„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza. Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne. „Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza do uczestnictwa w dorocznych warsztatach etnograficznych 'Boże Narodzenie na Kurpiach”.
Zachęca Martyna Lewandowska z działu edukacji i promocji.
Tegoroczne warsztaty realizowane będą w okresie od 25 listopada do 20 grudnia. Spotkania trwają 60 minut i odbywają się pomiędzy godziną 8 a 16. Obowiązuje rezerwacja terminów pod numerem tel. 29 764 54 43 wew. 43.
W ramach programu 'Kulturalna szkoła na Mazowszu” zorganizowane grupy szkolne i dzieci z tzw. zerówek z terenu województwa mazowieckiego wezmą udział w zajęciach za złotówkę.
Grupa 'Rzekuńska Pomoc Sąsiedzka’ we współpracy z Urzędem Gminy prowadzi kolejną edycję zbiórki karmy dla zwierząt pod nazwą 'Miska dla pieska“. Inicjatywa ma na celu wsparcie czworonogów ze schroniska 'Canis’ w Kruszewie, które z troską zajmuje się zwierzętami.
Podkreśla wójt Bartosz Podolak. Zbiórka karmy potrwa do 28 listopada.
Gościem programu Kreatywna Ostrołęka Artystyczne Inspiracje był Mateusz Wróblewski, artysta wszechstronnym, którego twórczość przenika granice tradycyjnych form sztuki. W jego dorobku znajdziemy zarówno obrazy, jak i imponujące murale, kolaże oraz street art – każda z tych technik niesie za sobą unikalne historie i inspiracje.
W rozmowie Mateusz opowiada, jak zaczęła się jego artystyczna podróż oraz czy od zawsze wiedział, że sztuka będzie jego powołaniem. Dowiemy się, która z wielu technik, jakie opanował, jest mu najbliższa i dlaczego. Artysta uchyla rąbka tajemnicy, zdradzając, czym się inspiruje – czy to wydarzenia z życia, emocje, a może codzienność nadają ton jego twórczości?
Nie zabraknie też pytań o street art, którego obecność w przestrzeni publicznej często wzbudza emocje i dyskusje.
Program Kreatywna Ostrołęka – Artystyczne Inspiracje, realizowany jest przez Stowarzyszeniem Kto Jest Kto w partnerstwie z Urzędem Miasta Ostrołęki.
Komisja Europejska zatwierdza rekompensatę dla Poczty Polskiej w związku ze świadczeniem usługi powszechnej. KE zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, plany Polski dotyczące rekompensaty dla Poczty Polskiej z tytułu obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025.
W 2015 r. Poczta Polska została zobowiązana do świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2015–2025, ale nie otrzymała rekompensaty za lata 2015–2020. W grudniu 2022 r. Polska poinformowała Komisję o swoich planach zrekompensowania Poczcie Polskiej około 865 mln EUR na lata 2021–2025.
Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa dotyczącymi rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, a w szczególności na podstawie zasad ramowych UOIG
przyjętych w 2011 r., przedsiębiorstwa mogą otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty świadczenia usługi publicznej pod pewnymi warunkami. Umożliwia to państwom członkowskim przyznawanie pomocy państwa na świadczenie usług publicznych, zapewniając jednocześnie, aby przedsiębiorstwa nie otrzymywały nadmiernej rekompensaty. W ten sposób minimalizuje się zakłócenia konkurencji i gwarantuje efektywne wykorzystanie zasobów publicznych.
Poczta Polska jest przedsiębiorstwem państwowym i tradycyjnym polskim operatorem pocztowym odpowiedzialnym za powszechną usługę pocztową i szereg dodatkowych obowiązków użyteczności publicznej.
Makowscy kryminalni zatrzymali 4 osoby, które posiadały narkotyki.
Czynności rozpoczęli na ternie gminy Czerwonka. Zatrzymali 25 – letniego mężczyznę, u którego znaleźli mefedron, haszysz i marihuanę.
W gminie Sypniewo podczas przeszukania domu 27 – letniego mężczyzny policjanci znaleźli i zabezpieczyli marihuanę.
Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane w Makowie Mazowieckim. 18 – latka i 20 – latek mieli kilkadziesiąt gramów mefedronu i haszyszu. Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny funkcjonariusze znaleźli większą ilość mefedronu. W sumie zabezpieczyli blisko 300 gramów narkotyków.
Wszystkie osoby zostały zatrzymane. Zgromadzony materiał dowody pozwolił na przedstawienie zarzutu posiadania narkotyków 18 – letniej kobiecie oraz 25 i 27 – letniemu mężczyźnie. Natomiast 20 – latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków znacznej ilości oraz handel nimi. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadanie narkotyków w znacznej ilości zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Mniejsza ilość substancji zakazanych, to ryzyko kary do 3 lat pozbawienia wolności.