Strona główna Blog Strona 555

Skrzaty UKS ATLETA Ostrołęka startowały w Ogólnopolskim Wieloboju Atletycznym Mali Atleci (zdjęcia)

0

Skrzaty UKS ATLETA Ostrołęka startowały w Ogólnopolskim Wieloboju Atletycznym Mali Atleci. Zawody odbyły się 23 listopada w bydgoskim Centrum Sportu.

Poza umiejętnościami z zakresu podnoszenia ciężarów – rwania i podrzutu musieli wykonać również próby sprawności ogólnej.

Najpierw wykonywali biegi wahadłowe 4x10m, rzut piłką lekarską i trójskok obunóż z miejsca. Po obiedzie przystąpili do demonstracji – pokazu dwuboju olimpijskiego na scenie z pomostem, na której startowały sławy polskiej, europejskiej i światowej sztangi. Startowali tam też sztangiści wywodzący się z Kurpiowszczyzny.

Liwia Zalewska w grupie wiekowej 10 lat stanęła na trzecim stopniu podium. W grupie do 12 lat Kaja Jeziorkowska zajęła drugą lokatę, a startująca też w tej grupie Pola Michalak była piąta.
Jakub Zalewski do lat ośmiu stanął na drugim stopniu podium. Błażej Bakuła startujący w grupie do 10 lat na finiszu wywalczył 9. miejsce.

W klasyfikacji drużynowej, do której punktowało czworo zawodników UKS Atleta zajął siódme miejsce w Polsce.

fot. UKS Atleta

Miejsce na reklamę

’Historia «Roja»’ w MŻW

0

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza dzisiaj na spotkanie dyskusyjne 'Historia «Roja»’. Wezmą w nim udział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dr Krzysztof Kacprzak oraz Anna Śnieżko. Wstęp wolny.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Poświęcone będzie Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi 'Rojowi’ – jednej z bardziej istotnych postaci podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu.
Jego szczątki najprawdopodobniej zidentyfikowało niedawno na 'Łączce’ Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dziemieszkiewicz był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i dowódcą oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, walczącego z komunistami od początku lat 50. XX w. Został zabity podczas nocnej obławy KBW, UBP i MO w kwietniu 1951 roku. Razem z nim zginął Bronisław Gniazdowski 'Mazur’, który ciężko ranny, popełnił samobójstwo.

Miejsce na reklamę

’Dawid Podsiadło – Dokumentalny”- w ostrołęckim kinie Jantar

0

Niezwykły dokument w reżyserii Tomasza Knittela, ukazujący kulisy jednej z najważniejszych tras koncertowych w Polsce i osobiste zmagania artysty na szczycie jego kariery obejrzycie 3 grudnia w ostrołęckim Kinie Jantar. Film 'Dawid Podsiadło – Dokumentalny” to zapis z siedmiu koncertów z trasy stadionowej obejmujacej Gdańsk, Wrocław, Poznań i Chorzów.

Artysta w filmie pokazuje swoją prawdziwą twarz, otwiera się przed widzami, mówi o swoich przemyśleniach, o drodze, którą przeszedł, o presji, która wiąże się z jego popularnością oraz o tym, jakie ma dalsze plany. Obecni będą również artyści, którzy towarzyszyli Dawidowi podczas trasy: Edyta Bartosiewicz, Monika Brodka, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Artur Rojek, Ralph Kaminski, Kortez i Vito Bambino.

Limitowane przedpremierowe pokazy odbędą się wyłącznie 3 grudnia w całej Polsce, w tym w Ostrołęce. Będzie to jedyna możliwość obejrzenia filmu na wielkim ekranie. Seans rozpocznie się o godzinie 20. Bilety w sprzedaży.

Miejsce na reklamę

Laureaci Nagrody Marszałka (zdjęcia)

0

Kolejni artyści i społecznicy dołączyli do grona laureatów Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród nich jest Kurpiowski Zespół 'Pod Borem’ z Zawad – zespół międzypokoleniowy z gminy Baranowo, który obecnie ma dwie grupy śpiewające i tańczące – dorosłych i dzieci oraz kapelę. Statuetki wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik i wiceprzewodniczący sejmiku Mazowsza Marcin Podsędek.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego to wyróżnienie przyznawane za propagowanie kultury i dziedzictwa, a także promocję województwa mazowieckiego od 25 lat. Jak zauważa marszałek Struzik na Mazowszu kandydatów do tej nagrody nie brakuje.

Kapituła wyróżnia również organizacje czy instytucje rozpoznawane głównie w swoich małych społecznościach, które swoją pracą i działaniami umacniają poczucie tożsamości regionalnej. Kandydatów mogły zgłaszać jednostki samorządu i organizacje pozarządowe.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 106 zgłoszeń, a nagrodę otrzymało 10 laureatów.

Wśród nagrodzonych w poprzednich edycjach znaleźli się m.in.: Józef Hen, Barbara Wachowicz, ks. Jan Twardowski, Sława Przybylska, Maja Komorowska, Jerzy Hoffman.

Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego 2024 otrzymali:

Piotr Grządkowski – ma za sobą liczne występy w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Pełni funkcję dyrektora Zespołu Tańca Ludowego 'Pruszkowiacy”, który aktualnie liczy ponad 200 tancerzy. Sam również bierze czynny udział w koncertach, jako członek dorosłej grupy;
Jan Kmita – jest skrzypkiem pochodzącym z powiatu przysuskiego, grającym na tym instrumencie od ponad 70 lat. Teraz sam przekazuje swoją wiedzę młodym ludziom podczas warsztatów muzyki tradycyjnej. Jego utwory cechuje żywiołowa, transowa improwizacja na temat znanych w regionie motywów oraz charakterystycznych oberków;
Wioleta Fijałkowska – animatorka kultury, kompozytorka, założycielka m.in. Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki, który promuje kulturę ludową Mazowsza i ma w swoim dorobku artystycznym wiele osiągnięć. Wielokrotnie doceniona i nagradzana za swoje zaangażowanie oraz osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej;
Magdalena Piwko-Chudzik – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, swoje prace eksponowała na dwudziestu wystawach indywidualnych i ponad stu prezentacjach zbiorowych w Polsce i za granicą. Prowadzi autorską pracownię ceramiki Foremka. Zajmuje się grafiką warsztatową, artystyczną oraz użytkową, ceramiką, malarstwem i rysunkiem. Organizatorka m.in. wakacyjnych plenerów malarskich i ceramicznych oraz wystaw dla uczniów;
Krystyna Gierłowska – aktorka występująca na scenach wielu teatrów. Współpracowała jako realizator produkcji przy powstawaniu kilkunastu filmów fabularnych i seriali, m.in. Miodowe Lata. Jednym z jej najważniejszych osiągnięć jest zrealizowanie piętnastu edycji Festiwalu Era Schaeffera oraz stworzenie archiwum jego twórczości;
Tadeusz Milke – dyrektor Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca 'Dzieci Płocka”. Jest człowiekiem zaangażowanym w rozwój kultury, edukacji i działalności wychowawczej na terenie województwa mazowieckiego. Pełni ważną rolę w promocji polskiej kultury ludowej na arenie międzynarodowej;
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – od dziesięcioleci szerzy i pogłębia wiedzę o życiu i twórczości największego polskiego kompozytora. Swoją misję propagowania muzyki klasycznej pełni nie tylko w Warszawie, ale również w mniejszych ośrodkach na Mazowszu. Jest organizatorem m.in.: Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina czy cyklu koncertów w Łazienkach Królewskich;
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej – jego celem jest przybliżanie historii miasta i regionu, ratowanie zabytków i pamiątek przeszłości. Jest inicjatorem wielu wydarzeń i konkursów organizowanych dla społeczności lokalnej;
Zespół Pieśni i Tańca 'Sokołowianie’ – promuje kulturę ludową, w szczególności regionalną poprzez taniec, śpiew i stroje. Zespół cieszy się światową rozpoznawalnością na festiwalowych scenach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. na festiwalach folklorystycznych;
Kurpiowski Zespół 'Pod Borem’ z Zawad – zespół międzypokoleniowy z gminy Baranowo, który obecnie ma dwie grupy śpiewające i tańczące – dorosłych i dzieci oraz kapelę. Zespół od 1981 r. jest inicjatorem m.in. corocznych festynów nad rzeką Omulew. Od wielu lat uczestniczy w wielu festiwalach i przeglądach.

Miejsce na reklamę

Zatrzymany złodziej oraz paser

0

Makowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o kradzieże elektronarzędzi z samochodów. W ręce mundurowych wpadł także inny podejrzany o paserstwo.

W miniony weekend w Makowie Mazowieckim odnotowano cztery kradzieże z samochodów. Były to najczęściej busy, które nie były zamknięte. Złodziej ukradł wszystko co znajdowało się w autach, najczęściej elektronarzędzia, ale też ozdoby choinkowe i ubrania.

W poniedziałek policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili i zatrzymali na ternie powiatu pułtuskiego 39 – letniego sprawcę kradzieży. Tego samego dnia w ręce mundurowych wpadł 23 – letni mężczyzna, który kupił towar w atrakcyjnej cenie. Obydwaj trafili do policyjnego aresztu.

Zatrzymany 23 – latek usłyszał zarzut paserstwa, po wykonanych czynnościach został zwolniony. 39 – letni mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży. Wobec niego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju. Mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

fot. KPP Maków Mazowiecki

Miejsce na reklamę

Co słychać na Mazowszu?

0

„Co słychać na Mazowszu?” – program przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń z Mazowsza.
Inwestycje, zdrowie, edukacja, ekologia, sport, imprezy i projekty kulturalne.
„Co słychać na Mazowszu?” to sprawdzone źródło aktualnych informacji z Twojego województwa. Bądź na bieżąco – rzuć „Okiem” na Mazowsze.

Miejsce na reklamę

Gość radia OKO – Anna Sobiech

0

Gościem radia OKO była Anna Sobiech, dyrektor biblioteki WSAP w Ostrołęce. Opowiedziała o organizowanych przez uczelnię Zaduszkach Literackich.

Miejsce na reklamę

Ruszył nabór wniosków na wsparcie dla centrów integracyjnych i OSP

0

Budowa i modernizacja świetlic wiejskich i ośrodków kultury, a także nowe wozy, sprzęt strażacki i remonty strażnic OSP – to jedynie niektóre z zadań, na jakie można otrzymać dofinansowanie z programów 'Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” i 'Mazowsze dla straży pożarnych”. Nabory wniosków trwają do 13 grudnia. Warto się zgłaszać, bo można otrzymać od 40 do 200 tys. zł.

’Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” to jeden z programów wsparcia, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Maksymalnie na jeden projekt można otrzymać 200 tys. zł. Dofinansowanie można uzyskać na budowę, przebudowę czy modernizację i wyposażenie budynków nie tylko wykonanych w technologii tradycyjnej, ale także obiektów w konstrukcji modułowej, a nawet mobilnych, np. barakowozów. Warunkiem jest to, że każdy z nich musi pełnić funkcję tzw. centrum integracyjno-kulturalnego.

’Mazowieckie strażnice OSP” to zadanie, w ramach którego gminy mogą otrzymać dofinansowanie na remont lub modernizację tylko jednej strażnicy na swoim terenie. Gminy mogą się ubiegać o środki wyłącznie na jeden rodzaj prac, a maksymalna kwota wsparcia to 40 tys. zł.

W ramach zadania 'OSP” gminy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe m.in. na doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych w nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, sprzęt specjalistyczny, umundurowanie, środki łączności i ochrony indywidualnej strażaka. W przypadku wniosku złożonego na ciężki lub średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem wysokość wsparcia to maksymalnie 150 tys. zł.

Miejsce na reklamę

Kobietę odnaleźli makowscy policjanci

0

Kobieta szła niewłaściwą stroną drogi. Policjanci z Makowa Mazowieckiego podjęli interwencję. Okazało się, że szukała jej rodzina.

Tydzień temu policjanci patrolowali DK61. W rejonie Lasek zauważyli kobietę idącą niewłaściwą stroną. Podczas podjętej interwencji mundurowi ustalili, że to 31-letnia mieszkanka Ostrołęki. Kobieta była wyziębiona.

Mówiła podkom. Monika Winnik, oficer prasowa makowskiej policji.

Miejsce na reklamę

Gość Radia Oko – Szlachetna Paczka

0

Zapraszamy do wysłuchania audycji 'Gość Radia OKO’ W naszym studio gościliśmy przedstawicieli Szlachetnej Paczki rejonu Ostrołęka: lidera Patryka Kuciejczyka oraz wolontariuszy Aldonę Fabiańską i Mateusza Święcickiego.

Podczas rozmowy poruszyliśmy tematy związane z ideą Szlachetnej Paczki, wsparciem dla potrzebujących rodzin i wyjątkową energią, jaką wnoszą wolontariusze.

Miejsce na reklamę