Strona główna Blog Strona 3084

Rusza dodatkowy nabór na stypendia dla uczniów szkół zawodowych

0

Uczniowie szkół zawodowych wciąż mogą sięgać po stypendia. Rusza dodatkowy nabór. Wnioski można składać do 23 listopada. To pierwsza edycja programu stypendialnego dla szkół zawodowych. Wsparcie finansowe w wysokości 420 zł miesięcznie – przez 10 miesięcy, może otrzymać aż 480 osób. Na ten cel zarezerwowano ponad 2,5 mln zł (RPO WM 2014-2020).

Na terenie Mazowsza działa około 400 szkół zawodowych, w których kształci się około 75 tysięcy młodych ludzi. Otrzymane wsparcie uczniowie będą mogli przeznaczyć m.in. na zakup literatury fachowej, udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych, konferencjach, seminariach, warsztatach, a także na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu (komputery, oprogramowanie, aparat fotograficzny, kamera itp.).

O stypendia mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełnią łącznie następujące warunki: są uczniami co najmniej II klasy szkoły zawodowej; w roku szkolnym 2014/2015 otrzymali promocję do następnej klasy; w roku szkolnym 2015/2016 będą uczniami szkół zawodowych zlokalizowanych na terenie Mazowsza; nie ukończyli 24 roku życia do dnia 30 czerwca 2016 r.; nie będą uzyskiwać w roku szkolnym 2015/2016 stypendiów dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie mazowieckim w ramach projektu – Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka realizowanego w ramach Poddziałania 10.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Warunkowo dopuszcza się składanie wniosków przez uczniów/słuchaczy szkół policealnych o ile zaistnieje sytuacja, w której wartość docelowa wskaźnika dotyczącego liczby uczniów objętych wsparciem stypendialnym nie zostanie osiągnięta.
Najważniejsze jest jednak to, że przyszli stypendyści muszą wyróżniać się ponadprzeciętnością tzn. średnią nie niższą niż 4,0 z przedmiotów zawodowych oraz 4,50 z dwóch wybranych przedmiotów 'ogólnych” związanych z zawodem w zakresie rozszerzonym. Na dodatkowe punkty mogą liczyć uczniowie, którzy w roku szkolnym 2014/2015 byli laureatami lub finalistami olimpiad i turniejów, a także konkursów o charakterze zawodowym o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz uczniowie z rodzin wielodzietnych.

O stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy uzyskają minimum 12 punktów, obliczonych na podstawie kryteriów dotyczących osiągnięć edukacyjnych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.stypendiazawodowe.oeiizk.waw.pl

Miejsce na reklamę

Konferencja dla pszczelarzy

0

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce zaprasza na 'Kurpiowską Konferencję Pszczelarską’. Podczas spotkania zostaną poruszone tematy związane m.in. z Krajowym Programem  Wsparcia Pszczelarstwa w latach 2015/2016 oraz ochroną zdrowia pszczół przed patogenami i zagrożeniami środowiskowymi.

Konferencja odbędzie się 18 listopada w restauracji 'Kwadrans’. Rozpocznie się o godzinie 10.

Miejsce na reklamę

Tomkowski Jan – Najkrótsza historia literatury polskiej

0

Najkrótsza historia literatury polskiej to znakomita synteza autorstwa prof. Jana Tomkowskiego, twórcy bestsellerowej Literatury Polskiej wydanej przez PIW w 2004 roku. Książka jest niezastąpionym dodatkiem do podręczników szkolnych zarówno na poziomie szkół średnich jak i akademickim. Pozwala zebrać i usystematyzować wiedzę na temat epok, prądów literackich oraz twórców i ich dzieł. Książka szczególnie ucieszy uczniów, maturzystów, ale i studentów kierunków humanistycznych. Autor w swej najnowszej publikacji opisuje dzieje literatury polskiej od średniowiecza po czasy współczesne. Książka posiada również praktyczne kalendarium najważniejszych dla kultury polskiej wydarzeń.
Istnieją narody, które swoje doświadczenia utrwaliły w malarstwie, muzyce czy architekturze.
Zdarzają się i takie, które swoją tożsamość odnalazły dopiero w sztuce filmowej. Polski los zapisywany jest od wieków głównie w książkach. Dlatego jak podkreśla sam autor Najkrótszej historii literatury polskiej znajomość historii literatury ojczystej to nie tylko wyzwanie dla wspomnianych studentów, pragnących wzbogacić swoją wiedzę, lecz to obowiązek każdego myślącego Polaka.
Literatura wciąż się zmienia – dzięki pisarzom, badaczom i czytelnikom. Wszystkim potrzebne są nowe syntezy, monografie, słowniki, leksykony. Również te najkrótsze, przeznaczone nie tylko dla specjalistów. Najkrótsza historia literatury polskiej spełnia te oczekiwania.

Miejsce na reklamę

Świąteczna Zbiórka Żywności – przyłącz się

0

VII Świąteczna Zbiórka Żywności odbędzie się w Ostrołęce w dniach 4-6 grudnia. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne oraz Bank Żywności SOS. Mówi Jakub Frydryk.

Cukier, mąka, oleje, makarony, konserwy, słodycze oraz wszelkiego rodzaju produkty, które można przechowywać, przez długi czas będzie można wrzucać do koszy, przy których będą czuwali wolontariusze. Żywność przed świętami Bożego Narodzenia trafi do  najbardziej potrzebujących z Ostrołęki i regionu.

W ubiegłym roku podczas Świątecznej Zbiórki Żywności zebrano około 11 ton produktów.

Miejsce na reklamę

Spacer po lesie leśnictwa Łodziska

0

Klub Kolarski 24h i Stowarzyszenie Ekomena w niedzielę zorganizowali spacer po lesie leśnictwa Łodziska. Trasa przemarszu wiodła ścieżką wyścigu KURPIE MTB. Sympatycy aktywnego spędzania czasu przeszli ponad 10 kilometrów.

Miejsce na reklamę

Kierowca toyoty zginął w wyniku zderzenia z sarną

0

Młody mężczyzna kierujący toyotą zginął w wyniku  zderzenia z sarną. Do wypadku doszło w poniedziałek rano w Kuskowie gm. Przasnysz.

Mówi asp. szt. Ewa Śniadowska z przasnyskiej policji.

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku.

fot. kwp.radom.pl

Miejsce na reklamę

Bezpieczeństwo energetyczne: narada przed zimą

0

Działalność mazowieckich elektrowni w związku z utrzymującym się niskim poziomem wody w rzekach – to temat posiedzenia w Urzędzie Wojewódzkim. Podczas spotkania dyskutowano na temat rozwiązań, które zapewnią utrzymanie wytwarzania prądu na stałym poziomie.

Obie mazowieckie elektrownie – w Ostrołęce i Kozienicach – wodę do chłodzenia bloków energetycznych pobierają – pierwsza z Narwi, druga z Wisły. Z powodu tegorocznej suszy hydrologicznej i niewielkich opadów deszczu stan wód utrzymuje się na niskim poziomie, co zagraża ciągłości pracy obu zakładów.

Podczas narady w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim uzgodniono, że rozwiązaniem umożliwiającym zabezpieczenie obu elektrowni przed koniecznością ograniczenia dostaw energii będą progi spiętrzające wodę. Tymczasowa instalacja (zbudowana na podstawie przepisów szczególnych Ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz Ustawy o zarządzaniu kryzysowym) jest już wykorzystywana przez elektrownię w Ostrołęce. Podobna, także tymczasowa konstrukcja, powstaje na Wiśle przy elektrowni w Kozienicach.   

Mamy do czynienia z sytuacją realnego zagrożenia, która wymaga podjęcia konkretnych działań ze strony dostawców prądu. Pamiętamy, że inwestycje mają powstać na terenach objętych programem Natura 2000, dlatego ich realizacja musi nastąpić w zgodzie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Ważne jest także zaproszenie do dialogu organizacji pozarządowych – powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
W trakcie narady omówiono dalszą współpracę przedstawicieli elektrowni z Ostrołęki i Kozienic z  organami samorządu i administracji: Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkim Zarządem Melioracji Urządzeń Wodnych czy Mazowieckim Wojewódzkim Inspektorem Środowiska. Instytucje te są odpowiedzialne za wydanie pozwoleń na budowę progów spiętrzających wodę w nurcie rzeki. Producenci energii planują tego typu konstrukcje umieścić na dnie Narwi i Wisły na stałe, aby ograniczyć ryzyko wyłączenia bloków energetycznych z powodu niskiego poziomu wody.
Stabilniejszą sytuację mają warszawskie elektrociepłownie Siekierki i Żerań, które korzystają z innego systemu pobierania wody.

W spotkaniu udział wzięli m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i elektrowni w Kozienicach i Ostrołęce.

fot. mazowieckie.pl

Miejsce na reklamę

Mega -Turniej Karate Kyokushinkai w Józefowie

0

W  Józefowie odbył się kolejny Turniej o Puchar Burmistrza. Po raz szesnasty zawodnicy z całej Polski zgromadzili się w hali ośrodka sportu.

W tym roku przybyła rekordowa liczba, bo aż 460 zawodników z 43 klubów. Tym samym był to największy turniej karate kyokushin w Europie.

Ostrowski Klub Karate Kyokushinkai reprezentowali: Kacper Dzierżanowski, Wiktoria Pędzich, Aleksander Cydejko, Ewa i Filip Pasek, Mikołaj Kosina, Julia Skwierczyńska, Jan Bilwin, Magda Baczewska, Julia i Tomasz Parafińscy oraz Kacper Frączyk.

Z uwagi na dużą ilość uczestników oraz wysoki poziom zawodów bardzo trudno było przebić się do strefy medalowej, jednak udało się to kilku ostrowskim zawodnikom. Po złoto sięgnął Filip Pasek (kat. dzieci) wygrywając po kolei cztery walki, Julia Skwierczyńska ( kat. młodziczek) zajęła 3 miejsce pokonując w bardzo dobrym stylu dwie zawodniczki, Julia Parafińska ( kat. dzieci) po dwóch doskonałych walkach w eliminacjach wywalczyła 3 miejsce a Magda Baczewska ( kadetka) w bardzo silnie obsadzonej kategorii młodziczek – 4  miejsce. Podobnie w kategorii dzieci Ewa Pasek również zajęła 4 miejsce.  

Pozostali zawodnicy stanęli na wysokości zadania  wygrywając swoje pierwsze walki jednak ulegli w kolejnych pojedynkach swoim przeciwnikom.

Na turnieju zabrakło niestety kilku doświadczonych zawodników z OKKK ze względu na falę przeziębień.

Podczas zawodów sędziowali sensei Radosław Grabowski i sensei Tomasz Marcjaniak.

Miejsce na reklamę

Nowe radiowozy wyjechały na ulice powiatu makowskiego

0

Na ulice powiatu makowskiego wyjechały trzy nowe radiowozy oznakowane – Skody Yeti.

Ich zakup był możliwy dzięki dobrej współpracy władz miast: Maków Mazowiecki i Różan oraz gmin: Krasnosielc, Sypniewo, Płoniawy Bramura, Karniewo, Szelków, Młynarze i Rzewnie. Przeznaczyły one łącznie 127,5 tys. zł, co stanowi połowę całkowitej wartości. Pozostała kwota została pokryta przez Komendę Wojewódzką Policji z/s w Radomiu.

Radiowozy trafiły do Posterunków Policji w Krasnosielcu i w Różanie oraz Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim do Wydziału Prewencji.

Miejsce na reklamę

Dziś Muzealne Spotkanie przy Lampce

0

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza dzisiaj o godzinie 17 na spotkanie pod nazwą 'Nieznany dorobek Adama Chętnika”. Placówka będzie gościła  członków rodziny znakomitego polskiego etnografa – wnuka Jacka Chętnika i jego żonę Danutę.  

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane archiwalne materiały, jakimi dysponuje rodzina, a które nie zostały jeszcze opublikowane.

Informuje Maria Samsel, dyrektor Muzeum.

Miejsce na reklamę