Wykład profesorów UW, literaturoznawców i znakomitych mówców Wiesława Rzońcy i Karola Samsela odbędzie się jutro w auli Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce. Temat – 'Witold Gombrowicz wielkim pisarzem był’.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 12. Znawcy opowiedzą o życiu, twórczości i działalności jednego z najwybitniejszych pisarzy i dramaturgów polskich XX wieku i Patronie Roku 2025.
Podczas dwudniowych działań 'Trzeźwość lokalnie” ostrołęccy policjanci skontrolowali blisko 6000 tys. kierowców. Dziesięciu było pod wpływem alkoholu, rekordzista miał 3 promile.
Działania prowadzone były na terenie całego garnizonu mazowieckiego w dniach 14-15 października. Cel – poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących.
Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
XIV Wieczór Skupienia odbędzie się w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ostrołęce 19 października. Hasło tegorocznej edycji to 'Podróż po miłość. Opowieść o Helenie Kmieć”.
Podczas sobotniego wieczoru usłyszymy świadectwo o tragicznie zamordowanej misjonarce. Mając zaledwie 26 lat została brutalnie zamordowana w Boliwii. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny. Świadectwo o jej życiu wygłosi rodzona siostra – Tereska.
W programie wieczoru: msza św. z kazaniem, świadectwo, wspólna Adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami, Apel Jasnogórski.
Zespół Tańca Ludowego 'Ostrołęka’ im. Jerzego Białobrzewskiego zaprasza 20 października o godzinie 12 na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Tańca Ludowego
Formacja zaprezentuje swój wyjątkowy program. Wydarzenie połączy wszystkie grupy działające w zespole, które wspólnie wystąpią na scenie, prezentując zarówno tradycyjne układy, jak i nowoczesne aranżacje tańców ludowych.
Koncert zapowiada się jako niepowtarzalne widowisko, podczas którego widzowie będą mieli okazję podziwiać piękno i różnorodność polskich tańców, a także niezwykłą energię i zaangażowanie tancerzy.
Zapraszała Aleksandra Szymańska.
Zespół Tańca Ludowego 'Ostrołęka’ to grupa, która od lat kultywuje tradycje polskiego folkloru, dbając o ich autentyczność i przekazywanie kolejnym pokoleniom. Dzięki swojej pasji i profesjonalizmowi zyskał uznanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
W Ostrołęce kierująca hyundaiem potrąciła na pasach 70-latkę. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych.
Policja apeluje.
Mówił nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza na seminarium’Języki ważne czy nieważne?”, organizowane w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków 2024.
Seminarium językowe 'Języki ważne czy nieważne?” ma na celu popularyzację wiedzy nt. wielojęzyczności i bogactwa kulturowego UE oraz możliwości realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych Erasmus+ w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Wezmą w nim udział eksperci ds. edukacji wielojęzycznej.
Seminarium to przestrzeń dla:
nauczycieli i nauczycielek wszystkich języków obcych pracujących w szkołach publicznych i prywatnych;
wychowawców i wychowawczyń w edukacji przedszkolnej uczących języków obcych;
osób kształcących dzieci i uczniów cudzoziemskich, uchodźczych, z mniejszości kulturowych;
lektorów, lektorek, metodyków i metodyczek szkół językowych;
pracowników naukowych, glottodydaktyków, trenerów i trenerek nauczycieli, autorów
i autorek materiałów dydaktycznych;
studentów i studentek przygotowujących się do zawodu nauczyciela języka obcego;
entuzjastów i entuzjastek rozwoju osobistego, którzy chcą doskonalić nie tylko swoje życie zawodowe;
wszystkich pasjonatów i pasjonatek edukacji językowej w każdym jej wymiarze!
Celem seminarium jest:
Dyskusja o wadze nauczania i uczenia się różnych języków i tym samym zachowania tożsamości kulturowej i językowej mieszkańców Europy. Co stanowi o ważności języków, które znamy i których się uczymy bądź nauczamy? Kto decyduje o ich losie? Czy warto zabiegać o to, by przetrwały?
Promocja edukacji językowej w ramach programu Erasmus+.
Upowszechnianie przykładów najlepszej praktyki w dziedzinie kształcenia wielojęzycznego we wszystkich sektorach na wszystkich poziomach edukacji.
Promowanie priorytetów programu European Language Label 2025, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języków regionalnych i mniejszości językowych oraz języków obcych innych niż język angielski.
Prezentacja projektów językowych programu Erasmus+ nagrodzonych certyfikatem ELL w roku 2024.
Przekazanie informacji nt. wyników badania Eurobarometru 2024 pt. 'Europejczycy i ich języki”.
Udział w seminarium to szansa na rozwój własny, swoich uczniów i studentów oraz zyskanie nowej perspektywy w zakresie kształcenia językowego. Uczestnicy wydarzenia otrzymają dostęp do materiałów promujących European Language Label oraz program Erasmus+.
Zapis prowadzone są do 18 października a seminarium odbędzie się 20 października.
W ramach projektu Kreatywna Ostrołęka- Artystyczne Inspiracje prezentujemy wyjątkową osobowość — Teresę Piórkowską-Ciepierską. Zapraszamy do wysłuchania inspirującego wywiadu z artystką, która podzieli się z nami swoimi doświadczeniami, pasją do twórczości oraz refleksjami na temat sztuki i przemijania. Rozmowę poprowadziła Ewa Krupka.
Program Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kto Jest Kto i Urzędem Miasta Ostrołęki.
Piotr Matywiecki – poeta, eseista, krytyk literacki będzie dzisiaj gościem cyklu 'Karol Samsel i jego gość’.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce, początek o godz. 17.
Piotr Matywiecki jest autorem tomików poetyckich, nagradzanych książek eseistycznych, w tym monografii poświęconej Julianowi Tuwimowi (Twarz Tuwima), oraz ważnej antologii pt. Od początku: Antologia poezji polskiej od średniowiecza do wieku XX.
Wiersze w nowym tomie Piotra Matywieckiego ułożone są w cykle, które składają się na niezwykle przemyślaną kompozycję: Wzrok, Czasownik, Heraklit, Pamięć, Niepamięć, Rajskie drzewa. 'Cykle’ to głęboki, filozoficzny traktat, osobisty obraz świata Piotra Matywieckiego. Mocną stroną jego poezji jest myśl filozoficzna zamknięta w kropli poezji.