Uroczyste obchody z okazji święta policji zorganizowano dzisiaj w Ostrołęce.
Wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Wśród zaproszonych gości był prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski.
Wasza służba to poświęcenie, ale też ogromne wyzwanie – mówił wicestarosta ostrołęcki Artur Kozłowski.
Po uroczystym apelu policjanci zaprosili mieszkańców na piknik rodzinny. Przygotowali m.in. prezentację pojazdów, wyposażenia, tresury i posłuszeństwa psów służbowych oraz inscenizację wypadku drogowego.
Galeria Ostrołęka zaprasza 19 lipca do holu Ostrołęckiego Centrum Kultury na wernisaż wystawy fotografii Marty Szyzdek 'Symetria’.
Autorka w 2012 roku ukończyła Europejską Akademię Fotografii. Od 2021 roku należy do Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa 'Symetria” to seria fotografii, którą zaczęła tworzyć w 2019 roku. Przypadkowo złożone symetrycznie zdjęcie nagle okazało się kluczem do tajemniczej krainy. Nie ma w niej reguł dotyczących tematu. Obrazy składane w nierealny świat mają za zadanie poruszyć wyobraźnię, zakwestionować normalność, wprowadzić widza w inny stan ducha.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu 'Moment, chwila, życie w obrazie – fotografia i film”, którego partnerem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Mazowsze serce Polski. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.
Z nowego autobusu szkolnego już po wakacjach będą mogli korzystać uczniowie gminy Myszyniec.
42-osobowy pojazd kosztował 897.900,00 zł. Gmina Myszyniec pozyskała środki finansowe w wysokości 500 000 zł na ten zakup z budżetu województwa mazowieckiego w ramach drugiej edycji programu wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego 'Autobusy dla mazowieckich szkół”.
Nowy pojazd poprawi komfort oraz bezpieczeństwo podróży dzieci i młodzieży.
Na podobne inwestycje środki z tego samego programu pozyskała również gmina Baranowo (301 000 zł), Olszewo-Borki (500 000 zł), Troszyn (500 000 zł), Lelis (490 000 zł) czy Różan (500 000 zł).
Celem programu jest pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego w zakresie realizacji ustawowego obowiązku dowozu dzieci/młodzieży (w tym z niepełnosprawnością) do szkół.
Workcampy ekumeniczne w Niemczech dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Projekty ekologiczne, społeczne lub socjalne. Ecumenical Youth Service LOGO.jpg
Workcamy dają młodzieży z całej Europy możliwość spotkania się i pracy w czasie projektów na rzecz społeczności lokalnej. Workcampy odbywają się w wakacje (lipiec-sierpień) i trwają dwa tygodnie, w każdym z nich bierze udział około 10-15 uczestników. Liderami grup są młodzi wolontariusze. Co roku wyjazdy mają inny temat przewodni.
Wolontariusz musi znać język angielski lub niemiecki, musi mieć od 18 do 26 lat (możliwe jest też przyjęcie wolontariuszy 17-letnich, za zgodą rodziców). Prace trwają 6 godzin dziennie – przy projektach związanych z ochroną środowiska, pracą społeczną, na rzecz społeczności lokalnych.
Każdy wolontariusz musi wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 25 euro. Musi także opłacić koszty podróży do miejsca realizacji wolontariatu. Obywatele państw UE powinni posiadać ważną kartę EKUZ. Wyżywienie, zakwaterowanie, koszty związane z zajęciami oraz ubezpieczenie są zapewnione przez organizatora. Młodzież z Ukrainy może uczestniczyć w programie bez konieczności ponoszenia kosztów. Więcej na eurodes.pl
Dzięki czujności policjanta z Ostrołęki odnaleziono mężczyznę, który oddalił się kilkadziesiąt kilometrów od domu.
W czwartkowy wieczór policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu 68-letniego mieszkańca powiatu ostrołęckiego. Wyszedł z domu i nie wziął telefonu. Rodzina poinformowała, że mężczyzna bierze leki i gdy nie weźmie ich na czas jego życie może być zagrożone.
W trakcie poszukiwań do służby przyjechał asp. szt. Mariusz Brym, który jak się okazało widział odpowiadającego rysopisowi zaginionego, który szedł w stronę Różana drogą K-61.
Policyjny patrol odnalazł 68-latka. Został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala.
Jak informuje ostrołęcka policja to nie pierwsza sytuacja kiedy funkcjonariusz Brym wykazał się dużą spostrzegawczością i szybką reakcją. W przeszłości w drodze do pracy kilkadziesiąt kilometrów od miasta zobaczył na parkingu ukradziony w Ostrołęce samochód. W czasie wolnym od służby zauważył w lesie zaginioną 80-latkę. Kobieta była poszukiwana przez kilkanaście godzin, była wyczerpana i zdezorientowana. Została odnaleziona kilkanaście kilometrów od swojego domu na terenie innego powiatu.
Policjant, również w czasie wolnym do służby zauważył jak mężczyzna stojący przy samochodzie upadł na ziemię i nie dawał oznak życia. Zatrzymał pojazd i reanimował go przywracając funkcje życiowe. Walka o życie 70-latka trwała ponad 20 minut. Trafił do szpitala.
Mieszkańcy wsi Dzbądzek zapraszają na 'Piknik na polanie’, który poprzedzi wspólne sprzątanie wsi.
Impreza o charakterze ekologiczno-integracyjnym odbędzie się 20 lipca.
W programie pikniku, który rozpocznie się o godzinie 14 zumba, pokaz OSP Kunin i posterunku policji w Goworowie, GOKSiR-owe animacje, stoisko Nadleśnictwa Pułtusk oraz biesiada przy ognisku.
Stowarzyszenie Motomikołaje Ostrołęka zaprasza do udziału w licytacji na rzecz Dawida Skrzecza z miejscowości Chojniki w gminie Olszewo-Borki. U chłopca zdiagnozowano zespół PANS i zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego. Szansą na lepsze jutro jest terapia dożylnymi wlewami z immunoglobulin. Niestety, jest ona bardzo kosztowana. Motomikołaje nie pozostają obojętni i zapraszają do udziału w licytacjach, które możecie obserwować na Facebooku. Jeszcze dzisiaj do godziny 20 możecie powalczyć o koszulkę Legii Warszawa z podpisami pierwszej drużyny!
Wygrywa osoba, która zaoferuje najwyższą kwotę. Link do licytacji znajdziecie tutaj
W nocy z piątku na sobotę w Laskowcu samochód potrącił pieszego. Zginął na miejscu.
Z przeprowadzonych przez policję i prokuratora wstępnych czynności wynika, że kierujący osobowym hyundaiem na prostym odcinku drogi potrącił pieszego. Do zdarzenia doszło w miejscu nieoświetlonym, a pieszy nie miał odblasków. Niestety pomimo reanimacji zmarł.
Policja przypomina, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy z elementami odblaskowymi jest widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Apeluje do pieszych o noszenie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym, mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski, latarki.
Na program zapraszamy w poniedziałki po godzinie 9.35, powtórka po 14.35 oraz we wtorek po godzinie 10.35. Audycja powstaje przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i jest realizowana ze środków województwa mazowieckiego.
Marta Mierzejewska: Dzień dobry. Na 88,5 FM moim gościem jest Judyta Olszewska, przewodnicząca Zarządu Koła Gospodyń Wiejskich Żebry-Wierzchlas.
– Dzień dobry
MM: Otrzymaliście dotację 20 tysięcy złotych na wsparcie aktywizacji seniorów w ramach działalności Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wasz projekt nosił nazwę Aktywny Senior Warsztaty. Brzmi dość zagadkowo, więc proszę o szczegóły.
– Tak, zgadza się. Skorzystaliśmy w 2023 roku z dotacji Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej na przeprowadzenie zadania publicznego pod nazwą Aktywny Senior Warsztaty i projekt ten obejmował cykl spotkań dla seniorów w wieku 55+, zgodnie z założeniami regulaminu
Województwo Mazowieckie dopuszcza tutaj bardzo młodego seniora. Wiek 55 lat jest moim zdaniem bardzo młodym wiekiem, żeby określić osobę jako senior, ale to fajnie, bo mogą także osoby w takim wieku korzystać z dobrodziejstw, które te projekty przynoszą. W naszych założeniach, w ofercie zaproponowaliśmy przeprowadzenie warsztatów krawieckich dwudniowych dla seniorów z terenu gminy Olszewo-Borki, gminy Sypniewo oraz gminy Goworowo.
Obejmowało więc to obszar działalności dwóch powiatów, ostrołęckiego i makowskiego. Warsztaty krawieckie odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Żebry Wierzchlas. Były to dwudniowe warsztaty po 4 godziny dziennie. Przeprowadziła je zaprzyjaźniona koleżanka z Koła Gospodyń Wiejskich Łazowianki, która od wielu lat prowadzi swoją działalność, jest krawcową, także ma ogromne doświadczenie. Uczyła seniorów przede wszystkim podstaw budowy maszyny, obsługi maszyny, prostych ściegów. Seniorzy dzięki temu, że były w ramach dotacji zakupione wszelkie materiały, szyli serwetki, obrusy, uczyli się wszywać taśmy marszczące, więc było to takie poszerzenie ich wiedzy. Działanie spowodowało, że wyszli z domu, spotkali się, mieli zapewniony poczęstunek w ramach tego projektu, także same pozytywne wyniki.
MM: Jestem ciekawa, czy w ten warsztat zaangażowali się także panowie, no bo dzisiaj chyba trochę ten zawód utożsamiamy jednak z kobietą, a przecież przed laty wielu mężczyzn tym fachem mogło się szczycić. Między innymi mój dziadek, więc stąd moja ciekawość.
– Tak, mieliśmy jednego pana na warsztatach krawieckich. Ogólnie projekt był skierowany do grupy 15-osobowej. W warsztatach krawieckich wzięło udział 22 osoby, więc było to
więcej niż pierwotne założenie projektowe, ale był jeden pan, który właśnie mówił, że trudnił się tym, może nie jakoś specjalistycznie, ale zawsze go to interesowało i z ochotą przyszedł na te warsztaty. Kolejne to warsztaty kompetencyjne. To były warsztaty z zakresu pozyskiwania środków zewnętrznych na działania senioralne dla osób w podeszłym wieku. Gdzie można szukać środków, gdzie należy złożyć ofertę, w jaki sposób tę ofertę przygotować. W naszym Kole jest akurat młody zarząd 35+, natomiast są zarządy, gdzie zasiadają osoby 55+, i starsze i te osoby przede wszystkim boją się pozyskiwać dotacji, szukać tych środków, z racji tego, że przede wszystkim nie wiedzą gdzie, jak, skąd i jak to potem rozliczyć. Dlatego uważam, że takie warsztaty kompetencyjne mają bardzo pozytywny wydźwięk w przyszłości, dzięki temu koła mogą się rozwijać. U nas warsztaty kompetencyjne poprowadziła pani Edyta Kozera, jest to osoba współpracująca z Mazowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej. Bardzo szeroko seniorom przedstawiła możliwości, gdzie można szukać środki na tego typu działania.
MM: Zwieńczeniem waszych działań był jednodniowy wyjazd na kręgle.
– Mieliśmy oczywiście wynajęty w ramach projektu autobus, przyjechaliśmy do lokalnej kręgielni w Ostrołęce, był krótki instruktaż, więc seniorzy poznali wszelkie zasady gry, no i potem wykorzystali je w praktyce. Super im to wychodziło. Dopytują, kiedy znów jedziemy na kręgle, więc świetna sprawa dla aktywizacji, dla przeciwdziałania tej marginalizacji społecznej seniorów, dla ich takiego rozwoju osobistego i kultury fizycznej.
MM: Bardzo zadowoleni są z udziału w waszym projekcie.
– Tak, tak. Wiele pozytywnych słów seniorzy w naszą stronę kierowali i osobiście, i na Facebooku, bo projekt był oczywiście promowany w mediach społecznościowych. Tak jak powiedziałam, już dopytują kiedy kolejna edycja, kiedy będziemy mogli znów wspólnie gdzieś wyjechać.
Dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się powtórzyć ten konkurs. Złożyliśmy ponownie ofertę w do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Na ten sam konkurs, w tym samym obszarze nawet nazwa została podobna, również są to warsztaty senioralne, aktywny senior, natomiast wachlarz warsztatów jest już inny. Będą warsztaty cukiernicze, florystyczne, będzie pierwsza pomoc przedmedyczna i będzie warsztat wyjazdowy do Torunia, gdzie seniorzy będą uczyć się wypieku piernika, zwiedzą starówkę, ale też planetarium.
MM: Można powiedzieć, że dbacie o atrakcyjność Waszego programu, jeśli chodzi o realizację tych projektów.
– Tak, chcieliśmy w tym roku trochę zmienić ten wachlarz oferty i myślę, że pierwszym i podstawowym warunkiem, dlaczego tak zrobiliśmy było podwojenie budżetu. W ubiegłym roku pozyskaliśmy 10 tysięcy złotych, tyle można było maksymalnie uzyskać, w tym roku można było uzyskać 20 tysięcy złotych, więc mogliśmy też rozszerzyć nasze działania. Mamy zaplanowane po prostu 7 dni różnych warsztatów z przeróżnych zakresów, tak żeby każdy senior coś dla siebie znalazł. Jesteśmy na etapie podpisywania umowy i będziemy działać. Myślę, że w wakacje już coś zacznie się dziać.
Mm: Podejmujecie kolejne działanie w ramach tego instrumentu, więc można teraz podkreślić potrzebę realizacji tego typu inicjatyw, bo z pewnością jest ona zauważalna.
– Tak, oczywiście jest bardzo zauważalna. W naszej miejscowości, w miejscowości
Żebry-Wierzchlas nie ma żadnej organizacji społecznej, która by działała w obszarze polityki senioralnej i w ogóle nie ma żadnej innej organizacji, która jakiekolwiek działania społeczne by prowadziła. Mimo, że jesteśmy małą miejscowością, bardzo małą, bo mamy niespełna 100 mieszkańców, to staramy się aktywizować nie tylko naszych mieszkańców, ale też właśnie okoliczne miejscowości i tutaj w tym projekcie można było to świetnie połączyć, zaprosić inne gminy, inne powiaty do współpracy. Grupa seniorów z tych miejscowości na tym fajnie skorzystała. Z całego serca dziękujemy Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej, bo to dzięki województwu mazowieckiemu i MCPS-owi możemy takie działania prowadzić, realizować i seniorzy oczekują takich działań, takiej oferty w przyszłości, także dziękujemy serdecznie.
MM: Z tego co słyszę, pomysłów, inspiracji wam nie brakuje, więc domyślam
się, że na dwóch projektach się nie skończy. Za spotkanie dziękuję Pani Judycie Olszewskiej, przewodniczącej Zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Żebry-Wierzchlas.