Przodujemy we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych ułatwiających życie rodzinom, ale także pracownikom, pracodawcom i właścicielom firm. Dzięki cyfryzacji usprawniono pracę w gminach i ograniczono koszty. To też nowe podejście do relacji urząd – obywatel – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.
W tym tygodniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których kierownictwo resortu podsumowuje działania na rzecz rodzin, osób starszych czy niepełnosprawnych.
Warszawska konferencja poświęcona była programom adresowanym do rodzin i ułatwieniom dla rodzin składających wnioski m.in. o przyznanie świadczenia wychowawczego 500 plus, czy świadczenia z programu 'Dobry Start”.
Nowe podejście
Ale nie tylko, rodziny dziś mogą poprzez portal ministerstwa – Empatię złożyć wniosek o cały pakiet świadczeń: Dobry start, Rodzina 500+, świadczenia rodzinne czy z funduszu alimentacyjnego. Dodatkowo przez bankowość elektroniczną i portal PUE ZUS wnioskują o środki z programów Rodzina 500+ i Dobry Start
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak dużym ułatwieniem dla rodzin jest możliwość składania wniosków online. Idziemy z duchem czasu, dostosowujemy się do potrzeb i oczekiwań obywateli. Budujemy nowe podejście do relacji urząd – obywatel – mówi wiceminister Kazimierz Kuberski. Wiceminister dodaje, że elektroniczne wnioski nie tylko ułatwiają rodzinom życie, ale także usprawniają pracę w gminach, przez co znacząco przyspieszają wypłatę świadczeń.
Prosty wniosek
Statystyki ministerstwa dowodzą, że rodzice chętnie korzystają z ułatwień. I tak, w 2018 roku w nowym okresie rozliczeniowym programu Rodzina 500+ (do listopada 2018 roku) dokumenty online stanowiły 34 proc. wszystkich wniosków. W ubiegłym roku serwery pracowały na pełnych obrotach, bo do końca listopada rodziny przesłały prawie 3 mln wniosków online, co oznacza, że drogą elektroniczną wpłynęło 68 proc. wniosków o 500+.
Rodziny w województwie mazowieckim pobiły nawet średnią krajową, bo udział wniosków online Rodzina 500+ wyniósł 71 proc. To prawdziwa cyfrowa rewolucja – mówi wiceminister Kuberski.
Równie dobrze poradził sobie program 'Dobry start”. W zeszłym roku udział wniosków online wyniósł 61 proc. W 2018 roku było 48 proc. Na Mazowszu aż 65 proc. wniosków Dobry Start dotarło do urzędów drogą elektroniczną w 2019 roku – ponownie powyżej średniej krajowej.
Mobilna Karta Dużej Rodziny
Cyfrowa rewolucja dotyczy również Karty Dużej Rodziny, z której mogą korzystać rodziny wielodzietne. Od 2018 roku Karta dostępna jest również w formie wygodnej aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki wprowadzonym zmianom Karta Dużej Rodziny stała się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla jej użytkowników. Teraz mogą oni szybko wyszukać najbliższy punkt oferujący zniżki w ramach programu. Dzięki aplikacji użytkowanie karty jest możliwe od razu po jej przyznaniu, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika.
Z mobilnej karty na koniec ubiegłego roku korzystało 704 tys. osób, z tego ponad 96 tys. w województwie mazowieckim – to najwięcej w kraju.