back to top
1.5 C
Ostrołęka
piątek, 24 stycznia 2025 r.

Mazowiecka Lady D(isabled) – laureatki konkursu dla kobiet z niepełnosprawnościami

REKLAMA


 
Sześć kobiet z Mazowsza otrzymało tytuł 'Mazowieckiej Lady D’. To wyróżnienie w konkursie skierowanym głównie do kobiet z niepełnosprawnościami, ale też tych, które na co dzień angażują się w sprawy osób niepełnosprawnych.

Mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Ten konkurs ma uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługuje na docenienie i może stać się inspiracją dla innych, dla wszystkich czujących niemoc – podkreśla Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
 

Jedną z laureatek w kategorii Życie zawodowe jest Iga Jendrych, rekruterka, mentorka, certyfikowana assesorka. Mimo dziecięcego porażenia mózgowego jest – jak sama mówi – 'specjalistką od rzeczy niemożliwych, która nigdy nie rezygnuje i nigdy się nie poddaje”.

 

W tym roku Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej uruchomiło po raz pierwszy mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Był to konkurs zainicjowany w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Przyznawany tytuł honorowy 'Lady D.” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) otrzymują aktywne w różnych sferach życia kobiety z niepełnosprawnościami.

Nazwa oraz patron pozostały za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek przeniesiony na grunt Mazowsza. Zachowane zostały również kategorie, w których można zdobyć nagrody: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Mazowiecką edycję wyróżnia poza zasięgiem dodatkowa kategoria: przyjaciółka osób z niepełnosprawnością.

Podczas uroczystości w Galerii 'Apteka Sztuki” uhonorowanych zostało sześć kobiet. W kategorii Sport nagrodę otrzymała Iwona Żyła, która jest Głuchą od urodzenia, a od 10. roku życia uprawia tenis stołowy, startując w zawodach z osobami pełnosprawnymi. Obecnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, zdobywając od 20 lat medale w Mistrzostwach Polski i Europy. Obecnie przygotowuje się jako reprezentantka kraju do Mistrzostw Świata, które odbędą się w Austrii w 2020 r.
 
Nagrodę w kategorii Kultura i sztuka otrzymała Justyna Neyman – twórczyni DuftArtu, pionierskiego kierunku polegającego na malarskim przestawieniu zapachu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka wielu konkursów, mająca na koncie wystawy nie tylko w kraju, ale też za granicą. Justyna Neyman dostosowuje ekspozycję DuftArtów, czyli pachnących obrazów, do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a także niewidomych i ociemniałych. Tworzy opisy obrazów w postaci historii opowiedzianych za pomocą wszystkich bodźców poza wzrokowymi. Jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym ze względu na leczenie onkologiczne wyczulona jest na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
 
Kolejną laureatką – tym razem w kategorii Życie społeczne – została Grażyna Radomska. Przez 18 lat była Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Wołominie. Dzięki jej aktywności oddział ten odgrywał niekwestionowaną, wiodącą rolę na Mazowszu. W 2017 r. wyodrębniła ze struktur PSD nową organizację pozarządową – Stowarzyszenie Diabetyków Wołomin, które prowadzi szeroką działalność edukacyjną, integracyjną i reedukacyjną ludzi chorych na cukrzycę ich rodzin i zainteresowanych tematem zdrowego stylu życia. Organizuje comiesięczne wykłady edukacyjne ze specjalistami różnych dziedzin, omawiając powikłania w cukrzycy, a co roku – Obchody Światowego Dnia Cukrzycy, gdzie na wykłady zapraszane są sławy polskiej diabetologii. Stowarzyszenie jest jedyną organizacją, która zajmuje się bezpłatnymi przesiewami cukru i ciśnienia tętniczego w tak dużym zasięgu. Laureatka tak opracowała program badań neuropatii cukrzycowej, że docierają one do wiejskich ośrodków zdrowia w całym powiecie. Została wyróżniona Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Medalem Zasłużony dla Wołomina, Przyjaciela Wołomina, Złotym Medalem Pro Masovia.
 
W kategorii Życie zawodowe nagrodę otrzymała Iga Jendrych, rekruterka, mentorka, certyfikowana assesorka, a także z wykształcenia psycholog i seksuolog Od trzech lat pracuje w działach HR i z powodzeniem prowadzi fanpage 'Kobieta na barykadach”, ukazujący życie aktywnej zawodowo osoby z niepełnosprawnością ruchową. Mimo dziecięcego porażenia mózgowego jest – jak sama mówi – 'specjalistką od rzeczy niemożliwych, która nigdy nie rezygnuje i nigdy się nie poddaje”. Jest twórczynią projektu 'Posada na miarę” promującego zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Swoją energią potrafi zarazić szerokie grono odbiorców m.in. podczas wystąpień publicznych i szkoleń, które prowadzi. Udziela się wolontariacko w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych 'Partnerzy” Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.
 
Kategoria Dobry start wyróżnia kobiety młode, na początku kariery. Jej laureatką została Małgorzata Grzegrzółka – 21-letnia sportsmenka, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Jest studentką filologii angielskiej w Siedlcach, a na co dzień trenuje pod okiem trenera Wojciecha Mianowskiego w UKS Delfin Garwolin. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. W 2016 r. została Mistrzynią Polski w grupie S8 oraz najlepszą zawodniczką w klasyfikacji generalnej kobiet w kategorii wiekowej do lat 18 i złotą medalistką na dystansie 50 m stylem motylkowym. Pobiła 4 rekordy życiowe na dystansach: 50 m motylkowym, 50 m grzbietowym, 50 m stylem dowolnym oraz 200 m zmiennym. Jest jedną z czterech zawodniczek na świecie, które pływają na zawodach 800 m stylem dowolnym. W 2018 r. zdobyła brązowy medal na 100 m stylem motylkowym podczas Światowych Zawodów Parapływackich Osób Niepełnosprawnych w Hiszpanii. Jej aktywność sportowa jest nie tylko promocją Garwolina i całego Mazowsza, ale też świetnym przyczynkiem do zmiany sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami.
 
Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią Przyjaciółka niepełnosprawnych, w której nagrodzona została Justyna Sobczyk – twórczyni Teatru 21, który zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych 'Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu zostali uczniowie oraz absolwenci szkoły, kilkanaście osób z zespołem Downa i dwie z autyzmem. Grupa realizuje spektakle aktorskie powstające w oparciu o własne, wypracowane w czasie prób scenariusze. Wśród spektakli stworzonych w ostatnich latach przez Justynę Sobczyk są m.in. 'Ja jestem ja”, 'Śmiertelnie trudna gra”, 'I my wszyscy”, 'Odcinek O”, 'Statek miłości”. Teatr występował w kraju i za granicą, otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Obecnie laureatka pracuje nad powołaniem w Warszawie nowej społecznej instytucji kultury pod nazwą Centrum Sztuki Włączającej Downtown, w ramach którego odbywają się warsztaty współprowadzone przez aktorów z zespołem Downa w celu 'oswojenia” obecności osób niepełnosprawnych w kulturze i sztuce. Jej działalność to wybitny przykład łączenia sztuki i życia, twórczej oryginalności z zaangażowaniem w sprawy społeczne.
 

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex