Strona główna Blog Strona 3097

Ostrołęka – wzrosną podatki

0

Trwają prace nad budżetem miasta Ostrołęki na rok 2016. Jego opracowanie obejmuje również decyzje o poziomie lokalnych opłat od nieruchomości i środków transportu. Jak podkreśla ratusz nakładanie przez stronę rządową na samorządy nowych zadań zwiększających wydatki np. na oświatę i opiekę społeczną bez zmiany dotychczasowego systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego powodują konieczność szukania dodatkowych dochodów m.in. przez odpowiednie kształtowanie dochodów z tytułu podatków i opłat lokalnych,  w tym podatku od nieruchomości i środków transportu.

Obecnie za metr kwadratowy nieruchomości zamieszkałej opłata wynosi 0,49 PLN, a po planowanej podwyżce będzie to 0,53 PLN. Podobnie wygląda sytuacja ze środkami transportu.  

Po raz ostatni stawki podatków od nieruchomości i środków transportu ustalono w Ostrołęce w roku 2003 i przez dwanaście lat pozostawały one bez zmian. Tylko raz samorząd skorygował wysokości opłat od środków transportu, żeby zmieścić się w wymaganym przez Ministerstwo Finansów poziomie.

Informuje Wojciech Dorobiński, rzecznik Urzędu Miasta.

Samorząd zakłada, że efektem podwyżki będą wpływy do budżetu w wysokości ok. 2mln 400 tysięcy złotych. Projektami uchwał w tej sprawie radni zajmą się na jutrzejszej sesji (4 listopada).

Miejsce na reklamę

W regionie przybyło strażaków ratowników

0

W październiku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce zakończały się szkolenia podstawowe strażaków ratowników OSP I i II stopnia.

Uczestnikami byli ochotnicy z gmin: Kadzidło, Czerwin i Myszyniec. Program obejmował łącznie 111 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych.

Zajęcia teoretyczne miały na celu zapoznanie słuchaczy m.in. z: BHP, sprzętem ratowniczym, ochrony dróg oddechowych, podręcznym sprzętem gaśniczym, zadaniami strażaków w zastępie, ewakuacją oraz łącznością i alarmowaniem. W zajęciach praktycznych duży nacisk położono na umiejętności praktyczne, ćwiczenia ze sprzętem oraz wyrobienie odpowiednich nawyków i umiejętności pracy.

Informuje młodszy brygadier Grzegorz Pragacz, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce.
W szkoleniu wzięło udział 30 strażaków ochotników w tym trzy kobiety.

Miejsce na reklamę

Wiesław Mikulski wydał kolejną książkę

0

Już jutro (3 listopada) Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Klubu Przy Studziennej na spotkanie literackie z Wiesławem Januszem Mikulskim. Poeta z Ostrołęki będzie promował swoją książkę 'Poetyckie dzwony. Wiersze wybrane z lat 1992 – 2015”.

Poinformowała Sabina Malinowska, wicedyrektor biblioteki.

Spotkanie odobędzie się w bibliotece przy ul. Gomulickiego. Rozpocznie się o godzinie 18.

Miejsce na reklamę

PRZEGRANA NA POCZĄTEK SEZONU

0

W pierwszym spotkaniu, rozegranym na wyjeździe, nasi siatkarze ambitnie walczyli z zawodnikami z Garwolina. W meczu otwarcia, po czterech setach bardzo dobrej gry, odnotowali przegraną.

Drużyna z Garwolina nie jest łatwym przeciwnikiem o czy mieliśmy okazję przekonać się podczas dzisiejszego starcia. W ubiegłym sezonie klub był jednym z pretendentów do awansu do II ligi. Wyniki dzisiejszego spotkania pokazały, że między zawodnikami obu drużyn nie ma przepaści. Wręcz przeciwnie. Mieliśmy szansę na rozstrzygnięcie tego spotkania na naszą korzyść lecz w końcówkach setów zabrakło zimnej krwi.

W tym sezonie garwolinianie podobnie mierzą wysoko o czym informuje trener. – Naszym celem będzie miejsce w czołowej czwórce – zapowiada trener SPS 4CV Jakub Sokołowski.

SPS 4CV Garwolin – SPS Volley Ostrołęka 3:1 (25:21, 25:19, 23:25, 25:23)

Więcej na temat drużyny przeczytasz na: www.volley.ostroleka.pl

Miejsce na reklamę

Fundacja Pomagamy Mikołajowi zaprasza do współpracy

0

Fundacja Pomagamy Mikołajowi od ośmiu lat organizuje świąteczną akcję, której celem jest spełnianie marzeń dzieci najbiedniejszych. Najmłodsi piszą listy do Świętego Mikołaja i tuż przed Bożym Narodzeniem otrzymują prezenty, o które prosili.

Fundacja zaprasza do współpracy osoby, firmy, instytucje, by podjęli wspólne działania rzecz dzieci z Kurpiowszczyzny. Szczegóły znajdziecie na stronie pomagamymikolajowi.pl

Miejsce na reklamę

Działania Znicz 2015 na Mazowszu – podsumowanie

0

Na Mazowszu zakończyły się policyjne działania 'Znicz 2015′. W weekend doszło do 26 wypadków drogowych. Dwie osoby zginęły, policjanci zatrzymali 71 nietrzeźwych kierujących.

Od piątku, 30 października mazowieccy policjanci prowadzili działania 'Znicz 2015′. Na głównych ciągach komunikacyjnych i w rejonach cmentarzy można było spotkać wiele patroli. Za każdym razem, gdy zachodziła taka konieczność funkcjonariusze kierowali ruchem. Dzięki ich pracy i postawie kierowców na Mazowszu nie odnotowano poważnych utrudnień w ruchu drogowym.

Podczas minionego weekendu na drogach doszło łącznie do 214 zdarzeń drogowych, w tym 26 wypadków. Zginęły w nich 2 osoby, rannych zostało 36.

Ofiary śmiertelne to rowerzystka i motorowerzystka. Te dwa wypadki miały miejsce na drogach gminnych, o niewielkim natężeniu ruchu. Pierwszy miał miejsce w sobotę, w powiecie płońskim. Tam w godzinach wieczornych 45-latek kierujący fordem zderzył się z wyprzedzaną rowerzystką. 65-letnia kobieta zginęła na miejscu.

Funkcjonariusze zatrzymali też 71 nietrzeźwych kierujących.  

Jeszcze przez cały dzień dzisiejszy zwiększona liczba policjantów będzie nadzorować ruch na drogach

Miejsce na reklamę

Brązowy Kamerton dla Chóru Dziewczęcego z Gimnazjum w Rzekuniu

0

Chór Dziewczęcy z Gimnazjum w Rzekuniu zdobył brązowy Kamerton XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.

Na Koncercie Galowym chórzystki wykonały pieśń Fryderyka Chopina 'Czary” oraz pieśń ludową 'Dzisiaj wesele” razem z chórem z Siedlec i Haczowa. Brązowy Kamerton to duży sukces dla Chóru Dziewczęcego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu. Dyryguje nim Agnieszka Majewska.

fot. rzekun.pl

Miejsce na reklamę

Bilans weekendu na łomżyńskich drogach

0

Jeden wypadek drogowy, 6 pijanych kierowców i 9 kolizji to bilans minionego weekendu na łomżyńskich drogach.

Poinformowała mł. asp. Ewelina Szlesińska z łomżyńskiej policji.

Miejsce na reklamę

Spokojnie na ostrołęckich drogach

0

Bardzo spokojnie przebiega okres Wszystkich Świętych na drogach Ostrołęki i powiatu. Policja nie odnotowała wypadku drogowego, ani poważniejszych zdarzeń.

Informuje podkom. Sylwester Marczak.

Miejsce na reklamę

KONKURS PLASTYCZNY 'HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI”

0

VI Powiatowy Konkurs Plastyczny 'HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI” został rozstrzygnięty w Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży.

W eliminacjach na szczeblu placówek oświatowych wzięło udział 437 uczniów. Do etapu powiatowego zakwalifikowano 126 prac w kategoriach: przedszkola, klasy I – III  i  IV – VI.

Komisja konkursowa po wnikliwej analizie prac, biorąc pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, nagrodziła i wyróżniła 60 osób.

KATEGORIA – PRZEDSZKOLA

I miejsce – 4
MAJA DOŁĘGA – PP nr 9 w Łomży – OPIEKUN: Agata Olszewska, Ewa Łazarska
ZUZANNA BAR,   MAJA NOROWSKA – PP nr 10 w Łomży – OPIEKUN: Jadwiga Brulińska, Iwona Jankowska
ZUZANNA KRAJEWSKA – Przedszkole Samorządowe w ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Grażyna Chojnowska

II miejsce – 6
AMELIA WAKÓŁOWSKA – Oddział Przedszkolny przy SP w Podgórzu – OPIEKUN: Anna Koplińska
ZUZANNA PIAŚCIK – Przedszkole Samorządowe w ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Grażyna Chojnowska
NATALIA KORDASZEWSKA – Przedszkole Samorządowe w ZSS Nowogród – OPIEKUN: Jolanta Rogińska
JULIA LUTOSTAŃSKA – PP nr 10 w Łomży – OPIEKUN: Jadwiga Brulińska, Iwona Jankowska
MAJA KALINOWSKA, MAJA GRAJKO – Oddział Przedszkolny przy SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Jolanta Auguściak

III miejsce – 2
MARCELINA PRUSZKO – PP nr 9 w Łomży – OPIEKUN: Ewa Grądzka
ALEKSANDRA SIKORSKA – Oddział Przedszkolny przy SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Jolanta Auguściak

Wyróżnienia – 5
ALEKSANDRA SOCHACKA – Przedszkole Samorządowe w ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Jolanta Rogińska
OLIWIA MAJA ŻURKOWSKA – Przedszkole Samorządowe w ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Grażyna Chojnowska
NIKOLA PUCHALSKA – Oddział Przedszkolny przy SP w Podgórzu – OPIEKUN: Anna Koplińska
AGNIESZKA SOBIEPAN, OLAF PAWŁOWSKI – Oddział Przedszkolny przy SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Jolanta Auguściak
RAZEM PRAC NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH: 17

KATEGORIA – KLASY I – III

I miejsce – 8
OLIWIA NIKONOWICZ, WIKTORIA CIEŚNICKA – SP w Drozdowie – OPIEKUN: Bogusława Piasecka
ANNA STASZEK – SP w Wiźnie – OPIEKUN: Bożena Staszek
NIKOLA DOŁĘGA – SP nr 5 w Łomży   – OPIEKUN: Agnieszka Grużewska
JULIA DĄBROWSKA   – SP nr 5 w Łomży – OPIEKUN: Małgorzata Zawadzka
JULIA SMUGARZEWSKA – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Joanna Kossakowska
JULIA GODLEWSKA – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Beata Garlicka
JULIA DĄBROWSKA   – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Jacek Sokołowski

II miejsce – 6
EMILIA ŻEBROWSKA – SP nr 5 w Łomży – OPIEKUN: Irena Dąbrowska
LENA ŻEBROWSKA – SP w Wygodzie –   OPIEKUN: Alicja Tomaszewska
ALEKSANDRA OBRYCKA – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Beata Garlicka
ZOFIA HOROSZ – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Urszula Suchodoła
WIKTORIA JANCZEWSKA – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Wioleta Szudrawska
SANDRA WITKOWSKA – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Jadwiga Sosnowska

III miejsce – 5
ALICJA CHOMONTOWSKA, NATALIA PIEŃKOWSKA – SP w Pniewie – OPIEKUN: Małgorzata Dobrzyńska
KORNELIA PLONA – ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Marianna Danuta Chodnicka
DOMINIKA WYKOWSKA – SP w Drozdowie – OPIEKUN: Bogusława Piasecka
KINGA JANKOWSKA – SP w Kupiskach – OPIEKUN: Bożena Niebrzydowska

Wyróżnienia – 7
ARTUR BAŁAZY – SP w Pniewie – OPIEKUN: Małgorzata Dobrzyńska
PAULINA ŻELAZNA – SP w Kupiskach – OPIEKUN: Małgorzata Kołakowska
DOMINIKA ŻELECHOWSKA – SP nr 5 w Łomży – OPIEKUN: Agnieszka Grużewska
WIKTOR OSTROWSKI, KACPER KOŁAKOWSKI, JULIA OLENDER – SP w Podgórzu – OPIEKUN: Sławomira Dorota Szymanowska
LENA ZUZGA – SP nr 4 w Łomży – OPIEKUN: Małgorzata Kuczewska, Katarzyna Sobuta
RAZEM PRAC NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH: 26

KATEGORIA – KLASY IV – VI

I miejsce – 7
NATALIA KIJEK, ZUZANNA ZARĘBA, KINGA JANKOWSKA – SP w Piątnicy – OPIEKUN: Justyna Kryszpin – Żmuda
WIKTORIA GONTARSKA – ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Anna Czarnecka
ALEKSANDRA LIŻEWSKA, ALEKSANDRA WYKOWSKA, ROKSANA SMUGARZEWSKA – SP nr 2 w Łomży – OPIEKUN: Jolanta Auguściak  

II miejsce – 4
DARIA MODZELEWSKA, EMILIA ZIÓŁKOWSKA – SP w Wygodzie – OPIEKUN: Alicja Tomaszewska
AMELIA TUREK – SP w Piątnicy – OPIEKUN: Justyna Kryszpin – Żmuda
IGOR LEMAŃSKI – SP w Pniewie – OPIEKUN: Małgorzata Dobrzyńska

III miejsce – 3
RAFAŁ POGROSZEWSKI, NATALIA KUZIA – ZSS w Nowogrodzie – OPIEKUN: Anna Czarnecka
KAROLINA SUSKA – SP w Puchałach – OPIEKUN: Małgorzata Dobrzyńska

Wyróżnienia – 3
KRYSTIAN MODZELEWSKI, ZBIGNIEW OŚCIŁOWSKI – SP w Podgórzu – OPIEKUN: Sławomira Dorota Szymanowska
ALEKSANDRA GÓRSKA – SP w Piątnicy – OPIEKUN: Justyna Kryszpin- Żmuda

Miejsce na reklamę