Strona główna Blog Strona 3087

’Schetynówki” po odbiorze

0

Łodziska – Lelis – Gąski do granic powiatu ostrołęckiego oraz Nowe Dylewo – Gibałka – Lelis o łącznej długości prawie 14,5 km – to kolejne drogi realizowane w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, które doczekały się odbioru technicznego. Inwestycja realizowana była w partnerstwie z gminami Lelis i Kadzidło – informuje Starostwo Powiatowe w Ostrołęce.

Przebudowa drogi Łodziska – Lelis – Gąski podzielona była na trzy etapy: pierwszy –  modernizacja liczącego 5,1 km odcinka Łodziska – Lelis, drugi – wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, trzeci etap – to budowa ok. 3 km ścieżki pieszo – rowerowej od Lelisa do miejscowości Nasiadki.

Na trasie Nowe Dylewo – Gibałka – Lelis prace obejmowały m.in. przebudowy skrzyżowania w miejscowości Gibałka oraz poszerzenia ok. 5 km odcinka Szafarnia – Gibałka – Łodziska. Ponadto przebudowany został most w Szafarni.

fot. powiatostrolecki.pl

Miejsce na reklamę

Zlikwidowano nielegalną rozlewnię alkoholu

0

Nielegalną rozlewnię alkoholu zlikwidowali policjanci ostrołęckich wydziałów dw. z przestępczością przeciwko mieniu oraz przestępczością gospodarczą i korupcją. Zatrzymano dwóch mieszkańców Ostrołęki. Sprawa ma charakter rozwojowy.

W miejscowości Borawe (gm. Rzekuń) wynajmowano pomieszczenia, w których przechowywany był alkohol bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Policjanci zatrzymali podejrzanych podczas rozlewania alkoholu do plastikowych butelek – informuje podkom. Sylwester Marczak.      

Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Usłyszeli zarzuty.

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

W Arce o trudnym życiu kobiet

0

Trzy kobiety,  z różnych państw, z Pakistanu, Indii i Mauretanii były bohaterkami wczorajszego (12 listopada) Wieczoru w Arce. Autorem projektu pod nazwą 'Kobiety na trzech kontynentach” jest podróżnik, geograf i pilot wycieczek Piotr Kowalczyk.

Gość Arki niejednokrotnie prezentował swój materiał i jak zauważył w Ostrołęce, najciekawsze w tego typu spotkaniach są reakcje słuchaczy.

Piotr Kowalczyk publikuje w magazynach podróżniczych. Prowadzi serwis Globtroterzy.net. To miłośnik kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami. Jest autorem festiwalu Tydzień Ziemi w Szczecinie. Pasjonat fotografii i kolekcjoner skamieniałości.

Miejsce na reklamę

Władze Meppen doceniły Ewę Gałkę

0

Ewa Gałka, tłumacz języka niemieckiego otrzymała odznaczanie od władz Meppen – miasta partnerskiego Ostrołęki. Wyróżnienie podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta, która odbyła się 11 Listopada w Ostrołęckim Centrum Kultury, wręczył prezydent Janusz Kotowski.

Ewa Gałka jest również nauczycielką języka niemieckiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. J. Bema. Wyróżnienie otrzymała za wieloletnią pracę na rzecz przyjaźni między Ostrołęką a Meppen.

Miejsce na reklamę

MAZOWSZE – SERCE GRAFENU

0

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie prowadzić swoje badania w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w najnowsze urządzenia światowej klasy. Właśnie został otwarty Etap I Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa m.in. dzięki przyznanej przez samorząd województwa mazowieckiego unijnej dotacji w wysokości 36 mln zł.

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstaje na terenie Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Etap I jest częścią ogromnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu budowę innowacyjnego kompleksu naukowo-badawczego w dziedzinie nanotechnologii. Będą tu prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem, jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

Budowa Centrum została podzielona na etapy. 12 listopada zakończono pierwszy etap inwestycji, w ramach którego powstały nowe oraz zmodernizowano już istniejące w ITME laboratoria. Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. W przyszłości, w ramach kolejnego etapu, powstanie nowy budynek laboratoryjny. Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

Miejsce na reklamę

Jacek Sokołowski z nagrodą

0

Zdjęcie nauczyciela łomżyńskiej Szkoły Podstawowej Nr 2 – pasjonata fotografii przyrodniczej i krajobrazowej, Jacka Sokołowskiego znalazło się wśród nagrodzonych w Otwartym Konkursie Fotograficznym 'Podlaskie Bociani Raj”.

Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony Bociana Białego na obszarach przyrodniczo cennych – w tym na terenie Podlaskiego Szlaku Bocianiego. Praca Jacka Sokołowskiego zatytułowana 'NA GNIEŹDZIE’ zajęła III miejsce.

Organizatorem konkursu była Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Miejsce na reklamę

Już dziś zapisy na kurs samoobrony dla kobiet ,,Bądź Bezpieczna’

0

Dzisiaj ruszają zapisy na kurs samoobrony dla kobiet ,,Bądź Bezpieczna’. Będzie to 11 edycja.

Mówi podkom. Sylwester Marczak z ostrołęckiej policji.

Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie pod numerem 29 760 14 14 od godz. 10. W kursie może uczestniczyć 30 pań.

Miejsce na reklamę

Strefa Muzy Zawieszona

0

Strefa Muzy – koncertowa propozycja Ostrołęckiego Centrum Kultury kierowana do młodzieży nie powiodła się. Jej twórcy na czas nieokreślony zawiesili organizację spotkań z muzyką w hali im. Arkadiusza Gołasia. Powód jest jasny – zbyt mała frekwencja na koncertach.

Zauważa Bogdan Piątkowski, dyrektor OCK.

Koncerty w Strefie Muzy odbywały się raz w miesiącu. Wśród artystów, którzy zaprezentowali się na scenie byli m.in. Grzegorz Chyży, Mesajach czy Jamal. Akcja była współfinansowana przez samorząd miasta, dlatego bilety miały promocyjną cenę 15 zł.

Miejsce na reklamę

’Czwartacy’ w Hiszpanii

0

Delegacja Ostrołęckiego Stowarzyszenia Historycznego 'Czwartacy’ wspólnie z oddziałem Historycznym WAT brała udział w rekonstrukcji historycznej w hiszpańskiej Tarifie.

Białe namioty, polska flaga, mundury, komendy i śpiew pieśni patriotycznych przyciągały wielu turystów. Uczestnicy wyjazdu chętnie opowiadali o Polsce i Ostrołęce oraz o naszej drodze do niepodległości.

Ostrołęczanie rozegrali dwie czterogodzinne bitwy. Oddali również cześć poległym i historii trudnej dla narodu polskiego i hiszpańskiego.

Fot. www.ostroleka.pl Joanna Kamińska

Miejsce na reklamę

Światowy Dzień Rzucania Palenia

0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce informuje,że w związku z przypadającym 19 listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia Główny Inspektorat Sanitarny planuje realizację kampanii edukacyjnej skierowanej do biernych palaczy, osób palących w obecności innych oraz świadków palenia w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu  w Polsce  w 2015r.

Celem kampanii jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania  w środowisku wolnym od dymu tytoniowego

Kampanię będzie można obserwować w przestrzeni publicznej , głównie w środkach komunikacji miejskiej i na przystankach. Główny Inspektorat Sanitarny przygotowuje w ramach zaplanowanych działań ulotki i plakaty związane ze Światowym Dniem Rzucania Palenia.

Miejsce na reklamę