Strona główna Blog Strona 585

Sejmik Mazowsza wspiera powodzian

0

Samorząd województwa dolnośląskiego dostanie z budżetu Mazowsza 5 mln zł na odbudowę zniszczonej w wyniku powodzi infrastruktury. To najważniejsza decyzja VI posiedzenia sejmiku podjęta jednogłośnie jako 100. uchwała VII kadencji.

Sejmik zdecydował też o zwiększeniu środków na modernizację oddziału laryngologii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na działalność zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) i ochronę przeciwpożarową.

Tegoroczna powódź w południowo-zachodniej części Polski spowodowała wiele zniszczeń w infrastrukturze drogowej i kolejowej, obciążając finansowo budżety tamtejszych samorządów. Sejmik Mazowsza zdecydował o wsparciu województwa dolnośląskiego w odbudowie zniszczonych dróg.

Mówił marszałek Adam Struzik.

Województwo dolnośląskie otrzyma w tym roku z budżetu Mazowsza 5 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na:
usunięcie osuwisk nasypu i umocnienie odwodnienia wraz z przebudową lub odbudową zniszczonych przepustów na linii kolejowej 317,
usunięcie skutków powodzi na drogach wojewódzkich:
nr 297 na odcinku Brunów–Lwówek Śląski,
nr 383 od skrzyżowania z drogą nr 381 w m. Jedlina-Zdrój do m. Olszyniec,
awaryjne zabezpieczenie dróg:
nr 381 od skrzyżowania w kierunku m. Dworki do skrzyżowania w kierunku m. Sokolec,
nr 392 wraz z odtworzeniem skarp i korpusu na odcinkach Żelazno–Lądek Zdrój i Stronie Śląskie–Bystrzyca Kłodzka.

Modernizacja oddziału laryngologii

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. otrzyma dodatkowe 3,7 mln zł na modernizację oddziału laryngologii. W sumie na to zadanie wyasygnowano z budżetu województwa prawie 19,5 mln zł. Inwestycja obejmie przebudowę i dostosowanie pomieszczeń VI piętra do obowiązujących standardów, a także zakup, dostawę i montaż wyposażenia, w tym aparatury medycznej.

Specjalistyczny sprzęt medyczny, o jaki prosił szpital, to m.in.:
laser co2,
system nawigacji śródoperacyjnej,
zestawy narzędzi do:
laryngektomii całkowitej,
mikrolaryngoskopii Kleinsassera,
operacji ślinianki przyusznej,
mikrozespolenia naczyniowego,
adenotomii,
operacji przegrody nosa,
unit  z mikroskopem, fiberoskopem giętkim, kamerą i kompletem endoskopów sztywnych, laryngoskopem i torem wizyjnym,
fotel diagnostyczny laryngologiczny sterowany elektrycznie,
mikroskop operacyjny laryngologiczny montowany na suficie,
kardiomonitory,
diatermię chirurgiczną wysokoczęstotliwą,
wideofiberoskop mobilny,
stół operacyjny mobilny,
tory wizyjne endoskopowe,
bronchoskopy diagnostyczne dla dorosłych i dzieci,
łóżka specjalistyczne elektryczne.

Dodatkowe pieniądze na działalność ZAZ-ów

Organizatorzy sześciu z dziesięciu zakładów aktywności zawodowej zgłosili prośby o dodatkowe środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na bieżącą działalność. Podziału tych środków dokonuje corocznie Sejmik Województwa Mazowieckiego. Ze względu na niewykorzystanie 3 mln zł zarezerwowanych w tym roku na tworzenie zakładów aktywności zawodowej radni zgodzili się dofinansować kolejne działania już istniejących ZAZ-ów. W sumie na ten cel przeznaczono w tym roku 15,4 mln zł.

Ochrona przeciwpożarowa

Oszczędności, które powstały w trakcie roku budżetowego, decyzją radnych trafią do 19 jednostek ochotniczych straży pożarnych. Zostaną przekazane w formie dotacji. W sumie gminy otrzymają 1,1 mln zł. Wykorzystają tę pomoc m.in. na remonty i modernizacje strażnic, zakup wyposażenia lub samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Zmiany w statucie szpitala

Radni przyjęli zmiany w statucie Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Zmiany są związane z zawarciem przez szpital umowy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Umowa dotyczy udostępnienia wybranych części szpitala na prowadzenie przez uczelnię działalności dydaktycznej. W związku z tym było konieczne rozszerzenie składu rady społecznej o przedstawiciela tej uczelni.

Inne decyzje sejmiku

Na prośbę beneficjentów radni przyjęli zmiany w uchwałach dotyczących programów wsparcia: 'Mazowsze dla sołectw 2024”, 'Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych 2024”, 'OSP – edycja 2024”, 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju 2024”, 'Mazowsze dla zabytków”.

Znowelizowane zostały:
Wieloletnia Prognoza Finansowa Województwa Mazowieckiego na lata 2024–2038, budżet województwa na 2024 r., uchwała w sprawie wydzielonych rachunków dochodów samorządowych jednostek prowadzących działalność oświatową województwa mazowieckiego.

Skargę na uchwałę nr 48/24 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 16 lipca 2024 r. w sprawie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego radni przekazali do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Przyjęli także projekt uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli do rad społecznych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego.

Miejsce na reklamę

Gość radia Oko – Adam Wołosz

0

Gościem Radia OKO był Adam Wołosz, który zaprosił na wystawę ,,Hasydzi,, Joanny Sidorowicz oraz recital klimatyczny w blasku Szabasowych świec. Odbędzie się 25 października, godz. 17.30 w Bibliotece Gminnej w Kadzidle. Wstęp wolny.

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Jesteś studentem i pobierasz rentę rodzinną? Do końca października masz czas na złożenie wniosku

0

 
Tylko do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią nie otrzymają pieniędzy za ten miesiąc.

Zaświadczenia nie muszą przedkładać studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do ZUS mieli wskazany całkowity okres trwania nauki w szkole wyższej i w trakcie roku akademickiego nie przerwali nauki.

Informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
  
Osoby pobierające rentę rodzinną muszą też pamiętać, aby poinformować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Brak takiej informacji spowoduje, że renta będzie nadal wypłacana i pobierana przez nieuprawnioną osobę. Niesłusznie otrzymane świadczenie trzeba będzie potem zwrócić wraz z odsetkami.

Miejsce na reklamę

Jan Klemendorf uhonorowany przez starostę

0

Starosta ostrołęcki Piotr Liżewski pogratulował tenisiście stołowemu Janowi Klemendorfowi.

’W imieniu Samorządu Powiatu Ostrołęckiego serdecznie gratuluję licznych sukcesów, jakie odnosi Pan podczas swojej imponującej kariery sportowej. Dziękuję za godne reprezentowanie naszego regionu i wskazywanie drogi kolejnym pokoleniom sportowców. Pańska postawa i mistrzowski poziom, udokumentowany licznymi trofeami, czynią z Pana najlepszego ambasadora zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej” – podkreślił starosta.

Jan Klemendorf urodził się w 1954 roku. Był reprezentantem klubów z Ostrołęki – MZKS Narew, WMKS Start, TTS oraz Rzekunianki Rzekuń.

Nadal odnosi sukcesy. W ostatnim czasie startował w Szczawnie Zdroju w II Grand Prix Polski Weteranów w tenisie stołowym w sezonie 2024/25. Wygrał w kategorii 70-74.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Miejsce na reklamę

Bezpieczeństwo pieszych w oku kamery

0

Policjanci z ostrołęckiej drogówki prowadzili działania z wykorzystaniem urządzenia monitorującego iCam. Nadzorowali przejścia dla pieszych w mieście.

Mówi nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Policyjne działania z wykorzystaniem mobilnego systemu kamer ICam będą powtarzane.

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

Defibrylator AED zamontowany na budynku Urzędu Gminy w Rzekuniu – kluczowe urządzenie ratujące życie

0

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wójta gminy Rzekuń Bartosza Podolaka, na budynku Urzędu został zamontowany Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED). To nowoczesne i niezwykle cenne urządzenie, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Defibrylator znajduje się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu parkingu, na bocznej ścianie obiektu. Urządzenie jest dostępne dla wszystkich przez całą dobę, co pozwala na szybką reakcję w sytuacjach nagłych.

Podkreśl wójt Bartosz Podolak.

Obsługa defibrylatora jest bardzo prosta i intuicyjna. Aby go użyć, wystarczy zdjąć pokrywę, wyjąć urządzenie i włączyć je. Defibrylator automatycznie wydaje jasne polecenia głosowe, które krok po kroku prowadzą użytkownika przez cały proces ratunkowy, nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia z zakresu pierwszej pomocy poradzą sobie z jego obsługą. Urządzenie dostosowuje tempo wydawania poleceń do działań podejmowanych przez osobę udzielającą pomocy.

Nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić w każdej chwili, a szybkie podjęcie działań ratunkowych, w tym użycie defibrylatora, znacząco zwiększa szanse na przeżycie.

Fot. UG w Rzekuniu

Miejsce na reklamę

Uwaga! Oszustwa internetowe podczas sprzedaży towaru

0
Uwaga oszuści w internecie Ostrołeka

Uwaga! Oszustwa internetowe zdarzają się nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży – ostrzega ostrołęcka policja. Kobiecie oraz mężczyźnie wyczyszczono konta.

Do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosiła się 62-latka, która wystawiła do sprzedaży garnki za 500 złotych.

Mieszkaniec Ostrołęki chciał natomiast sprzedać nóż składany za blisko 260 złotych.

Apelował nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Czarnia – konferencja 'Recepta na aktywność’

0

Centrum Usług Społecznych w gminie Czarnia zaprasza 24 października o godz. 13. na konferencję pt. 'Recepta na aktywność’. Inicjatywa kierowana jest do osób zainteresowanych tematyką senioralną. Będzie to okazja do pochylenia się nad problematyką osób starszych oraz wspierania ich w codziennym funkcjonowaniu.

W programie m.in. prezentacja Klubów Senior+ oraz Gminnej Rady Seniorów, Centrum Aktywności Seniorów z Ostrołęki. Temat zdrowia psychicznego osób starszych poruszą Katarzyna Bil i Pamela Andrzejewska, natomiast o bezpieczeństwie seniorów pomówią przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Zaplanowano również występ dr Jarosława Wiazowskiego z Ośrodka Wsparcia i Testów w Laskach- specjalisty ds. technologii komunikacji alternatywnych.

Zwieńczeniem spotkania będzie potańcówka na ludowo. Wydarzeniu będą towarzyszyły stoiska rękodzielników. Szczegóły na plakatach.

Konferencja odbędzie się w świetlicy/remizie w Czarni.

Miejsce na reklamę

Wystawa pokonkursowa 'Sztuka Kurpiów” w ostrołęckim muzeum

0

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej 'Sztuka Kurpiów”. W trakcie spotkania zwycięzcom wręczono nagrody oraz dyplomy wszystkim uczestnikom.

Wydarzenie zgromadziło licznych miłośników sztuki ludowej, twórców oraz mieszkańców regionu, którzy mieli okazję podziwiać prace lokalnych artystów. Inicjatywa miała na celu promowanie dziedzictwa kulturowego regionu kurpiowskiego oraz rozwijanie i podtrzymywanie tradycji artystycznych. Twórcy mieli okazję zaprezentować swoje prace w aż 13 kategoriach, obejmujących różnorodne dziedziny sztuki ludowej. Wśród kategorii znalazły się m.in.: rzeźba, haft, koronkarstwo, wycinanka, plecionkarstwo oraz inne formy rękodzieła typowe dla Kurpiów.

Komisja konkursowa, złożona z ekspertów w dziedzinie sztuki ludowej, oceniła prace pod kątem artystycznej wartości, autentyczności oraz nawiązania do tradycji.

Wystawa pokonkursowa będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Kultury Kurpiowskiej przez najbliższe tygodnie. Jest to wyjątkowa okazja, aby bliżej poznać bogactwo i różnorodność Kurpiowszczyzny, a także docenić talent współczesnych twórców czerpiących z tradycji ludowej.

Zadanie pn. Konkurs kurpiowskiej sztuki ludowej pt. 'Sztuka Kurpiów” wraz z wystawą zostało dofinansowane w ramach programu rządowego 'Kultura Ludowa i Tradycyjna” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wyniki:

  1. HAFCIARSTWO

I miejsce
Czesława Kaczyńska

II miejsce
Monika Poteraj
Genowefa Staśkiewicz

III miejsce
Halina Pokora

Wyróżnienie
Zofia Gadomska

  1. CERAMIKA

I miejsce
Adam Murach

  1. KIERCE

I miejsce
Marianna Pokora

II miejsce
Genowefa Staśkiewicz

III miejsce
Ilona Staśkiewicz

Wyróżnienie
Grażyna Dziekońska

  1. KORONKARSTWO

I miejsce
Katarzyna Majewska

II miejsce
Teresa Pabich

III miejsce
Czesława Lewandowska

III miejsce
Anna Ogniewska

Wyróżnienie
Maria Chrostek

  1. KWIATY

I miejsce
Krystyna Łaszczych

II miejsce
Wiesława Bogdańska

III miejsce
Genowefa Staśkiewicz

Wyróżnienie
Mariola Katarzyna Kuśmierczyk

  1. PIECZYWO OBRZĘDOWE

I miejsce
Stanisław Ropiak

II miejsce
Grażyna Pawelczyk

III miejsce
Wiesława Bogdańska

Wyróżnienie
Irena Mamajek

  1. PISANKARSTWO

I miejsce
Elżbieta Prusaczyk

II miejsce
Beata Pasińska

III miejsce
Magdalena Kozioł

Wyróżnienie
Anna Szczepanik

  1. PLECIONKARSTWO

II miejsce
Władysław Murzyn

III miejsce
Celina Bałdyga

Wyróżnienie
Eugeniusz Zalewski

  1. RZEŹBIARSTWO

I miejsce
Romuald Grużewski

I miejsce
Stanisław Bacławski

II miejsce
Bogumiła Bacławska

III miejsce
Józef Bacławski

Wyróżnienie
Piotr Bacławski

  1. STOLARSTWO

I miejsce
Stanisław Bacławski

II miejsce
Józef Bacławski

III miejsce
Wiesław Staśkiewicz

Wyróżnienie
Bogumiła Bacławska

  1. TKACTWO

I miejsce
Genowefa Pabich

II miejsce
Łukasz Zając

III miejsce
Halina Pajka

Wyróżnienie
Anna Bałdyga

  1. WYCINANKARSTWO

I miejsce
Stanisław Ropiak

II miejsce
Czesława Kaczyńska

III miejsce
Halina Pajka

III miejsce
Apolonia Nowak

III miejsce
Genowefa Pabich

Wyróżnienie
Emilia Fornalska

  1. Z TRADYCJĄ W NOWOCZESNOŚĆ

I miejsce
Marianna Pokora

II miejsce
Justyna Mażewska

III miejsce
Czesława Kaczyńska

Wyróżnienie
Bożena Bochomulska
Olena Kontantinova

fot. MKK

Miejsce na reklamę