Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zostało wyróżnione w konkursie 'Mazowiecke Zdarzenia Muzealne Wierzba”. Nagrodę przyznano w kategorii 'Najlepsze wydawnictwo muzealne za publikację pt. „Ostrołęka 1831. wspomnienia, rozkazy, relacje”.
Mówiła Barbara Kalinowska, wicedyrektor ostrołęckiego muzeum.
W konkursie rywalizowało 46 zakwalifikowanych projektów z całego Mazowsza. Inicjatywa ma na celu promocję najciekawszych projektów muzealnych. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: najciekawsza wystawa zorganizowana, najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w przestrzeni publicznej lub w plenerze, zorganizowana poza terenem muzeum oraz najciekawsze wydawnictwo muzealne, wydane lub współwydane .
’Najlepsze wydawnictwo muzealne ”, kapituła nagrodziła:
I miejsce – album 'Powstanie Listopadowe”wydany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
II miejsce – wydawnictwo 'Deo et Patriae, Bogu i Ojczyźnie. Tradycje duszpasterstwa wojskowego w Polsce” pod red. dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Joanny Bojarskiej- Syrek i Kuratora Muzeum Ordynariatu Polowego Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Jacka Macyszyna. Pozycja wydana została przez Muzeum Ordynariatu Polowego Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
III miejsce – wydawnictwo’Iłża w literaturze, ilustracji i na starych pocztówkach – Wacław Dąbek”wydane przez Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało wydawnictwo pt. 'Ostrołęka 1831. wspomnienia, rozkazy, relacje”wydane przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, oraz 'Vademecum Żyrardowa- historia Żyrardowa na wyciągnięcie ręki”wydane przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
’Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” kapituła nagrodziła:
Wystawy przygotowane przez większe muzea
I miejsce– 'Papirusy, mumie, złoto… Michał Tyszkiewicz i 150-lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie.”, zorganizowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
II miejsce– 'Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent” zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
III miejsce – 'Bolesław Biegas- malarstwo i rzeźba (ekspozycja stała)” zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.
Wystwawy przygotowane przez mniejsze muzea
I miejsce– 'Miejsce Pamięci Palmiry- (ekspozycja stała)” zorganizowana przez Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry. Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
II miejsce– 'Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat… 55 lat powieści radiowej «Matysiakowie»” zorganizowana przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy.
III miejsce – 'Opowieść o niebieskim kwiecie lnu. Krótka historia lniarstwa” zorganizowana przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
’Najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze – zorganizowana poza terenem muzeum”,
I miejsce – 'IV Warsztaty Historyczno -Artystyczne «My, Barbarzyńcy»”zorganizowana przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie.
II miejsce – 'III Otwocka Gra Miejska: Otwock w PRL”zorganizowana przez Muzeum Ziemi Otwockiej w Otwocku.
III miejsce –’«Rokosz Zebrzydowskiego» – historyczny festyn rodzinny” zorganizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Wyróżnienie otrzymała impreza 'Otwarcie Parku Dworskiego i Ścieżki Przyrodniczo-Edukacyjnej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” zorganizowana przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
mm