Dyskusyjny Klub Filmowy Rejs zaprasza 4 listopada na projekcję filmu 'Moje ulubione ciasto” w reżyserii Maryam Moghaddam i Behtasha Sanaeeha.
Podkreśla Maciej Ceglewski, specjalista do spraw filmu w Ostrołęckim Centrum Kultury.
Film 'Moje ulubione ciasto” opowiada o siedemdziesięcioletniej Mahin (Lily Farhadpour), która po śmierci męża i wyjeździe córki poszukuje miłości. Choć codzienność utrudnia polityka, Mahin decyduje się na odnowienie życia uczuciowego i zaprasza samotnego taksówkarza Faramarza na wspólny wieczór. To pełna uroku opowieść o nadziei i poszukiwaniu wolności mimo ograniczeń.
Ponad 2 mld zł unijnego dofinansowania na lokomotywy i wagony dla PKP Intercity
30 października 2024 r. PKP Intercity podpisało umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na bezzwrotne wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Unijne dofinansowanie o wartości ponad 2,1 mld zł narodowy przewoźnik przeznacza na zakup 56 nowych lokomotyw oraz modernizację 248 wagonów. Zamówienia zostały ulokowane wyłącznie w polskich fabrykach.
Maksymalna kwota wydatków, które zostaną dofinansowane, to ponad 2,2 mld zł. Poziom wsparcia ze środków UE wynosi ponad 94 proc. wydatków kwalifikowalnych. Pieniądze zostaną wykorzystane na siedem zadań – dwa związane z zakupem 56 lokomotyw o wartości ponad 1 mld zł oraz pięć dotyczących modernizacji wagonów, których wartość sięga 1,2 mld zł. Warunkiem pozyskania unijnego grantu jest wykonanie wszystkich projektów do połowy 2026 r.
Kontrakty na wagony i na lokomotywy, objęte wsparciem z KPO, są realizowane wyłącznie w polskich fabrykach: poznańskiej Fabryce Pojazdów H. Cegielski, bydgoskiej fabryce Pesa, Pesa Mińsk Mazowiecki, PKP Intercity Remtrak, a także fabryce Newag z Nowego Sącza, która dostarcza nowoczesne lokomotywy elektryczne.
Wagony i lokomotywy sfinansowane z KPO będą przeznaczone do obsługi tras praktycznie w całej Polsce. Na mapie połączeń znajdą się duże aglomeracje, jak np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Białystok, Gdańsk czy Poznań. Będą to też mniejsze miasta, takie jak Piła, Hajnówka, Lubartów, Sieradz, Krotoszyn, Kalisz, Lubliniec, Zakopane czy Piotrków Trybunalski.
Patryk Bogdański, polski zawodnik na co dzień dbający o formę w Klubie Sportów Sylwetkowych Kuźnia w Ostrołęce osiągnął imponujący wynik na międzynarodowej scenie, debiutując w zawodach Fit-Model i zdobywając prestiżowe 5. miejsce. Sukces ten, choć godny dumy, pozostawił uczucie pozytywnego niedosytu, który napędza Patryka do jeszcze większego zaangażowania i dalszego rozwijania formy na nadchodzące sezony.
’Czuję pozytywny niedosyt, który motywuje mnie do jeszcze większej pracy nad sobą, aby za rok poprawić obecny wynik” – podkreśla.
Gratulujemy osiągnięć i z niecierpliwością czekamy na kolejne występy, które z pewnością przyniosą jeszcze więcej emocji i kolejnych sukcesów!
Ćwiczenia dowódczo-sztabowe ,,Grot 2024” odbyły się w środę na terenie 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Miały na celu doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych.
Szkolenie było przeprowadzone przy współpracy przasnyskiej policji, straży pożarnej, żołnierzy 2 Ośrodka Radioelektronicznego oraz przedstawicieli starostwa powiatowego.
Poinformowała asp. Ilona Cichocka, oficer prasowa KPP w Przasnyszu.
Dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jesień zawsze była okresem szczególnie intensywnych działań, m.in. dlatego, że w drugiej połowie października tradycyjnie rozpoczynają się wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych. Ta pomoc finansowa trafia do najszerszego grona beneficjentów – w tym roku ubiega się o nią ponad 1 mln rolników. Wśród nich są też poszkodowani w wyniku powodzi, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia.
W ramach wypłat z tytułu tegorocznej kampanii dopłat od 16 do 25 października 2024 r. na konta rolników trafiło blisko 4,3 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami w pierwszej kolejności zaliczki otrzymują poszkodowani w wyniku wrześniowej powodzi.
Szeroki wachlarz działań pomocowych obejmuje m.in. standardową pomoc 'klęskową” do powierzchni upraw dla rolników, którzy w 2024 r. ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz wsparcie na opłacenie III i IV raty podatku za 2024 r. dla poszkodowanych w tym roku w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – gradu, deszczu nawalnego, huraganu, przymrozków.
Warto, by rolnicy, którzy ponieśli straty, nie zwlekali z dopełnieniem formalności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje już kolejne formy wsparcia.
Pokaż, jak Fundusze Europejskie już od 20 lat zmieniają nasze otoczenie! Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody!
Konkurs 'Kolory Funduszy Europejskich’ skierowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z województwa mazowieckiego. To wyjątkowa okazja, aby wyrazić swoją kreatywność i podzielić się artystyczną wizją z innymi! Wystarczy w ciekawy sposób pokazać, jak Fundusze Europejskie zmieniały i zmieniają nasze otoczenie. To może być np. rysunek szkoły, która coś dzięki nim zyskała albo obraz drogi, które została zbudowana przy wsparciu z Funduszy. Pomysłów może być wiele!
Format pracy: A4. Dozwolone techniki: rysunek, malarstwo, kolaż.
Termin nadsyłania mija 15 listopada 2024 r.!
Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: www.wupwarszawa.praca.gov.pl oraz na profilu urzędu na Facebooku.
Uroczyste podsumowanie konkursu 'Moje wspomnienia z wakacji” połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień odbyło się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu.
Odbywał się pod patronatem starosty ostrołęckiego Piotra Liżewskiego. Zarząd Powiatu ufundował nagrody rzeczowe.
fot. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Myszyńcu
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
Kategoria WWR i 'Za Życiem”:
Michał Pitrus
Jakub Gromadzki
Liliana Rogalska
Wyróżnienia:
Igor Michał Samsel
Antoni Ejdys
Wiktoria Biedka
Szymon Mróz
Marcel Biedka
Kategoria przedszkole (3-6 lat)
Adrianna Maria Lisiecka
Adam Trzciński
Wiktoria Krzynowek
Wyróżnienia:
Helena Białobrzeska
Melania Ciak
Julia Duszak
Blanka Maria Kulas
Kategoria klasy I-III
Karolina Krawczyk
Wiktor Michalkiewicz
Helena Jarczyk
Wyróżnienia:
Nikola Lipińska
Igor Niedźwiedzki
Katarzyna Deptuła
Maja Marczak
Miłosz Dąbkowski
Gabriela Brodzik
Nagrody dyrektora poradni:
Franciszek Romański
Carmen Bogdańska
Marika Koziatek
Igor Majdak
Zapadł kolejny jednoznaczny wyrok w sprawie upublicznienia wizerunku policjanta w mediach społecznościowych. Tym razem ostrołęcki sąd nie mając wątpliwości wydał wyrok na osobę podającą się za 'dziennikarza społecznego” działającego w social mediach, który złamał prawo publikując wizerunek będącego na służbie funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim.
W ostatnich latach w sieci pojawiło się dużo tzw. dziennikarzy społecznych, którzy dla popularności i zasięgów nagrywają albo fotografują policjantów podczas czynności służbowych.
Policjant jest funkcjonariuszem publicznym, a nie osobą powszechnie znaną. W związku z tym chroni go prawo w zakresie ochrony jego wizerunku. O ile nagrywanie i fotografowanie policjanta lub funkcjonariusza innych służb mundurowych jest legalne, to kwestia upubliczniania takich filmów jest już zupełnie czym innym.
Zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego wizerunek jest dobrem osobistym każdego człowieka, niezależnie od tego, jaką pełni funkcję. I na tej podstawie podlega on ochronie prawnej. Zgodnie z prawem wizerunek można rozpowszechniać bez jego zgody w sytuacji, gdy policjant jest jednocześnie osobą publiczną. Publikując w sieci nagranie bez zgody funkcjonariusza i jednocześnie nie chroniąc jego wizerunku, można mieć poważne kłopoty.
Przekonał się o tym mężczyzna, który zrobił zdjęcia makowskim policjantom podczas podjętych czynności związanych z kontrolą drogową 31 grudnia 2022 roku i udostępniał ich zdjęcie w mediach społecznościowych.
Każdy z mundurowych skierował więc w tej sprawie pozew cywilny do sądu i zapadł już pierwszy prawomocny wyrok. Decyzją Sądu Okręgowego w Ostrołęce mężczyzna zobowiązany jest teraz do zapłaty policjantowi zadośćuczynienia w kwocie tysiąca złotych, usunięcia z portalu społecznościowego jego wizerunku i publiczne przeprosiny w sieci.
Prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunków, w tym zdjęć czy nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na bezkarne zamieszczanie wizerunków funkcjonariuszy Policji w sieci bez ich zgody przez osoby postronne.
Sopot, lato w pełni. Magdalena Om – ogarnięta poczuciem dezorientacji i grozy – budzi się w luksusowym apartamencie w stylu Hampton. Jej koszmar zaczyna się… Przychodzi wiadomość od szantażysty, który ma obciążające ją filmy i zdjęcia. Na podłodze ślady krwi, a w głowie pustka. Czy naprawdę mogła zamordować?
Wszystko dlatego, że Magdalena cierpi na hafefobię, czyli paniczny lęk przed dotykiem. Każdy niechciany kontakt wywołuje paraliżujący strach, a teraz jest zmuszona walczyć o swoje życie i niewinność w świecie pełnym manipulacji i zdrady.
Szantażysta, mający w swoich rękach kompromitujące dowody, zaczyna grać na jej najgłębszych lękach. Żądania eskalują, a czas nieubłaganie ucieka. W wirze oszustw, kłamstw i intryg Magdalena musi działać szybko, by dociec jak było, zanim będzie za późno.
Co wydarzyło się tej przerażającej nocy w ostatnim domu na końcu ulicy? Prawda jest bardziej mroczna i zaskakująca niż najbardziej ponure domysły Magdaleny.
To pełna napięcia opowieść o desperackiej walce o prawdę, w której stawką jest życie i wolność.
BEZKOMPROMISOWY OBRAZ ZDEZOLOWANEGO IMPERIUM NA HAJU
Jak to możliwe, że kraj, gdzie 22% mieszkańców nie ma w domu toalety, straszy cały świat bronią atomową?
Dlaczego wśród rosyjskich kobiet zwyciężyła sowiecka ciotka?
Na czym polega kolektywne rosyjskie BDSM?
Kuba Benedyczak nie boi się weryfikować opinii, które od zawsze były przyjmowane na Zachodzie i w Polsce jako pewnik. W jego opowieści przenikają się głosy rosyjskich demokratów i nazioli, echom prozy Dostojewskiego towarzyszy beat techno-terrorystów z IC3PEAK, a przewodnikami po rosyjskiej rzeczywistości są zarówno autor przemówień Putina, jak i moskiewska prostytutka. Dzięki temu autor jest w stanie dokonać wiwisekcji siedmiu chorób głównych, na które cierpią Rosjanie.
Rosjanie to dla Benedyczaka kokainiści na haju. Za kreskę imperialnej kokainy zgodzą się na każde szaleństwo swoich przywódców.
ODDZIAŁ CHORYCH NA ROSJĘ TO MIAŻDŻĄCA DIAGNOZA SPOŁECZEŃSTWA ZŁAMANEGO PRZEZ PUTINIZM dr Kuba Benedyczak