Strona główna Blog Strona 562

XXVIII Kurpiowskie Granie w Lelisie

0

Na XXVIII Kurpiowskie Granie czyli Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych zapraszają 8 grudnia Wójt Gminy Lelis oraz Centrum Kultury Biblioteki i Sportu w Lelisie. Mówi Katarzyna Sęk.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 4 grudnia do godziny 14. Formularze należy przesłać:
drogą elektroniczną na adres [email protected]
lub pocztą tradycyjną na adres Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie ,07-402 Lelis, ul. Szkolna 48.

W trakcie przeglądu usłyszymy mistrzów harmonii i skrzypiec, którzy zaprezentują swoje umiejętności dowodząc, że muzyka ludowa to żywa, barwna i pełna emocji tradycja. To doskonała szansa, aby poczuć ducha regionu, spotkać ludzi, dla których folklor to pasja, a także podziwiać kunszt wykonawców.

Miejsce na reklamę

RZEKUŃ PRZECIW PRZEMOCY WOBEC DZIECI

0

Gmina Rzekuń zamanifestowała swoją troskę o dobrobyt dzieci, włączając się w ogólnopolską kampanię 'Dzieciństwo bez Przemocy’, organizowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Z tej okazji budynek Ośrodka Pomocy Społecznej z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz Szkoły Podstawowe w Rzekuniu, Ołdakach i Drwęczy, a także Gminna Biblioteka Publiczna zostały podświetlone na czerwono jako symbol, który pokazuje zobowiązanie do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy oraz wsparcie dla dzieci, które tego najbardziej potrzebują.

Podkreśla wójt Bartosz Podolak.

Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.

Fot. UG w Rzekuniu

Miejsce na reklamę

5 potrąceń pieszych w jeden dzień

0

Do 5 potrąceń pieszych doszło wczoraj na drogach garnizonu mazowieckiego, co obrazuje skalę zagrożenia, jakie niesie jesienna aura w połączeniu z brakiem widoczności i nieuwagą uczestników ruchu drogowego.

Padający deszcz, odbijające się światła reflektorów od mokrej nawierzchni oraz brak elementów odblaskowych u pieszych to czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko wypadków, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Policja apeluje zarówno do pieszych, jak i kierowców o większą ostrożność.

Noszenie elementów odblaskowych, nawet na terenie zabudowanym może uratować życie, zwiększając widoczność pieszego na drodze.
Kierowcy powinni z kolei dostosować prędkość do panujących warunków atmosferycznych i uważnie obserwować otoczenie, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych.

Miejsce na reklamę

Innowatorzy Mazowsza wybrani (zdjęcia)

0

Znamy już tegorocznych 'Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców.

Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy nad nieszablonowymi projektami, dzięki którym województwo nie tylko przyspiesza gospodarczo, lecz także odpowiada na najważniejsze wyzwania współczesności. Innowacyjność regionu dostrzegają też w Unii Europejskiej. Województwo mazowieckie otrzymało od Komisji Europejskiej tytuł Regionalnej Doliny Innowacji, nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości za budowanie przedsiębiorczego, innowacyjnego regionu i tworzenie przyjaznego otoczenia biznesowego.

W kategorii 'Innowacyjny Naukowiec” I miejsce zdobył dr inż. Łukasz Żrodowski za pracę pt. 'Kształtowanie struktury i właściwości kompozytów na bazie szkieł metalicznych, wytwarzanych metodą selektywnego przetapiania proszków”.

W kategorii 'Innowacyjna Firma” zwyciężył HigoSense Sp. z o.o. za urządzenie medyczne Higo, umożliwiające wykonywanie podstawowych badań przedmiotowych zdalnie.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 28 naukowców i 34 firmy. Oceniało ich 28 ekspertów, którzy analizowali każdy projekt pod kątem innowacyjności, wpływu na otoczenie oraz potencjału wdrożeniowego.

W kategorii 'Innowacyjny Naukowiec”:
I miejsce (20 tys. zł) – dr inż. Łukasz Żrodowski za pracę pt. 'Kształtowanie struktury i właściwości kompozytów na bazie szkieł metalicznych, wytwarzanych metodą selektywnego przetapiania proszków”;

II miejsce ex aequo (po 15 tys. zł):
dr inż. Cezary Kraśkiewicz za pracę pt. 'Identyfikacja i dobór cech materiałowych wybranych izolatorów wibroakustycznych w systemach konstrukcji dróg szynowych”;
dr Aleksandra Głowacka-Rutkowska za pracę pt. 'Wybrane właściwości obligatoryjnie litycznych bakteriofagów Staphylococcus aureus w kontekście badań nad potencjałem terapeutycznym bakteriofagów”;
III miejsce ex aequo (po 13 tys. zł):
dr Patrycja Dzianok za pracę pt. 'Imaging genetics: APOE/PICALM genes are associated with mild alterations in brain function in healthy, middle-aged individuals” (Genetyka obrazowa: Geny APOE/PICALM są powiązane z łagodnymi zmianami w funkcjonowaniu mózgu u zdrowych osób w średnim wieku);
dr inż. Milena Leszczyńska za pracę pt. 'Sztywne pianki poliuretanowe otrzymywane z zastosowaniem surowców odnawialnych”.

W kategorii 'Innowacyjna Firma”:
I miejsce (30 tys. zł) – HigoSense Sp. z o.o. za urządzenie medyczne Higo, umożliwiające wykonywanie podstawowych badań przedmiotowych w sposób zdalny.

W tej kategorii wyróżnienie otrzymała firma Science4Beauty Sp. z o.o. za opracowanie autorskiej metody produkcji rekombinowanej konotoksyny, oryginalnie występującej w jadzie ślimaków morskich z rodzaju Conus.

fot. mazovia.pl

Miejsce na reklamę

Kronika Policyjna

0


Najnowsze informacje o przestępstwach, wypadkach i akcjach policji z Ostrołęki, Łomży, Makowa Mazowieckiego, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnysza.

Miejsce na reklamę

Szkolenie w Ostrołęce dla opiekunów młodzieżowych rad

0

27 listopada odbędzie się bezpłatne szkolenie dla opiekunów młodzieżowych rad, na które zaprasza Federacja Mazowia. Warsztat to doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz uzyskania wsparcia w codziennej pracy na rzecz młodzieży.

Szkolenie zaplanowano w godzinach 9-15. Organizatorzy zapewniają m.in pakiet materiałów oraz certyfikat. Liczba miejsc jest ograniczona, pierwszeństwo zapisu mają opiekunowie i opiekunki z terenu województwa mazowieckiego.

Informacje o miejscu i godzinie odbywania się szkolenia zostaną przesłane mailowo do osób, które się zarejestrują.

Zadanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Rejestracja pod linkiem
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc1MTYk42VuJXQGuIVwCP7i2YLL-bSvv8SGf4YQnqA0vm9Pwg/viewform

Miejsce na reklamę

Podsumowanie tegorocznych kursów pociągów 'Słoneczny” i 'Słoneczny – BIS”

0

Pociągi 'Słoneczny” i 'Słoneczny BIS” uruchamiane przez Koleje Mazowieckie przewiozły podczas tegorocznego sezonu ponad 102 tys. pasażerów.

’Słoneczny” to jeden z najbardziej popularnych i lubianych pociągów Kolei Mazowieckich, kursujący w okresie wakacyjnym na trasie Warszawa – Ustka. W tym roku podróż nim wybrało 98,7 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 20 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy pociąg 'Słoneczny” został uruchomiony 25 czerwca 2005 roku, czyli w pierwszym roku działalności przewozowej Spółki 'Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. Od tego czasu podróżowało nim blisko 1,5 miliona pasażerów.

Natomiast 'Słoneczny – BIS” po raz pierwszy wyjechał do Trójmiasta 25 czerwca 2022 roku i stanowi uzupełnienie oferty przewozowej pociągu 'Słoneczny”. W tym roku kursował
w terminach natężonego ruchu pasażerskiego tj. w okresie festiwalu Open’er oraz podczas długiego weekendu sierpniowego. W trakcie swoich ośmiu kursów przewiózł 3 600 podróżnych. Oznacza to, że łącznie z podróży wakacyjnymi połączeniami skorzystało ponad 102 tys. osób.

Z przeprowadzonych badań satysfakcji klienta wynika, że głównymi źródłami informacji o pociągu 'Słoneczny” była strona internetowa KM oraz rekomendacje znajomych i rodziny. Blisko połowa spośród pasażerów tegorocznej edycji pociągu 'Słoneczny” to osoby, które podróżowały nim już wcześniej. Kluczowymi kryteriami wyboru były dla nich atrakcyjna cena oraz bezpośrednie połączenie do Ustki. Warto także wspomnieć, że ponad 60% osób, które skorzystały z usług pociągu rekomendowało podróż 'Słonecznym” swoim bliskim, co świadczy o wysokim zadowoleniu z oferty. Wysoko oceniona została także jakość obsługi oraz standardy czystości na pokładzie.

Generalnie tegoroczne wakacyjne podróże pociągami cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wg danych opublikowanych przez UTK z usług kolei skorzystało 70,25 mln pasażerów, czyli o 7,9 mln więcej niż w czasie zeszłorocznych wakacji. Dla porównania podróż KM wybrało 10,2 mln osób, co stanowi wzrost o 700 tys. względem roku ubiegłego.

fot. KM

Miejsce na reklamę

Nowa linia autobusowa w gminie Rzekuń

0

Od 25 listopada uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa na terenie gminy Rzekuń. Będzie obsługiwała miejscowości Rzekuń, Susk Stary, Ławy oraz Goworki. To długo wyczekiwana zmiana, która ma na celu skomunikowanie sołectwa Goworki z sąsiednimi wsiami i Ostrołęką.

Nowa linia autobusowa to odpowiedź na potrzeby komunikacyjne mieszkańców jednej z najmniejszych miejscowości w gminie, którzy dotychczas borykali się z trudnościami w zakresie transportu publicznego. Do przewozu osób posłuży bus, który będzie kursował od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.

Rozkład jazdy dostępny jest na stronie gminy Rzekuń.

Miejsce na reklamę

Ćwiczenia obronne Powiatu Ostrołęckiego i WCR w Ostrołęce

0

Pokaz ćwiczeń obronnych przeprowadzono dzisiaj na terenie Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce. Miały na celu zapoznanie z procedurami postępowania związanymi z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa.

Mówi szef WCR, ppłk Marcin Markiewicz.

Ćwiczenia obronne obserwowali przedstawiciele urzędów, służby mundurowe i zaproszeni goście.

Ćwiczenia odbyły się przed południem.

Miejsce na reklamę

Monografia 'Łomża” wznowiona po blisko stu latach

0

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza dzisiaj na spotkanie i promocję reprintu monografii 'Łomża’ Władysława Świderskiego, oryginalnie wydanej w roku 1925.

To obecnie biały kruk i bezcenne źródło wiedzy o dawnej Łomży. Promocja książki, obejmująca również wirtualne spotkanie z prawnukiem prezydenta Świderskiego Rafałem Sobierańskim odbędzie się w Hali Kultury. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.

Władysław Świderski był burmistrzem i prezydentem miasta w latach 1919-1934. W roku 1925 wydał własnym sumptem książkę 'Łomża”, monografię przybliżającą dzieje miasta od czasów najdawniejszych do jemu współczesnych.

Książka ukaże się w tradycyjnym wydaniu papierowym oraz w wersji cyfrowej.

Monografia 'Łomża” wznowiona po blisko stu latach

Władysław Świderski (1879–1942) urodził się w Ostrowi Mazowieckiej, ale przez niemal całe życie był związany z Łomżą. Już jako uczeń gimnazjum był współorganizatorem stowarzyszenia niepodległościowego młodzieży łomżyńskiej 'Orzeł Biały”. Należał do Organizacji Bojowej PPS, a udział w wydarzeniach roku 1905 przypłacił uwięzieniem.
W czasie I wojny światowej należał do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a w listopadzie 1918 roku uczestniczył w negocjacjach z  gubernatorem gen. Paulem i w rozbrajaniu Niemców. Wkrótce po tym został wybrany burmistrzem Łomży, a latach 1920-1934 sprawował nieprzerwanie funkcję prezydenta miasta, kierując jego bohaterską obroną podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po przejściu na emeryturę działał w Stowarzyszeniu Byłych Więźniów Politycznych oraz w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. Aresztowany przez Rosjan jeszcze jesienią 1939 roku został wywieziony na wschód ZSRR, gdzie zmarł.

W roku 1925 wydał własnym sumptem książkę 'Łomża”, monografię przybliżającą dzieje miasta od czasów najdawniejszych do jemu współczesnych. Szczególnie wartościowe są jej fragmenty dotyczące wydarzeń po roku 1861, to jest od daty, na której kończy się 'Dawna i teraźniejsza Łomża” Leona Rzeczniowskiego, czyli obszerne ujęcie przebiegu powstania styczniowego na ziemi łomżyńskiej, ale przede wszystkim relacje z pierwszej ręki, dotyczące walk o niepodległość od przełomu XIX/XX wieku do końca I wojny światowej, tej lat 1919-21 oraz dziejów Łomży do roku 1925. Z tego powodu książka Władysława Świderskiego posiada wyjątkową wartość jako niezwykle ważne źródło historyczne, dotyczące historii miasta w XIX i w pierwszej ćwierci następnego wieku. W przyszłym roku minie sto lat od jej wydania, a jest to pozycja niezwykle cenna nie tylko dla historyków, ale też miłośników literatury faktu, do tego napisana piękną polszczyzną, jednak od lat właściwie niedostępna, z racji niewielkiego nakładu oraz małej ilości zachowanych egzemplarzy. Dodatkowo jest to jedyny ocalały i tak obszerny, przykład twórczości prozatorskiej Władysława Świderskiego.

Książka ukaże się w tradycyjnym wydaniu papierowym oraz w wersji cyfrowej (e-book w formacie epub i pdf). Jej szata graficzna nawiązuje do wydania sprzed stu lat, a oryginalny tekst został dopełniony wstępem dr. hab. Krzysztofa Sychowicza, profesora Akademii Łomżyńskiej i przewodniczącego Rady Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz biografią Władysława Świderskiego autorstwa kustosza Adama Sokołowskiego, kierującego Działem Historii Muzeum Północno-Mazowieckiego koordynatora projektu 'Łomża 1925 – Łomża 2025. Wydanie reprintu monografii 'Łomża” Władysława Świderskiego”. Podstawą reprintu jest egzemplarz podarowany muzeum w ubiegłym roku przez Rafała Sobierańskiego.
Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki dofinansowaniu, otrzymanemu przez muzeum w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz środkom finansowym z Urzędu Miejskiego w  Łomży oraz wsparciu tej inicjatywy przez posłankę na Sejm RP Alicję Łepkowską-Gołaś i prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

Tekst: Muzeum Północno-Mazowieckie
Plakat: Alicja Kamieniczna-Adamowska

Miejsce na reklamę