Strona główna Blog Strona 574

Ponad 30 ton nielegalnego suszu tytoniowego (zdjęcia)

0

Służby zatrzymały nielegalne transporty ponad 30 ton suszu tytoniowego w województwach mazowieckim i świętokrzyskim. Wartość towaru to 19,5 mln zł.

Zgodnie z dokumentami przewozowymi ładunkiem miał być nawóz granulowany. Zamiast tego funkcjonariusze znaleźli kartony z suszem tytoniowym.

Poinformowała asp. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

fot. KAS

Miejsce na reklamę

Mazowsze solidarne z Dolnym Śląskiem

0

Sejmik Mazowsza przekaże 5 mln zł samorządowi województwa dolnośląskiego na usuwanie skutków wrześniowej powodzi. Porozumienie z władzami województwa dolnośląskiego podpisał zarząd województwa mazowieckiego.

Tegoroczna powódź w południowo-zachodniej Polsce spowodowała wiele zniszczeń, z którymi będą musiały zmierzyć się władze lokalne. Sejmik Mazowsza zdecydował więc o wsparciu samorządu województwa dolnośląskiego w odbudowie zniszczonej infrastruktury drogowej i kolejowej. Co ważne, podobne wsparcie na początku przyszłego roku ma otrzymać województwo opolskie. Mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

W trakcie powodzi ucierpiały szczególnie Ziemia Kłodzka i subregion jeleniogórski. Została uszkodzona m.in. infrastruktura drogowa zarządzana przez samorząd województwa – 10 mostów oraz ok. 50 km dróg wojewódzkich na kilkunastu odcinkach. Straty oszacowano na około 650 mln zł.

Miejsce na reklamę

Gość radia Oko – Antek Smykiewicz

0

Na 88,5 FM gościł Antek Smykiewicz. Polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor promuje swój najnowszy singiel 'Most’. Z artystą rozmawiał Leszek Kaczyński.

Miejsce na reklamę

Jestem z innego świata – życie mieszkanki Wojciechowic i jego wpływ na historię związaną z Ostrołęką

0

Fundacja Splot Pamięci wraz z Kultownią Ostrołęckiego Centrum Kultury zorganizowały niezwykłe wydarzenie kulturalne, na które składały się premiera filmu dokumentalnego 'Ja jestem z innego świata’ oraz otwarcie wystawy 'Ostrołęka na morzach i oceanach’. Oba projekty są ściśle powiązane z postacią Genowefy Mielnickiej, której życiorys, osobiste wspomnienia oraz rodzinne archiwum stały się inspiracją dla ich realizacji.

Genowefa Mielnicka była związana z zakładami papierniczymi w Ostrołęce, gdzie pracowała przez wiele lat. Była również aktywna w lokalnej społeczności jako radna Miejskiej Rady Narodowej w Ostrołęce. Jednak jej życie nabrało szczególnego znaczenia, gdy została matką chrzestną statku m/s Ostrołęka.

Premiera filmu odbyła się o godzinie 18 w małej sali kinowej. Po projekcji goście mogli zwiedzić wystawę 'Ostrołęka na morzach i oceanach’, która została otwarta w holu głównym OCK. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie to, będące połączeniem premiery filmu i otwarcia wystawy, było okazją do uhonorowania pamięci Genowefy Mielnickiej i przybliżenia mieszkańcom Ostrołęki nie tylko jej historii, ale i fascynującej przeszłości regionu.

Miejsce na reklamę

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w MŻW

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. W trzydniowym programie m.in. mapping budynku Muzeum, koncerty i warsztaty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Bilety na koncerty oraz pokaz filmowy wydawane są w kasie muzeum, można je także zarezerwować telefonicznie.

W sobotę odbędzie się koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka 'Złote lata polskiego big beatu’. Usłyszymy utwory z repertuaru tuzów polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwonych Gitar, Karin Stanek, Czesława Niemena czy Tadeusza Nalepy.

W niedzielę zostanie wyświetlony film niemy 'Mocny człowiek’ z 1929 roku, z podkładem muzycznym na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego. To adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego. Ekranizacja opowiada o dziennikarzu, pisarzu Henryku Bieleckim, który w pogoni za sławą i pieniędzmi nie cofa się przed najgorszym.

W poniedziałek m.in. 'Koncert w hołdzie dla Niepodległej’ i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Szczegóły na stronie muzeum.

Miejsce na reklamę

Porozumienie dowódcy 5 MBOT z wojewodą mazowieckim (zdjęcia)

0

Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dr Paweł Lech oraz wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podpisali porozumienie dotyczące współpracy w sytuacjach kryzysowych w zakresie zagrożeń skażeniami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjnymi i nuklearnymi.

Dokument zakłada współdziałanie i wzajemną wymianę informacji o potencjalnych i zaistniałych zagrożeniach CBRN występujących na terenie województwa mazowieckiego, prognozowania rozwoju powstałych sytuacji, przekazania ostrzeżeń, komunikatów oraz współdziałania w akcjach zapobiegania i likwidacji skutków zdarzeń CBRN, w tym wspólnej realizacji zadań organów cywilnych i wojskowych w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.

W ramach współpracy przewidziano organizację wspólnych kursów, seminariów, pokazów, treningów oraz ćwiczeń, które umożliwią wymianę doświadczeń i wiedzy, a także wzmocnią gotowość do reagowania na potencjalne zagrożenia.

Zawarte porozumienie to kolejny krok w kierunku zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców północnego Mazowsza.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Adam Krajewski

0

Adam Krajewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych opowiada o grze terenowej 'Ostrołęckie ścieżki Niepodległej” i uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Miejsce na reklamę

Wiadomości Ostrołęka

0

Stypendia na rzecz rozwoju naukowego i artystycznego 'Exchange to the US’.

ranty Fundacji Kościuszkowskiej dla naukowców, pracowników akademickich, ekspertów i artystów.
8413252.jpg

Celem programu jest wsparcie projektów badawczych, rozwojowych oraz popularyzujących polską historię i kulturę, których realizacja odbędzie się w amerykańskich ośrodkach naukowych. W programie uczestnicy mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie w ramach wybranej przez siebie dyscypliny, które wykorzystają w pracy i podczas studiów po powrocie do Polski. Każdego roku przyznawane są stypendia i granty o łącznej wartości przekraczającej 600 000 USD. Otrzymuje je corocznie około 40 osób.

Kto może aplikować o stypendium?
O stypendium mogą ubiegać się obywatele Polski lub posiadacze Karty Polaka mieszkający stale na terenie Rzeczypospolitej, bez względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, orientację seksualną, wyznanie czy wiek.
Kandydaci muszą mieć ukończone studia magisterskie przed rozpoczęciem programu. Powinni także być w stanie komunikować się w języku angielskim w stopniu pozwalającym na czynne uczestnictwo w rozmowach, zajęciach i wydarzeniach prowadzonych w języku angielskim. Stypendia są częściej przyznawane kandydatom realizującym studia doktoranckie lub bardziej doświadczonym pracownikom naukowym.

Więcej na stronie eurodesk.pl oraz na stronie Fundacji.

Miejsce na reklamę

Zapisy na kurs samoobrony dla kobiet 'Bądź Bezpieczna”

0

Ostrołęcka policja zaprasza mieszkanki gminy Olszewo – Borki na kurs samoobrony 'Bądź Bezpieczna”. Dzisiaj rozpoczynają się zapisy pod numerem telefonu – 47 704 14 98.

Liczba miejsc ograniczona. O zapisach decyduje kolejność zgłoszeń. Mówi nadkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Zapisy do 8 listopada w godzinach 10-13. Przygotuj numer PESEL (wymagany do ubezpieczenia w ramach prowadzonego kursu).

fot. KMP Ostrołęka

Miejsce na reklamę

’Otwarty Niepodległościowy Wielobój Atletyczny” (zdjęcia)

0

’Otwarty Niepodległościowy Wielobój Atletyczny” zorganizował UKS Atleta w Ostrołęce. Rywalizacja dla młodych sportowców cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wieloboje atletyczne to forma współzawodnictwa dzieci w dwóch grupach wiekowych 7-10 i 11-12 lat wśród dziewcząt i chłopców, podczas których odbywają się konkurencje sprawnościowe. Otwarta forma pozwala na udział każdemu, kto chce spróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak: rzut piłką lekarską w tył, bieg wahadłowy 4 x 10 m, trójskok obunóż w przód z miejsca i podrzut na technikę.

Konkurencje lekkoatletyczne były mierzone przez sędziów i wynik startującego zamieniany na punkty z tabeli Europejskiego Testu Sprawności. Natomiast konkurencja ciężkiej atletyki podrzut na technikę oceniany punktowo wg ustalonych kryteriów bezpośrednio przez sędziów. Każdy klub sportowy głównie z Mazowsza mający sekcję podnoszenia ciężarów mógł zgłosić dowolną liczbę zawodników. Do klasyfikacji drużynowej liczyły się maksymalnie 4 najlepsze osoby z danego klubu. Zgłoszonych było blisko 60 osób z 10 klubów, a uczestniczyło ponad 50 osób z około 10 klubów mazowieckich i jeden klub z województwa kujawsko-pomorskiego.

Wyniki:

Najlepsze dziewczęta w kategorii wiekowej 7-10 lat

  1. Siliwoniuk Antonina WLKS Siedlce
  2. Zalewska Liwia UKS Atleta Ostrołęka
  3. Kwiatek Edyta WLKS Siedlce

Najlepsze dziewczęta w kategorii wiekowej 11-12 lat

  1. Michalak Pola UKS Atleta Ostrołęka
  2. Kosińska Natalia CLKS Mazovia Ciechanów
  3. Stursiak Nikola CLKS Mazovia Ciechanów

Najlepsi chłopcy w kategorii wiekowej 7-10 lat

  1. Korytkowski Mateusz UKS Atleta Ostrołęka
  2. Kiwak Aleksander UKS Atleta Ostrołęka
  3. Zalewski Jakub UKS Atleta Ostrołęka

Najlepsi chłopcy w kategorii wiekowej 11-12 lat

  1. Ciesielski Jakub LOS Nowy Dwór Maz.
  2. Kiwak Markus UKS Atleta Ostrołęka
  3. Burz Mateusz LOS Nowy Dwór Maz.

Drużynowo na podium stanęli:

  1. UKS Atleta Ostrołęka
  2. WLKS Siedlce
  3. CLKS Mazovia Ciechanów

Najlepszą techniczką podrzut obu grup wiekowych została: Liwia Zalewska UKS Atleta Ostrołęka.
Najlepsza wieloboistką obu grup wiekowych została: Antonina Siliwoniuk WLKS Siedlce.
Najlepszy technikiem podrzutu obu grup wiekowych został: Kacper Krępski CLKS Mazovia Ciechanów.
Najlepszy wieloboistą obu grup wiekowych został: Mateusz Korytkowski UKS Atleta Ostrołęka.

Dodatkowe nagrody ufundowali Małgorzata i Bohdan Wojciechowscy – Ostrołęcka Omulew dla najlepszej zawodniczki i zawodnika UKS Atleta Ostrołęka. Otrzymali je: Liwia Zalewska i Mateusz Korytkowski – poinformował prezes UKS ATLETA Ostrołęka Władysław Niedźwiecki.

fot. UKS Atleta

Miejsce na reklamę