Strona główna Blog Strona 3123

Gość Radia Oko – Sylwester Marczak

0

Na 88,5 FM gościliśmy starszego aspiranta Sylwestra Marczaka, oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Miejsce na reklamę

Uwaga oszuści ciągle próbują! Ostrzeż swoich bliskich!

0

Policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia od starszych osób dotyczące prób oszustw metodą na tzw. 'wnuczka”. Wczoraj w Łomży oszuści kilkukrotnie próbowali nakłonić seniorów do przekazania im swoich oszczędności. Na szczęście, dzięki czujności starszych osób do oszustwa nie doszło. Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu!

Schemat działania sprawców za każdym razem był podobny. Na telefony stacjonarne kilku starszych mieszkańców Łomży dzwoniła kobieta, potem mężczyzna. Osoby te podawały się za członków rodziny, kuzynów i pod pretekstem pomocy np. w zakupie mieszkania prosili o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Próbowali też nakłonić starsze osoby do wzięcia bankowego kredytu.  

Apeluje mł. asp. Ewelina Szlesińska z łomżyńskiej policji.

Miejsce na reklamę

Wyścig kolarski 'Kurpie MTB’ pod hasłem 'Moja Mała Ojczyzna”

0

Ponad 120 zawodników rywalizowało w wyścigu kolarskim 'Kurpie MTB’ pod hasłem 'Moja Mała Ojczyzna”, który odbył się w Lelisie.

Trasa wiodła po okolicznych lasach Nadleśnictwa Ostrołęka – Leśnictwo Łodziska.

Mówi Marek Karczewski, prezes klubu kolarskiego 24h, organizator imprezy.

fot. Pijący mleko

Miejsce na reklamę

Możesz oznakować rower

0

Policjanci ostrołęckiej komendy prowadzą akcję znakowania rowerów. Odbywa się w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godz. 12:00-14:00.

Ubiegłe lata wskazują, że na początku jesieni złodzieje kradną jednoślady. Im dłużej przypięty linką rower będzie pozostawiony pod blokiem, sklepem czy domem, tym większa szansa, że sprawca wróci z narzędziem do przecięcia zabezpieczenia.

Z możliwości oznakowania roweru skorzystało już ponad 1000 osób. Zdaniem policji taki jednoślad jest mniej atrakcyjny dla sprawcy.

Miejsce na reklamę

ROZDANIE NAGRÓD – MAZOWIECKIE ZDARZENIE MUZEALNE – WIERZBA

0

 

W środę 30 września nastąpi wręczenie nagród i honorowych wyróżnień laureatom IX Edycji Konkursu 'Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba”.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 80 wystaw, projektów i wydawnictw. Wśród laureatów znalazły się m.in. wystawa 'Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, 'Wielka Wojna 1914 – 1918. Prawdziwy koniec Belle Époque” Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie czy projekt edukacyjny 'Sztuka Mapy – Mapa Sztuki. Biennale sztuki znalezionej na Bródnie. Projekt edukacyjny dla gimnazjalistów” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nagrodę specjalną Grand Prix otrzyma zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego film 'Powstanie Warszawskie”.

To już IX edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu 'Wierzba”. Nagradzane są w nim najlepsze mazowieckie placówki muzealne i najciekawsze wydarzenia przez nie realizowane czy opracowywane. Tegoroczną nowością było pojawienie się dwóch dodatkowych kategorii – na najlepszy projekt edukacyjny i projekt otwarty.

Laureaci IX edycji konkursu 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA” w poszczególnych kategoriach:

W kategorii 'Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” kapituła nagrodziła:

Wśród wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea:
– pierwsze miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. 'Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”  zorganizowana przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie oraz 'Ekspozycja stała Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA”, zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,
– drugiego miejsca nie przyznano,
– trzecie miejsce zajęła wystawa pt. 'De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego”, zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Legionowie.

Wśród wystaw przygotowanych przez większe muzea:
– pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. 'Wielka Wojna 1914 – 1918. Prawdziwy koniec Belle Époque”, zorganizowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
– drugie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. 'Aleksander Gierymski 1850 – 1901”  zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz wystawa pt. 'Co widać. Sztuka polska dzisiaj”, zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
– trzeciego miejsca nie przyznano.

Ponadto kapituła zdecydowała o przyznaniu w kategorii wystaw przygotowanych przez większe placówki czterech wyróżnień honorowych dla wystaw:
?    'Podlaskie ślady broni V-1 i V-2. Tak się zaczęła droga w Kosmos” zorganizowana przez Muzeum regionalne w Siedlcach;
?    'Warszawa, Warsze”, zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie;
?    'Powstanie Warszawskie 1944”, zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie;
?    'Sala jednego eksponatu: nowoczesność”, zorganizowana przez Muzeum Warszawy.

W kategorii 'muzealny projekt edukacyjny”, kapituła nagrodziła:

– pierwsze miejsce zajął projekt pt. 'Sztuka Mapy- Mapa Sztuki. Biennale sztuki znalezionej na Bródnie. Projekt edukacyjny dla gimnazjalistów”, zrealizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej
w Warszawie,
– drugie miejsce zajął projekt pt. 'Archeologia w pięciu zmysłach – nowa oferta edukacyjna muzeum dla grup integracyjnych i niepełnosprawnych” zrealizowany przez Muzeum Historyczne
w Legionowie,
– trzecie miejsce zajął ex aequo projekt pt. 'Temat: Sztuka, warsztaty dla nastolatków”, zrealizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz projekt pt. 'Miasto Klocki”, zrealizowany przez Muzeum Woli –  Oddział Muzeum Warszawy.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy projekty:
?    'Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”, zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie;
?    'VII Warsztaty historyczno-artystyczne UCZTA KRÓLA KAZIMIERZA”, zrealizowany przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie;
?    'V Dzień Dziecka w Żelazowej Woli”, zrealizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

W kategorii 'muzealny projekt otwarty”, kapituła nagrodziła:

– pierwsze miejsce zajął projekt pt. 'Konserwacja prasy Powstania Warszawskiego
ze zbiorów Muzeum Niepodleglości w Warszawie. Konferencja oraz wydawnictwo”, zrealizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie,
– drugie miejsce zajął projekt pt. 'Kobieta z harfą – wokół sekretnej aury obrazu” zrealizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu,
– trzecie miejsce zajął projekt pt. 'Otwarcie zabytkowego parku w Winiarach
po rewitalizacji – Dzień Pułaskiego 2014” zrealizowany przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy projekty:
?    'Piecowiska Stare – wioska archeologiczna”, zrealizowany przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie;
?    'Powołanie Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych – ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej muzea działające przy szkołach wyższych i ich pracowników”, zrealizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie;
?    'Uwolnić projekt”, zrealizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

W kategorii 'Najlepsze wydawnictwo muzealne ”, kapituła nagrodziła:

– pierwsze miejsce zajęło wydawnictwo pt. Plan Warszawy 1768 Georges Louis le Rouge Katarzyna Wagner, Paweł E. Weszpiński wydane przez Muzeum Warszawy w Warszawie,
– drugie miejsce zajęło wydawnictwo pt. Joannici i ich związki z Ziemiami Polskimi Prezmysław Deles, Przemysław Mrozowski (redakcja naukowa) wydane przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum,
– trzecie miejsce zajęło wydawnictwo pt. Oskar Kolberg (1814-1890). Katarzyna Markiewicz wydane przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały cztery wydawnictwa:
?    Aleksander Gierymski 1850-1901 praca zbiorowa, redakcja naukowa Ewa Micke-Broniarek, wydane przez Muzeum Narodowe w Warszawie;
?    'Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy w latach 1945-1989” Autor: Paweł Giergoń, wydane przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie;
?    'Wędrówki po Puszczy Białej” autorstwa Sylwii Słojkowskiej-Affelskiej pod redakcją naukową Mariana Pokropka, wydane przez Muzeum regionalne w Pułtusku;
?    'Zatańczą ci, co drżeli. Polska sztuka krytyczna”. Karol Sienkiewicz, wydane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kapituła podjęła również decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej IX edycji Konkursu 'Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” – Grand Prix dla projektu pt. 'Powstanie Warszawskie’ – pierwszy na świecie dramat non-fiction”; film zrealizowało Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawie.

Miejsce na reklamę

Policjanci skontrolowali blisko 300 kierujących

0

Blisko 300 kierujących skontrolowali policjanci z Ostrołęki w ostatnich dniach podczas akcji 'Pirat Stop’ oraz 'Trzeźwość’. Zatrzymali dwóch kierujących na podwójnym gazie.

Według policji spada liczba kierujących poruszających się po terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Pamiętać należy, że prędkość powinna być dostosowana przede wszystkim do warunków panujących na drodze, a nie do znaków drogowych. Jako przykład policja wskazuje weekendowe tragiczne wypadki w Nowej Wsi i w okolicach Czerwina, w których śmierć poniosły trzy osoby.

Miejsce na reklamę

Sprzedawały alkohol nieletnim

0

Dwie kobiety usłyszały zarzuty sprzedaży alkoholu nieletnim. Policję poinformował zaniepokojony ojciec, którego 14-letni syn nie miał problemu z zakupem alkoholu i papierosów.

Poinformował st. asp. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Mistrzostwa Polski Młodzików w Radomiu

0

26 i 27 września w Radomiu odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików. W zawodach wystąpił reprezentant UKS Siódemka Ostrołęka – Adam Piątkowski, który w sobotnim biegu na 600m, w gronie 28 rywali zajął 13 miejsce z czasem 1:29,91s. Adam nie zawiódł osiągając czas zbliżony do rekordu życiowego, a do Mistrzostw zakwalifikował się z 16 czasem.

Miejsce na reklamę

Wytańczyli Złote Podwiązki

0

Ostrołęka po raz kolejny gościła tancerzy z całego kraju na 31 Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego 'O Złotą Podwiązkę”. Na parkiecie w hali im. Arkadiusza Gołasia zaprezentowały się zarówno pary dopiero zaczynające swoją taneczną przygodę jak i zawodowcy.

Podczas wieczornej gali, która była punktem kulminacyjnym spotkania, nagrody najlepszym wręczał m.in. prezydent miasta Janusz Kotowski. Turniej przeszedł już do historii, a KTT Fan przygotowuje się do kolejnego ważnego wydarzenia. Mówi Jarosław Śliwowski.

Ostrołęka po raz trzeci będzie gospodarzem mistrzostw.

galeria

Miejsce na reklamę

W Klubie Oczko rozdano 'Igły”

0

XI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Igła 2015  odbył się w Ostrołęce.  Na deskach 'oczkowskiej” sceny zaprezentowano 6 przedstawień w kategorii monodram i 7 w kategorii teatr. Młodych artystów z różnych zakątków Polski oceniało jury w składzie aktor Wojciech Solarz, Jan Zdziarstki z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz aktorka Magdalena Waligórska.

Złote Igły otrzymali Szymon Majchrzak ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich z Centrum Kultury 105 z Koszalina oraz Teatr KRZYWA SCENA z Centrum Kultury ze Stargardu Szczecińskiego. Ostrołęcka Scena Autorska za spektakl 'Bal w Operze”otrzymała wyróżnienie.

galeria

W kategorii monodram:
Złotą Igłę ufundowaną przez Dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury
Szymonowi Majchrzakowi ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich z Centrum Kultury 105 z Koszalina – Spektakl 'Pokuć”
Srebrną Igłę ufundowaną solidarnie przez Zakłady Mięsne PEKPOL OSTROŁĘKA S.A. i Ostrołęcki Oddział Okręgowy Towarzystwa Kultury Teatralnej
Katarzynie Prynkiewicz z Teatru RONDO ze Słupskiego Ośrodka Kultury ze Słupska
– Spektakl 'Dobra dziewczyna zeszła na złą drogę”
Brązową Igłę ufundowaną solidarnie przez Zakłady Mięsne PEKPOL OSTROŁĘKA S.A. i Ostrołęcki Oddział Okręgowy Towarzystwa Kultury Teatralnej
Joannie Lewoc z Suwalskiego Ośrodka Kultury z Suwałk – Spektakl 'Trzymając się za ręce”
Wyróżnienie ufundowane przez Dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury
Michałowi Orchowskiemu z Teatru KRZESIWO z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Warszawy – Spektakl 'SELFIE”
W kategorii teatr:
Złotą Igłę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Ostrołęki
Teatrowi KRZYWA SCENA ze Stargardzkiego Centrum Kultury ze Stargardu Szczecińskiego – Spektakl 'Ferdydurki”
Srebrną Igłę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Ostrołęki
Teatrowi Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych z Lublina – Spektakl 'W co się bawić czyli zmory niejakiego Eustachego Dreptaka”
Brązową Igłę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Ostrołęki
Teatrowi KAPRYS M z Domu Kultury z Łap – Spektakl 'Balladyna 15”

Wyróżnienie ufundowane przez Prezydenta Miasta Ostrołęki
Ostrołęcka Scena Autorska z Klubu 'OCZKO” Ostrołęckiego Centrum Kultury – Spektakl 'Bal w operze”.

Miejsce na reklamę