-4.5 C
Ostrołęka
środa, 29 listopada 2023 r.

Ku pamięci powstańcom styczniowym

REKLAMA

Z okazji nadchodzącej 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego Stowarzyszenie Strzelców Kurpiowskich we współpracy z sołtysem Siemnochy Łukaszem Budniakiem i radnym gminy Lelis Andrzejem Bakułą zorganizowali żywą lekcję historii dla uczniów szkół podstawowych w Białobieli i w Antoniach.

W Zabrodziu gmina Olszewo-Borki, tuż przy granicy administracyjnej z miejscowością Siemnocha gmina Lelis znajduje się zabytkowa kapliczka z 1863 roku. Upamiętnia powstańców styczniowych.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Janusz Marzewski, prezes stowarzyszenia, opowiedział zebranym o kurpiowskich bohaterach, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. W wydarzeniu uczestniczył również wicestarosta ostrołęcki Krzysztof Parzychowski.

Powstanie styczniowe na Kurpiowszczyźnie to przede wszystkim przemarsz oddziałów gen. Zygmunta Padlewskiego i bitwa pod Myszyńcem, w której Kurpie masowo wsparli walczących powstańców.

Walczyli zbrojnie, udzielali pomocy, schronienia i żywności. Większość walk w powstaniu miała charakter partyzancki.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex