W Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu podpisano umowy na dofinansowanie modernizacji oświetlenia zewnętrznego w komendach w Siedlcach, Ostrołęce i Makowie Mazowieckim. Łączna kwota wynosi blisko 56 tys. zł. Dzięki tym inwestycjom policyjne jednostki będą lepiej oświetlone i bardziej energooszczędne, a środowisko zyska dzięki zmniejszonej emisji CO2.
Young girl with book in the green garden. Free happy woman. Knowledge is power. Thirst for knowledge. Book in woman hands
Spotkanie autorskie dla grup zorganizowanych z Wojciechem Widłakiem organizuje dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego w Ostrołęce.
O godz. 10 – 'Pan Kuleczka, Wesoły Ryjek i przyjaciele” dla klas I-III szkoły podstawowej, o godz. 12.30 – 'Krasnal w Krzywej Czapce” dla gupy 5-6 latków w Bibliotece Wojtki.
Wojciech Widłak to pisarz książek dla dzieci, znany z serii o Panu Kuleczce. Jest specjalistą ds. stosunków międzynarodowych, absolwentem MGIMO i byłym redaktorem miesięcznika 'Dziecko”.
Ma w dorobku ponad 40 książek i liczne nagrody.
Spotkanie w ramach projektu 'Z pisarzami na tapecie” czyli ostrołęckie spotkania literackie, realizowanego przez Stowarzyszenie 'Kulturalni-Poczytalni”. Dofinansowano ze środków Miasta Ostrołęki.
8 milionów złotych zasili inwestycje drogowe w gminie Rzekuń. Temat istotnych zmian poruszamy z wójtem Bartoszem Podolakiem na 88,5 FM. W rozmowie również o modernizacji oświetlenia ulicznego, obchodach święta niepodległości oraz niedzielnym Hubertusie w Ławach.
Galeria Ostrołęka zaprasza 7 listopada na wernisaż wystawy prac Radosława Jastrzębskiego. W ramach ekspozycji artysta zaprezentuje m.in dzieła powstałe w ciągu ostatnich miesięcy, w których szczególną uwagę poświęcił cyklowi obrazów inspirowanych Kurpiowszczyzną.
Radosław Jastrzębski, uznany za wnikliwego obserwatora tradycji i kultury Kurpiów, w swoich obrazach przenosi na płótno wyjątkowy klimat, ukazując piękno oraz bogactwo kulturowe regionu, które z pasją i szacunkiem przetwarza na własny język malarski.
Wernisaż w Galerii Ostrołęka będzie doskonałą okazją, aby spotkać artystę, poznać jego inspiracje i dowiedzieć się więcej o procesie twórczym, który stoi za powstaniem cyklu poświęconego Kurpiom. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.
Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie z postępów w działaniach na rzecz klimatu za 2024 r.,
z którego wynika, że emisje gazów cieplarnianych netto w UE spadły w 2023 r. o 8,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Jest to największy roczny spadek od dziesięcioleci, z wyjątkiem 2020 r., kiedy to pandemia COVID-19 doprowadziła do redukcji emisji o 9,8 proc.
Emisje gazów cieplarnianych netto są obecnie o 37 proc. niższe niż w 1990 r., podczas gdy PKB wzrósł w tym samym okresie o 68 proc., co świadczy o ciągłym oddzieleniu emisji od wzrostu gospodarczego. UE jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania do ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r.
Chociaż niniejsze sprawozdanie zawiera zachęcające informacje na temat redukcji emisji w UE, w ubiegłym roku odnotowano również więcej katastrofalnych wydarzeń oraz ofiar śmiertelnych i źródeł utrzymania, spowodowanych już zmieniającym się klimatem, a globalne emisje nie osiągnęły jeszcze szczytowego poziomu.
Konieczne są dalsze działania, aby zapewnić osiągnięcie przez UE jej celów na 2030 r. i skierowanie się na właściwą drogę do osiągnięcia jej przyszłego celu na 2040 r. oraz celu na 2050 r., jakim jest zeroemisyjność netto.
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski spotyka się z przedstawicielami samorządów z każdego regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie mieszkańców Mazowsza. Po regionie ciechanowskim, okołowarszawskim i płockim przyszedł czas na region ostrołęcki.
Spotkanie odbyło się wczoraj w Ostrowi Mazowieckiej. Głównym tematem z samorządowcami z regionu ostrołęckiego było bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza w kontekście projektu Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mimo, że prace nad nią jeszcze trwają w Sejmie, wojewoda już apeluje do władz samorządowych, aby wspólnie przygotowywać się do realizacji zapisów w niej zawartych. Jest to kluczowa ustawa dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i priorytetowa kwestia dla rządu.
’Zaduszki lekarskie’ odbyły się po raz trzeci w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. W kameralnej atmosferze wspominano zmarłych medyków.
Spotkanie uświetnił występ artystyczny pielęgniarki Agaty Mieszały, której akompaniował Tadeusz Kowalewski.
Inicjatorką spotkań jest doktor Maria Kapuśniak, przewodnicząca regionalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Ostrołęce.
Dyrektor szpitala Paweł Natkowski wręczył doktorowi Mieczysławowi Gadomskiemu Medal za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Kompletną linię produkcyjną substancji psychotropowych, zabezpieczając przy tym narkotyki o łącznej wartości ok. 43 mln zł zlikwidowali w powiecie makowskim funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.
Ustalili, że na terenie województwa mazowieckiego działa zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie zajmują się nielegalną produkcją narkotyków syntetycznych i ich dystrybucją.
Kilkumiesięczna praca funkcjonariuszy doprowadziła do posesji w powiecie makowskim. Ujawnili działającą linię produkcyjną 3-CMC tzw. klofedronu oraz znaczne ilości substancji psychotropowych, kilka tysięcy litrów odczynników chemicznych, elementy ochrony osobistej, reaktory, zamrażarki, różnego rodzaju pojemniki, kanistry i kuwety. Na miejscu funkcjonowania laboratorium zatrzymali jedną osobę, która w przestępczym procederze pełniła funkcję tzw. chemika. Zabezpieczono ponad 800 kg substancji psychotropowych – przekazało CBŚP.
Na posesji w powiecie nowodworskim zatrzymano kolejną osobę, której zadaniem był bezpośredni odbiór narkotyków z miejsca produkcji, ich magazynowanie, a następnie nadawanie przesyłek z narkotykami za pomocą różnych firm kurierskich. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych u mężczyzny funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponad 150 kg gotowego klofedronu.
Dalsze czynności pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie w powiecie wyszkowskim mężczyzny odpowiedzialnego za zorganizowanie nielegalnego laboratorium narkotyków.
W wyniku przeprowadzonych działań funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 1 tonę syntetycznych narkotyków – klofedron, mefedron, marihuanę, których czarnorynkowa wartość wynosi ponad 43 mln zł. Ujawnili i zabezpieczyli ponad 265 tys. zł z produkcji i sprzedaży narkotyków.
Zatrzymanym mężczyznom prokurator z Lubelskiego Pionu PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków.
Decyzją Sądu Rejonowego Lublin – Zachód zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.
Skutery, dron, alkomaty czy aparaty fotograficzne – to część sprzętu dla policji z Mazowsza. Samorząd województwa przekaże prawie 700 tys. zł na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy z terenu garnizonu mazowieckiego. Porozumienie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu podpisał zarząd województwa mazowieckiego.
Mundurowi otrzymają też walizki ogólnokryminalistyczne, czyli specjalistyczny zestaw narzędzi używany przez techników kryminalistyki do przeprowadzania wstępnych badań i zabezpieczenia śladów. Nowy sprzęt trafi m.in. do Komend Powiatowych Policji w Makowie Mazowieckim i w Wyszkowie.
Dzięki wsparciu od samorządu województwa jednostki policji kupią tak potrzebne w ich codziennej pracy urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat otrzyma m.in. KMP w Ostrołęce.
Do 10 komend trafi także blisko 15 nowych aparatów fotograficznych.
5 listopada Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce zamieniła się w wyjątkowe miejsce muzyczno-poetyckiej podróży, goszcząc znanego gitarzystę, wokalistę i poetę – Adama Wołosza. Spotkanie odbyło się w ramach projektu 'Ostrołęczanie: cykl spotkań”, realizowanego przez Stowarzyszenie 'Kulturalni-Poczytalni” i przyciągnęło liczne grono miłośników głębokiej liryki.
Twórczość Adama Wołosza od lat 80 wzbogaca lokalną scenę muzyczną. Podczas występu wybrzmiały piosenki z jego autorskich albumów: 'Surowizna”, 'Agent 07-400” oraz 'A dam Wam”, będące wyrazem jego wieloletnich doświadczeń i refleksji nad życiem.
Koncert stał się także okazją do spotkania z lokalną historią i kulturą.