29-letni kierujący toyotą uderzył w murowaną stodołę. Był pijany.
Poinformował nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
fot. KMP Ostrołęka

29-letni kierujący toyotą uderzył w murowaną stodołę. Był pijany.
Poinformował nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
fot. KMP Ostrołęka

5 października na terenie parku wodnego w Ostrołęce odbędą się zawody z cyklu Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym. Spotkanie zgromadzi najlepszych zawodników z całego kraju, w tym także reprezentantów Polski oraz medalistów Mistrzostw Świata. Wśród zawodników zaprezentują się również reprezentanci Ostrołęki, którzy należą do ścisłej czołówki krajowej łącznie z Mistrzem Świata Hubertem Nakielskim.
Na zawody zapraszają Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 'WOPR – OS” w Ostrołęce, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrołęce, UKS 'Piątka” Ostrołęka
Komisja WOPR ds. sportu oraz Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.
Patronat honorowy nad zawodami objął Prezydent miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski.
Prawie 660 tys. zł trafi do powiatów makowskiego i ostrołęckiego. Pieniądze pochodzą z programu 'Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Umowy z beneficjentami podpisała członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne wzbogacą się o m.in. sprzęt gastronomiczny czy wyposażenie do świetlic wiejskich. Z dofinansowania mogły skorzystać organizacje pozarządowe działające na rzecz wspierania rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. W tym roku na jego realizację samorząd województwa przeznaczył ponad 7,5 mln zł. Mówi Janina Ewa Orzełowska.
Program 'Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich” cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w tym roku do urzędu wpłynęły 1674 wnioski, z czego wsparcie trafi do 1123 organizacji z całego regionu. Każda z nich mogła zgłosić jedną inicjatywę. Maksymalna kwota dofinansowania to 7 tys. zł. Wśród wspartych projektów jest 98 zadań z regionu ostrołęckiego. W powiecie ostrołęckim dofinansowanie dostało 56 projektów na łączną kwotę prawie 380 tys. zł, a w powiecie makowskim – 42 inwestycje za ponad 280 tys. zł.
Jednostki OSP z gminy Czarnia i miasta Ostrołęki otrzymają ponad 30 tys. zł z programu 'Mazowsze dla straży pożarnych”.
Dzięki wsparciu sejmiku Mazowsza koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne z powiatów ostrowskiego i wyszkowskiego wzbogacą się m. in. o sprzęt gastronomiczny czy wyposażenie świetlic wiejskich. Możliwe będą także inwestycje w placówkach edukacyjnych w Ostrowi Mazowieckiej i gminie Somianka. Umowy z beneficjentami podpisała członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Prawie 300 tys. zł dla powiatów ostrowskiego i wyszkowskiego pochodzi z programu 'Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Z dofinansowania mogły skorzystać organizacje pozarządowe działające na rzecz wspierania rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. W tym roku na jego realizację samorząd województwa przeznaczył ponad 7,5 mln zł.
Program cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w tym roku do urzędu wpłynęły 1674 wnioski, z czego wsparcie trafi do 1123 organizacji z całego regionu. Każda z nich mogła zgłosić jedną inicjatywę. Maksymalna kwota dofinansowania to 7 tys. zł. Wśród wspartych projektów znalazły się 23 zadania z powiatu wyszkowskiego i 21 z powiatu ostrowskiego.
Sejmik województwa mazowieckiego przekazał także 5 mln zł z programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju” Ostrowi Mazowieckiej i gminie Somianka. Dzięki środkom zostaną wybudowane i wyposażone szkoła podstawowa i przedszkole publiczne w Ostrowi Mazowieckiej. Powstanie także droga dojazdowa i zostanie zagospodarowany teren wokół przedszkola.
Natomiast 1 mln zł trafi do gminy Somianka na salę gimnastyczną z łącznikiem w szkole podstawowej w Ulasku.
Święto 5. Pułku Ułanów Zasławskich odbędzie się 22 września w Wojciechowicach. Rozpocznie je o godz. 10.30 – msza święta w kościele pw. św. Wojciecha, po której odbędą się uroczystości patriotyczne z ceremoniałem wojskowym przy pomniku 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Tam m.in. przemówienia honorowych patronów, ślubowanie uczniów klas drugich o profilu wojskowym z ZSZ nr 2, wręczenie odznaczeń oraz apel pamięci.
O godzinie 13.30 odbędzie się defilada uczestników na teren ZSZ nr 2 i festyn historyczny pod nazwą 'Spotkanie Czterech Pokoleń Polaków’. Zaplanowano m.in. prezentację umiejętności kawaleryjskich oraz żołnierski poczęstunek.
Podczas imprezy będzie można zobaczyć wystawy w Muzeum Historycznym 5. Pułku Ułanów Zasławskich, militariów (zbiory prywatne kolekcjonerów) oraz twórczości regionalnej.
W bieżącym roku przypada 105. rocznica poświęcenia i przekazania sztandaru 5. Pułkowi Ułanów, 85. rocznica wymarszu z Ostrołęki 5. Pułku Ułanów Zasławskich na wojnę obronną 1939 r., 104. rocznica zwycięskiej bitwy 5. Pułku Ułanów pod Zasławiem oraz 31. rocznica powstania w Ostrołęce Izby tradycji – Muzeum Historycznego 5. Pułku Ułanów Zasławskich.
Europejski Dzień bez Samochodu obchodzimy 22 września. Wzorem lat ubiegłych Koleje Mazowieckie dołączają do proekologicznej akcji. Podróżni będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty.
Dzień bez Samochodu to zwieńczenie obchodzonego corocznie Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym roku hasłem przewodnim kampanii jest 'Współdzielenie przestrzeni publicznej”.
Z tej okazji Koleje Mazowieckie przygotowały ofertę specjalną 'Dzień bez Samochodu w KM”. W najbliższą niedzielę każdy pasażer będzie mógł skorzystać z darmowych przejazdów wszystkimi pociągami KM. Powyższe zasady będą obowiązywać również w autobusach zastępczej komunikacji autobusowej uruchamianej przez KM oraz w autobusach lotniskowych KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.
Celem akcji jest zachęcenie do rezygnacji w tym dniu z samochodu i skorzystania z komunikacji publicznej, w tym kolejowej. Warto zaznaczyć, że to właśnie kolej jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu.
22 września w miejscowości Borawe w gminie Rzekuń odbędą się dożynki. Wydarzenie rozpocznie uroczysta msza święta dziękczynna, po której barwny korowód, symbolizujący pracę rolników i owoc ich trudu przejdzie na plac przy remizie OSP.
Zaprasza wójt Bartosz Podolak.
Podczas obchodów na mieszkańców i gości czekać będzie wiele atrakcji, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz stoiska z regionalnymi przysmakami.
Dożynki w Borawem to także okazja do integracji społeczności lokalnej oraz promocji dziedzictwa kulturowego regionu. Na zakończenie przewidziano zabawę taneczną.
Poetka, ostrołęczanka, pasjonatka słowa i obrazu Magdalena Kozłowska na 88,5 FM w rozmowie z Piotrem Grzybem opowiada o swoim drugim tomiku poezji zatytułowanym 'Leśne pacierze’. Jego promocja odbędzie się 27 września w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.
Ostrołęckie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych odbędą się 29 września na plaży miejskiej. W ramach imprezy zaplanowano integrację przy ognisku, widowisko pt. 'U babci na strychu’ w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie, występ członków stowarzyszenia 'Seniorzy Kurpi i Ostrołęki’ oraz zabawę taneczną z DJ-em Jackiem.
Imprezę poprzedzi msza święta w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny o godzinie 11.30.
Na uroczystości zapraszają Prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski, Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Wojciech Zarzycki oraz Rada Seniorów w Ostrołęce.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie archeologicznej 'Średniowieczne gary – denko i wylew, czyli ceramiczna układanka na przykładzie naczyń glinianych z XII-wiecznej osady w Sypniewie”. Odbędzie się w najbliższą niedzielę.
To wystawa o tematyce archeologicznej. Prezentuje naczynia wykonane z gliny. Ceramika, która znajduje się na wystawie pochodzi z XII wieku i stanowi część bogatego materiału zabytkowego, pozyskanego podczas wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w latach 1959-1965 w Sypniewie.
Kolekcję ceramiki średniowiecznej stanowią naczynia użytkowe niezbędne w życiu codziennym.
Wydarzenie odbędzie się 22 września o godz. 12 w zabytkowych piwnicach Muzeum.