów na wsi mazowieckiej

Przez cały dzień, aż do zmroku, w zabytkowych obiektach skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę 'Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. Odbędą się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła, warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej.

Uzbecka noc na zamku w Liwie

Swoje podwoje otworzy też Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Będzie można obejrzeć kolekcję broni w dworze barokowym i wystawy w piwnicach gotyckich oraz na zamkowej wieży. Atrakcją będzie wizyta ambasadora Republiki Uzbekistanu i możliwość spróbowania przysmaków kuchni uzbeckiej, a także pokaz szermierki średniowiecznej. Na śmiałków czeka nocne zwiedzanie podzamcza z pochodniami śladami władców Mazowsza i liwskiego zamku. Start o godz. 16.

Wirtualna Noc Muzeów w PME

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Do placówki będzie można przyjść z czworonożnymi przyjaciółmi. Dodatkową atrakcją będzie wystawa VR prezentowana przez Millennium Docs Against Gravity. W ramach MDAG Vision na zwiedzających będzie czekało aż sześć wyjątkowych doświadczeń.

Kolejowa Noc Muzeów

Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza od godz. 19 na Kolejową Noc Muzeów, której motywem przewodnim będzie XX-lecie międzywojenne na kolei. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. spotkania z kolejarzami, zajęcia edukacyjne, gry planszowe, przejazdy symulatorem, spotkania z autorami książek o tematyce związanej z kolejami. Oprowadzanie po muzeum będzie się odbywać z przewodnikami w strojach z epoki. Będzie też okazja wirtualne zwiedzić kabinę maszynisty i przejazdy symulatorem lokomotywy.

Lista instytucji kultury, w których można ciekawie spędzić wieczór z 18 na 19 maja, jest bardzo długa. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek.

Miejsce na reklamę