„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza. Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne. „Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prezydentem Ostrołęki Pawłem Niewiadomskim, podczas której Marta Mierzejewska pyta o kluczowe tematy dotyczące rozwoju miasta i przyszłości jego mieszkańców.
W rozmowie o realizacji bieżącego budżetu – jak miasto radzi sobie z wydatkami i inwestycjami w obecnym roku, jakie są priorytety finansowe oraz jakie działania podjęto, by efektywnie zarządzać środkami publicznymi, a także przyszłych inwestycjach, dotacjach zewnętrznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi. Omówiony także został wątek młodego pokolenia i jego zaangażowania w życie społeczne, jakie są plany dotyczące współpracy z młodzieżą i w jaki sposób prezydent wspiera inicjatywy młodych ludzi.
Zostańcie niepodległościowymi działaczami, uwolnijcie Mariana Bożywoja Kłycińskiego, który zawiesił na ostrołęckim ratuszu polską flagę i przeżyjcie wyjątkową przygodę – zachęca do udziału w grze terenowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jej tytuł to 'Ostrołęckie ścieżki Niepodległej”. Zapisy online.
Trwająca 3 dni gra terenowa opowiada o odzyskaniu niepodległości z perspektywy ostrołęczan. Drużyny złożone z rodzin i przyjaciół wcielą się w działaczy, biorąc udział w zabawie z pogranicza historycznej powieści szpiegowskiej i filmu akcji.
Główną misją przed jaką staną uczestnicy będzie odnalezienie i uwolnienie Mariana Bożywoja Kłycińskiego, który w momencie odzyskania niepodległości odegrał istotną rolę: zawiesił na ostrołęckim ratuszu polską flagę.
Gra rozpocznie się w lasku przy ul. Warszawskiej 9 listopada. Udział jest bezpłatny. Grze towarzyszyć będzie też konkurs plastyczny. Szczegóły na stronie MŻW.
Jak co roku policja przypomina o czasowej zmianie organizacji ruchu w rejonie cmentarzy w Ostrołęce. Będzie obowiązywała od 31 października do 4 listopada.
Mówi nadkomisarz Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP.
Policja apeluje do kierowców, aby nie parkowali samochodów w rejonach przyległych bezpośrednio do cmentarzy.
Tymczasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona jutro o godzinie 14 i będzie obowiązywała do poniedziałku do godz. 11.
Koło Gospodyń Wiejskich 'Nad Narwią” w Dzbeninie, małej miejscowości w gminie Rzekuń kolejny raz udowadnia, że potrafi nie tylko gotować, ale także zadziwiać swoimi artystycznymi talentami. Tym razem panie postanowiły zabłysnąć w zupełnie nowej roli – przygotowały piosenkę i teledysk, który szybko zyskał popularność w sieci. Możecie go obejrzeć m.in na ich profilu Facebook’owym.
Inicjatywa to połączenie lokalnej tradycji z amerykańskim stylem country. Panie nie tylko zaśpiewały, ale także opracowały pełną energii choreografię, którą zaprezentowały w klimatycznym wideoklipie. W teledysku nie brakuje kowbojskich kapeluszy, tańca w rytmie folk, a całość tchnie atmosferą wsi – jednak nie tej statycznej i nostalgicznej, lecz dynamicznej i pełnej życia.
Projekt wymagał ogromnego zaangażowania. Regularne próby wokalne, ćwiczenia choreograficzne i intensywne spotkania pozwoliły stworzyć efektowną produkcję, która łączy w sobie talent i pracę zespołową. Co ciekawe, w teledysku nie zabrakło niespodzianek – w rolę kowboja wcielił się radny gminy Rzekuń, Wojciech Rogoziński, co dodało dodatkowego smaczku produkcji, którą docenia także wójt Bartosz Podolak.
Celem projektu była promocja Dzbenina, który, mimo że jest niewielką miejscowością, ma wiele do zaoferowania.
Dzięki teledyskowi o Dzbeninie usłyszała cała gmina, a kto wie – może wkrótce produkcja stanie się hitem w całym regionie? To nie tylko świetna forma rozrywki, ale również doskonały przykład tego, jak małe społeczności mogą promować swoją miejscowość w kreatywny sposób.
Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce informuje, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych uruchomione zostaną dwie specjalne linie komunikacji miejskiej, które dowiozą mieszkańców na cmentarz komunalny.
Linia nr 9 kursować będzie na trasie: os. Sienkiewicza – ul. Sienkiewicza – ul Kopernika – ul. Bogusławskiego – ul. Traugutta – al. Wojska Polskiego – ul. Łomżyńska – ul. Krańcowa – cmentarz komunalny.
Linia nr 10 kursować będzie na trasie: ul. Hallera – ul. 11 Listopada – ul. Bogusławskiego – ul. Traugutta – al. Wojska Polskiego – ul. Łomżyńska – ul. Krańcowa – cmentarz komunalny.
Linia nr 9 kursować będzie w dniach 1-3 listopada, a linia nr 10 kursować będzie 1 listopada.
Rozkład jazdy linii specjalnych znajduje się na stronie MZK oraz Urzędu Miasta Ostrołęki.
’W zdrowym ciele zdrowy duch’ to tytuł projektu, który został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego Ostrołęki na osiedlu Wojciechowice. Kompleks sportowo-rekreacyjny jest zlokalizowany przy Alei Wojska Polskiego.
Fundacja Splot Pamięci i Kultownia OCK zapraszają na premierę filmu dokumentalnego 'Ja jestem z innego świata’ połączoną z otwarciem wystawy 'Ostrołęka na morzach i oceanach’. Wydarzenie odbędzie się 4 listopada w Ostrołęckim Centrum Kultury.
Film i wystawę łączy postać Genowefy Mielnickiej, której relacja i rodzinne archiwum stało się punktem wyjścia do realizacji obu projektów.
Zapraszał Stanisław Orłowski.
Film zostanie wyświetlony o godzinie 18 w małej sali kinowej OCK. Godzinę później w holu głównym OCK otwarta zostanie wystawa. Wstęp bezpłatny.
Nowe miejsca w żłobkach w ponad 20 gminach oraz dzienni opiekunowie w blisko 10 gminach – to efekt działań rządu na rzecz rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w ramach Programu 'Aktywny Maluch”. Podpisano umowy z 30 samorządami na kwotę ponad 43 mln zł.
To jednostki, w których nie była dostępna żadna instytucjonalna forma opieki nad dziećmi.
W ramach 'Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch 2022-2029” pieniądze trafią do Żłobków Samorządowych m.in. w Baranowie, Nowej Wsi w gminie Olszewo-Borki oraz do Krasnosielca.
Natomiast w ramach resortowego 'Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 Aktywny Maluch – Pierwszy dzienny opiekun w gminie 2024” umowy na Instytucję dziennego opiekuna podpisały gminy m.in. z powiatu ostrowskiego- Boguty-Pianki, Nur, Szulborze Wielkie.
Podpisano umowy na utworzenie ponad 660 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki temu liczba mazowieckich gmin, w których nie funkcjonuje żadna instytucja opieki zmniejszy się o 20 proc. Białe plamy znikają równomiernie na terenie całego Mazowsza, najwięcej w subregionie radomskim, niewiele mniej w regionach ostrołęckim, płockim, siedleckim.
Program wspierający koła naukowe w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienia jakości ich działalności oraz usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej. Celem programu Ministra Edukacji i Nauki jest wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni. Kto może aplikować
Do udziału w programie uprawnione są uczelnie. Program wspiera działalność studenckich kół naukowych w zakresie: prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności mających na celu tworzenie lub modernizację technologii, lub rozwiązań technicznych, i w promocji ich wyników, transferu wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do sfery gospodarczej, nabywania przez członków tych kół kompetencji miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i promocji ich wyników, w szczególności w zakresie komercjalizacji tych wyników oraz związanego z nimi know-how, pracy w zespole i wystąpień publicznych, podczas udziału w konferencjach naukowych i naukowo-technicznych oraz seminariach naukowych zakupu certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz know-how związanego z tymi wynikami.
– w celu pomocy kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienia jakości działalności tych kół oraz usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej. Formalności aplikacyjne
Wnioski w ramach programu pod nazwą 'Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” należy składać w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki – Obsługa Strumieni Finansowania. Budżet. Wysokość finansowania albo dofinansowania projektu nie może przekroczyć 70 000,00 zł.