Finałowy koncert Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie odbędzie się dzisiaj (12 lipca) w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Rozpocznie się o godzinie 19. Wystąpią Michał Botor – fortepian, Piotr Gromek – wiolonczela, Maksymilian Gromek – skrzypce.
Ideą wydarzenia jest łączenie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną.
To już siódma edycja festiwalu, pierwsze koncerty odbyły się 30 czerwca w Lelisie i Ostrołęce. Następny 7 lipca w Myszyńcu (Bazylika Mniejsza). Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Etno-Klasyka.
Dwa wypadki drogowe odnotowali w ostatnich dniach policjanci w powiecie makowskim. Cztery osoby zostały ranne.
Do groźnego wypadku z udziałem dwóch aut i motocykla doszło w Makowie Mazowieckim. Policjanci ustalili, że kierujący samochodem marki Lublin przewoził elementy metalowe, które nie były odpowiednio zabezpieczone. Wiadro spadło na drogę co zmusiło kierującą toyotą do nagłego hamowania. Zachowując bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu zdołała uniknąć zderzenia, ale motocyklista jadący za nią już nie i uderzył w tył samochodu.
Obrażeń doznał kierujący motocyklem i jego pasażerka. Zostali zabrani do szpitala.
Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Dwóch nie posiadało prawa jazdy. Kierujący autem marki Lublin oraz motocyklista.
Policjanci wyjaśniają przyczyny wypadku drogowego w miejscowości Zawady – Pnikiew w gminie Różan. Wstępne ustalenia wskazują, że 26 – letni kierujący bmw stracił panowanie, prawdopodobnie chcąc uniknąć zderzenia z dzikim zwierzęciem, zjechał do rowu i uderzył w drzewo.
Ranni zostali dwaj pasażerowie w wieku 16 i 28 lat. Kierowca był trzeźwy.
Jeszcze tylko do 15 lipca można przesyłać zgłoszenia do konkursu 'Startuj z Mazowsza”. Pula nagród to 90 tys. zł!
Konkurs organizowany jest po raz szósty przez samorząd województwa mazowieckiego. Skierowany jest do startupów tworzących nowe technologie, produkty i usługi. Do udziału w konkursie zaprasza marszałek Adam Struzik.
Galeria Ostrołęka zaprasza dzisiaj (12 lipca) do holu Ostrołęckiego Centrum Kultury na wernisaż wystawy fotografii Adama Dobrzyńskiego 'Spotkani w podróży’.
Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.
Adam Dobrzyński to miłośnik podróży i gór. Zdobywa najwyższe szczyty świata, aktualnie kompletuje Koronę Gór Europy (44 /46 szczytów) i odwiedza kolejne kraje z żoną Magdaleną i córkami 5 letnią Hanią i 4 letnią Łucją. To także pomysłodawca Ostrołęckiego Slajdowiska Podróżniczego.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu 'Moment, chwila, życie w obrazie – fotografia i film, którego partnerem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza studentów, dziennikarzy, blogerów, youtuberów oraz influencerów do wzięcia udziału w konkursie EDUinspiracje Media 2024. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września.
Konkurs EDUinspiracje Media przeznaczony jest dla dziennikarzy, blogerów, youtuberów, influencerów oraz innych twórców internetowych, którzy potrafią w atrakcyjny sposób przekazać najważniejsze wartości informacyjne, wykazując się kreatywnością oraz indywidualnym stylem. To idealna platforma dla osób, które w sposób przystępny, zrozumiały i atrakcyjny prezentują problematykę związaną z programami i inicjatywami edukacyjnymi – szczególnie tymi zarządzanymi przez FRSE (jak m.in. Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży czy Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży).
Do konkursu zgłaszać można różne formy dziennikarskie, m.in. teksty, audycje radiowe i materiały filmowe. Prace przesyłać mogą zarówno indywidualni dziennikarze, jak i całe redakcje, a także twórcy internetowi – bez względu na to, czy działają na platformach blogowych, na YouTube, czy też jako influencerzy na różnych platformach mediów społecznościowych.
Do konkursu można zgłaszać materiały, które miały swoją premierę nie wcześniej niż 15 września 2023 r.
Policjanci i pracownicy ostrowskiej komendy obchodzili w czwartek 105 rocznicę powstania Policji Państwowej.
Na wyższe stopnie policyjne awansowało 30 osób.
Tradycyjnie wręczono nagrodę starosty ostrowskiego 'Policjantka i Policjanta Roku’. Tytuł otrzymali sierż. szt. Martyna Góral i sierż. Krystian Głażewski.
Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie gości z awansowanymi policjantkami i policjantami.
Po uroczystości dla mieszkańców przygotowano stoisko profilaktyczne w ramach Dni Otwartych Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Funkcjonariusze prezentowali wyposażenie, pojazdy, udzielali informacji o naborze do służby.
Tragiczny finał poszukiwań 35-letniego mieszkańca powiatu ostrołęckiego, który zaginął 18 czerwca bieżącego roku. Ciało mężczyzny odnaleźli funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KMP w Ostrołęce. Przeprowadzone czynności wykluczyły udział osób trzecich. Policja dziękuje wszystkim, a przede wszystkim mediom za pomoc w poszukiwaniach.
„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza. Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne. „Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.
Godną naśladowania postawą wykazał się 71-mężczyzna, który w Przasnyszu uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu motocykliście.
W środę Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu otrzymała zgłoszenie o obywatelskim ujęciu pijanego kierującego. Zgłaszający poinformował, że zauważył kierującego motocyklem marki Senke, który ma problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy. Widząc to mężczyzna uniemożliwił mu dalszą jazdę.
Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy wykazało, że kierujący 28-letni motocyklista miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wydany przez Sąd Rejonowy w Przasnyszu.
Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.