Według rozporządzenia rządu, każdy obywatel Ukrainy legitymujący się dokumentem tożsamości, który przekroczył granicę po 24 lutego, ma prawo do darmowej opieki zdrowotnej na terenie Polski. Ostrołęcki szpital nie pozostaje w tej sytuacji bierny.
Jak informuje Wojciech Krzyżanowski, zastępca dyrektora do spraw opieki zdrowotnej, dyrekcja placówki jest w ścisłym kontakcie z wojewodą w sprawie ewentualnego przyjmowania chorych.
Opieka zdrowotna będzie zapewniona każdej osobie wymagającej pomocy. Przekraczający granicę polsko-ukraińską uchodźcy są bardzo często wycieńczeni i wymagający opieki medycznej. Nie ma jednak planów na przyjmowanie osób rannych, ponieważ ostrołęcki szpital jest zbyt daleko od granicy, a cywile poszkodowani działaniami wojennymi, wymagają często natychmiastowej, kompleksowej pomocy medycznej.
Na ten moment obywatele Ukrainy mają dostęp do wszystkich świadczeń zdrowotnych, szczepień na Covid 19, czy teleporad. Wszelkie teleporady w szpitalu w Ostrołęce są prowadzone w języku polskim i angielskim, jednak szpital zamierza uruchomić również numer telefonu z konsultacjami medycznymi w języku ukraińskim. Na dzień 2 marca, ostrołęcki szpital udzielił pomocy medycznej pierwszej małej pacjentce z Ukrainy.