Strona główna Blog Strona 618

Inqbator ożywił ulice Ostrołęki (zdjęcia)

0
KrUPeK +48502053553

W dniach 13-14 września w Ostrołęce odbył się Festiwal Teatralny Inqbator. Wydarzenie ożywiło ulice miasta oraz przestrzenie Ostrołęckiego Centrum Kultury, gdzie wystawiane były różnorodne spektakle.

Program festiwalu obejmował przedstawienia teatrów ulicznych oraz kameralne inscenizacje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości.

Niestety, ostatni spektakl nie doszedł do skutku z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Intensywny deszcz uniemożliwił jego realizację, uszkadzając scenografię i narażając artystów na trudności techniczne. Mimo to aktorzy postanowili wyrazić swoją wdzięczność zgromadzonej publiczności, prezentując krótką, symboliczną scenę. Ich gest został entuzjastycznie przyjęty przez widzów, a organizatorzy wyrazili nadzieję na lepszą aurę w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Festiwal, to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Ostrołęce, które rokrocznie wspierają ważne instytucje i sponsorzy.

Poinformowała Ewa Krupka, kierownik Klubu Oczko OCK.

Fot. Paweł 'Krupek’ Krupka

Miejsce na reklamę

Zostań młodzieżowym radnym Mazowsza

0

Trwa rekrutacja do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. To doskonała okazja dla zaangażowanych w sprawy lokalne młodych osób, które chcą pracować na rzecz rozwoju regionu. Swoją kandydaturę można zgłosić do 30 września.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego jest reprezentacją młodzieży uczącej się. W jego skład, tak samo jak w sejmiku województwa, wchodzi 51 radnych wyłonionych w siedmiu okręgach wyborczych. Mówi marszałek Adam Struzik.

Młodzieżowi radni inicjują i promują działania o charakterze społecznym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym i ekologicznym. Organizują też wydarzenia na rzecz młodzieży.

Sara Michalska, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim podkreśla, że działalność młodzieżowego sejmiku wychodzi także poza terytorium Polski, a młodzi radni mają realny wpływ na sytuację swojego pokolenia.

Kandydatami mogą być uczniowie szkół z terenu Mazowsza, którzy w ostatnim dniu rekrutacji ukończyli 13 lat i nie ukończyli 17 roku życia.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Śmierć w płomieniach

0

Tragiczny pożar drewnianego domu w Wolkowych. Wewnątrz znaleziono ciało.

Do pożaru doszło w sobotę wieczorem. W zgliszczach strażacy znaleźli zwęglone zwłoki. To prawdopodobnie starszy mężczyzna, który tam mieszkał.

Przyczynę pożaru ustala policja i prokuratura.

Miejsce na reklamę

Możliwe ekstremalne zjawiska atmosferyczne na terenie powiatu ostrołęckiego

0

Nad Polskę nadciąga front atmosferyczny. Na terenie powiatu ostrołęckiego w najbliższych dniach mogą wystąpić burze, silne opady deszczu i lokalne podtopienia.

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski apeluje, aby zwracać uwagę i nie lekceważyć alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysyłanych do mieszkańców zagrożonych terenów.

Pomimo tego, że obecnie na Mazowszu nie są przewidywane intensywne deszcze i ekstremalne warunki pogodowe, nie są wykluczone lokalne podtopienia. Dlatego wszystkie służby współpracują ze sobą i są gotowe do podjęcia działań adekwatnych do sytuacji.

Miejsce na reklamę

Policja ostrzega przed 'oszustwem nigeryjskim’

0
Uwaga oszuści w Internecie

Policja ostrzega przed 'oszustwem nigeryjskim’. Apeluje o szczególną ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości.

”Oszustwo nigeryjskie’ polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną. Przestępcy na portalach społecznościowych czy randkowych zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Po zdobyciu zaufania i sympatii wyłudzają od nich pieniądze.

Policjanci z Ostrołęki apelują o ostrożność. Przestrzegają przed wysyłaniem nieznajomym pieniędzy, przekazywaniu im swoich danych osobowych, czy informacji o kontach bankowych i polisach ubezpieczeniowych.

Przestępcy mogą podawać się za żołnierza, lekarza, inżyniera, najczęściej z odległego państwa.

Czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy osoba dopiero co poznana, oczekuje pieniędzy.

Oszuści podczas korespondencji, czy rozmów telefonicznych grają na emocjach i uczuciach. Wykorzystują litość, strach, lęk.

Miejsce na reklamę

Halina Pajka odebrała Nagrodę im. Oskara Kolberga

0

Po raz 49. wręczono Nagrodę im. Oskara Kolberga 'Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród laureatów jest Halina Pajka z Kadzidła. Otrzymała wyróżnienie w kategorii pierwszej – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego.

Halina Pajka to wycinankarka, mistrzyni plastyki obrzędowej. Należy do grona najwybitniejszych twórczyń ludowych z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Zajmuje się haftem kurpiowskim, tkactwem, wykonuje pisanki, palmy, bukiety z papieru, kierce. Jest promotorką tradycji i kultury kurpiowskiej.

Nagroda im. Oskara Kolberga 'Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedmiu kategoriach. Otrzymują ją artyści tworzący w dziedzinach muzyki i tańca, sztuk plastycznych, rękodzieła i pisarstwa ludowego, a także etnografowie i folkloryści oraz organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną.

Gala wręczenia nagród odbyła się 12 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Akcja edukacyjna 'Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV’

0

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje akcję edukacyjną 'Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość IV”.

Bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych z sześciu województw Polski wschodniej, w tym mazowieckiego.

Zapoznaje ich z przedsiębiorczością start-upową oraz możliwościami pozyskania wsparcia w tym obszarze, w szczególności z Funduszy Europejskich. Uczniowie poznają korzyści z prowadzenia własnej firmy, nauczą się też jak zbudować pierwszy, uproszczony model biznesowy. Organizatorzy stawiają także na budowanie postaw przedsiębiorczych i promowanie korzyści związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Projekt ma zachęcić uczniów do samodzielności i kreatywności w planowaniu swojej ścieżki zawodowej.

Na uczniów czekają atrakcyjne materiały edukacyjne, inspirujący konkurs i szansa na wyjazd do Brukseli, podczas którego uczniowie zwiedzą między innymi instytucje Unii Europejskiej.

Dodatkowe informacje na temat akcji można znaleźć na stronie: www.fepw.gov.pl/lekcja

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Konferencja Niemiecko-Bałtycka

Pod koniec października w Wilnie odbędzie się konferencja poświęcona wykorzystaniu sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań współczesnej Europy. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września!

Uczestnicy konferencji dołączą do grup roboczych skupionych na opracowywaniu polityki i zaangażowania obywatelskiego. Cztery grupy tematyczne umożliwią 36 młodym liderom, pełniącym rolę Młodzieżowych Ambasadorów, włączenie się w tworzenie zrównoważonych rozwiązań politycznych w takich obszarach jak środowisko, gospodarka, społeczeństwo i wartości. Efektem ich pracy będą dokumenty polityczne, które zostaną przekazane decydentom.

Udział mogą wziąć osoby w wieku 16-30 lat; osoby mieszkające na stałe w Europie; osoby posługujące się biegle językiem angielskim.

Dla osób pochodzących z Polski opłata za uczestnictwo wynosi 40 EUR.

Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania oraz wyżywienia. Pokryte zostaną również koszty podróży do 200 EUR.

Miejsce na reklamę

’Podchody rodzinne’ w Łęgu Starościńskim

0

’Podchody rodzinne’ odbędą się jutro w Łęgu Starościńskim. To czwarta edycja.

Trasa będzie wiodła ścieżkami leśnymi. Drużyny zmierzą się z różnymi zadaniami. Mówi Marta Bakiera.

Ponadto zaplanowano m.in. konkurencje sportowe, ognisko, ściankę wspinaczkową. Dla dzieci będzie strefa z malowaniem buziek, tatuażami, domki tekturowe, wata cukrowa, dmuchańce.
Początek imprezy o godz. 14.

Miejsce na reklamę

Muzyczne lato w tężni

0

W niedzielę 15 września na terenie tężni w Rzekuniu odbędzie się koncert zespołu 'Dla Młodych’. Formację tworzy czworo studentów: Natalia Szulc, Magdalena Konarzewska, Bartosz Kłak i Stanisław Kubeł. Grupa powstała dwa lata temu i porusza się głównie w repertuarze liturgicznym, ale w najbliższą niedzielę zaprezentuje swoją nieskrywaną pasję do muzyki, również tej rozrywkowej.

Na koncercie zabrzmią przede wszystkim hity lat 80-tych ubiegłego stulecia, ale oprócz nich usłyszeć będzie można utwory z repertuaru m.in. Moniki Brodki i Andrzeja Piasecznego.

Koncert zaplanowano w ramach cyklu Muzyczne Lato w Tężni. Rozpocznie się o godzinie 18. Wstęp wolny.

Miejsce na reklamę