Strona główna Blog Strona 612

Uroczysty pogrzeb żołnierza września 1939 r.

0

Stowarzyszenie 'Wizna 1939′ zaprasza do udziału w wyjątkowej uroczystości. W ostatnią drogę z honorami wojskowymi odprowadzony zostanie żołnierz (pancerniak). Stowarzyszenie 'Wizna 1939′ odnalazło go w kwietniu tego roku w okolicach Szepietowa.

Wydarzenie odbędzie się 21 września o godz. 11 w Wyszonkach Kościelnych (gmina Klukowo). Rozpocznie je msza święta w intencji poległego żołnierza w Kościele pw. Narodzenia NMP, później nastąpi odprowadzenie żołnierza na cmentarz parafialny.

Szczegóły na stronie: http://wizna1939.eu/index.php/174-nieznany-zolnierz-spocznie-w-uswieconej-ziemi

Miejsce na reklamę

Matka zostawiła 4-latkę samą w domu, a sama poszła na piwo

0

Wołanie o pomoc, krzyk, płacz, a w oknie mieszkania… mała dziewczynka. Taki widok zastali wyszkowscy policjanci. Matka w tym czasie poszła na piwo.

Wczoraj wieczorem policjanci z Wyszkowa zostali zaalarmowani przez sąsiadkę, że w mieszkaniu dziecko płacze i krzyczy. Kiedy przyjechali na miejsce zobaczyli stojącą w oknie małą dziewczynkę, która wzywała pomocy.

Mundurowi natychmiast przystąpili do działania. Czterolatce udało się przekręcić klamkę w oknie, przez które policjanci wydostali przestraszone dziecko. Około godz. 1 na miejscu interwencji pojawiła się pijana matka. Tłumaczyła, że wyszła z mieszkania, gdy dziewczynka spała i poszła do znajomego na piwo. Badanie alkomatem wykazało, że 47-latka miała w organizmie ponad 1,5 promila.

Kobieta trafiła do policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu została przesłuchana. O jej dalszym losie zadecyduje sąd.

Miejsce na reklamę

Samorząd Ostrołęki docenił najlepszych uczniów

0

Blisko 300 uczniów ostrołęckich szkół zostało docenionych za ciężką pracę w minionym roku szkolnym i otrzymało stypendia. Wręczył je 18 września, podczas uroczystej gali prezydent miasta Paweł Niewiadomski.

Uroczystość odbyła się w hali im. Arkadiusza Gołasia. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania młodych, ostrołęckich talentów, które rozwijają swoją muzyczną pasję.

Fot. UM Ostrołęki

Miejsce na reklamę

Wiadomości Europejskie

0

Czysta gospodarka w Polsce

KE zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1,2 mld euro (5 mld złotych), który ma wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto. Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji (’tymczasowe ramy pomocy państwa”) przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. i 2 maja 2024r.

Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program pomocy o wartości ok. 1,2 mld euro (5 mld złotych), za pomocą którego zamierza wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Pomoc przewidziana w programie będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Środek będzie dostępny dla przedsiębiorstw produkujących odpowiednie urządzenia, a mianowicie baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery, urządzenia do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla, a także kluczowe komponenty zaprojektowane i wykorzystywane głównie jako bezpośredni wsad do produkcji takich urządzeń lub powiązane surowce krytyczne niezbędne do ich produkcji.

Komisja uznała program zgłoszony przez władze polskie za zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W szczególności program będzie stanowić zachętę do produkcji urządzeń istotnych dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto; przewiduje pomoc, która nie przekracza maksymalnych pułapów, oraz ogranicza przyznawanie pomocy do 31 grudnia 2025 r.

Szczegół na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Miejsce na reklamę

Ty też możesz pomóc powodzianom

0

Południe i południowy zachód Polski w dalszym ciągu walczy z powodzią i jej skutkami. Liczy się każde wsparcie, bo wielu z mieszkańców straciło dorobek życia. Zalane zostały domy, mieszkania, szkoły, schroniska.

Liczba poszkodowanych w wyniku powodzi i skala strat rośnie z każdym dniem. Potrzeby również, te finansowe, jak i materialne.

Aby właściwie kierować pomoc skontaktuj się z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, który zbiera deklaracje, jak firmy i osoby prywatne mogą pomóc. Dzięki temu konkretna pomoc dotrze do potrzebujących. W tym celu został utworzony specjalny adres e-mail: [email protected]. Deklaracje można też składać telefonicznie pod numerem: 71 340 69 91.

Zbiórki organizowane są także przez urzędy miast i gmin w całej Polsce oraz fundacje. Powodzian wspiera m.in. Caritas czy Polski Czerwony Krzyż. Transport zbiórek prowadzonych przez samorządy terytorialne koordynuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki wraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej.

Obecnie zbierane są m.in.: · ubrania robocze · obuwie gumowe · grube rękawice robocze · płyny do dezynfekcji · środki czystości · jedzenie z długim terminem przydatności · agregaty prądotwórcze · latarki · woda pitna · produkty higieniczne (podpaski, pieluchy, papier toaletowy) · środki przeciwbólowe · karma dla zwierząt · koce – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Kompletnie pijana matka, a dwuletni syn sam spacerował przy stawie

0

Kompletnie pijana matka spała w przyczepie kempingowej. Jej dwuletni syn spacerował w tym czasie sam przy stawie.

We wtorek funkcjonariusze z Posterunku Policji w Długosiodle pojechali na działkę w Porębie Średniej. Według zgłoszenia od dłuższego stała tam przyczepa kempingowa, a w niej mieszkała matka z dzieckiem, która pijana sprawowała nad nim opiekę.

Policjanci zauważyli dwuletniego chłopca spacerującego tuż przy niezabezpieczonym stawie. Wyglądał na zaniedbanego. Mundurowi wezwali pogotowie ratunkowe oraz pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którym przekazali dwulatka.

Policjanci weszli do przyczepy. Kompletnie pijana matka chłopca spała. Funkcjonariusze nie mogli jej dobudzić. Kiedy ocknęła się twierdziła, że do nocy piła wódkę, a dziecko wielokrotnie samo bawiło się przy stawie i nigdy do niego nie wpadło.

Przeprowadzono badanie na zawartość alkoholu w organizmie 42-latki, miała blisko 3 promile. Trafiła do policyjnej celi, a chłopiec pod opiekę rodziny zastępczej.

Kobieta usłyszała już zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

Miejsce na reklamę

Kreatywna Ostrołęka Artystyczne Inspiracje – Marek Sachmata

0

Zapraszamy na wyjątkowy wywiad z Markiem Sachmatą, postacią, która swoją działalnością wywarła ogromny wpływ na postrzeganie folkloru kurpiowskiego. W rozmowie poruszymy kluczowe momenty jego kariery, wyzwania, z jakimi musiał się zmierzyć, oraz plany na przyszłość. Dowiemy się, co napędza jego pasję i jak udaje mu się odnosić sukcesy w artystycznym środowisku. Nie przegap tej rozmowy – czeka nas inspirująca podróż przez artystyczne życie Marka Sachmaty.

Program Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kto Jest Kto i Urzędem Miasta Ostrołęki.

Miejsce na reklamę

Rzekuń rusza z pierwszym transportem darów dla powodzian – zbiórka nadal trwa

0

Gmina Rzekuń prowadzi zbiórkę darów na rzecz osób dotkniętych powodzią. Mieszkańcy na apel wójta odpowiedzieli bardzo szybko. Produkty można dostarczać do wielu punktów na terenie gminy.

Pierwszy transport rusza w piątek (20 września), kolejny w przyszłym tygodniu.

Podkreśla wójt Bartosz Podolak.

Warto wspomnieć, że podobne akcje prowadzone są zarówno w Ostrołęce jak i w innych lokalizacjach powiatu. Pomoc organizowana jest przez lokalne instytucje i mieszkańców, którzy współpracują, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby poszkodowanych.

Miejsce na reklamę

Dzień Pieczonego Ziemniaka w Teodorowie

0

Dzień Pieczonego Ziemniaka odbędzie się w Teodorowie, w gminie Rzekuń 21 września. Impreza rozpocznie się o godzinie 15. Będzie to okazja do integracji sąsiedzkiej oraz wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.

Swoje kulinarne specjały zaprezentuje Koło Gospodyń Wiejskich, które zadba o słodki poczęstunek. W programie nie zabraknie pieczenia ziemniaków i kiełbasek przy ognisku, co umili czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przewidziane są także liczne atrakcje, m.in. konkurs plastyczny 'Wspomnienie wakacji’, będą bańki mydlane, balony oraz muzyka.

Organizację wydarzenia wspierają sołtys miejscowości Teodorowo oraz wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Spotkanie odbędzie się na placu przy altanie nad rzeką.

Miejsce na reklamę