Na obszarze województwa mazowieckiego funkcjonuje obecnie 45 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk. Wskazane akweny są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy, zawierający informacje m.in. o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku.
Kąpiel dozwolona jest na wszystkich pięciu kąpieliskach w województwie mazowieckim. Status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi miejsce ma lepszą bazę sanitarną, a ratownicy więcej sprzętu – w tym motorówkę. Bez obaw można pływać w Kącku k. Otwocka (Staw Kąck), Żyrardowie (Zalew Żyrardowski), Kozienicach (Jezioro Kozienickie), Nieporęcie (Dzika Plaża na Zalewie Zegrzyńskim), Płocku (Sobótka, Zbiornik Włocławek).
Przeprowadzono również kontrolę w 45 miejscach wyznaczonych do kąpieli na Mazowszu. Obecnie nie można wchodzić do wody w 3 miejscach: w Ostrowi Mazowieckiej w rzece Bug – obecność enterokoków i bakterii coli oraz w Radomiu przy ul. Krasickiego – Zalew Borki – liczne zakwity glonów i przy ul. Bulwarowej – Zalew Borki – liczne zakwity glonów.
Bez obaw kąpać się można m.in. w: Ciechanowie, Pułtusku, Garwolinie, Gostyninie, Legionowie, Płocku, Siedlcach, Węgrowie, Szydłowcu, Ostrołęce, Warszawie czy Nowym Dworze Mazowieckim. Aktualne informacje o przydatności wody w danych kąpieliskach można uzyskać bezpośrednio u organizatorów oraz właściwych terenowo powiatowych inspektorów sanitarnych.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przypomina jednocześnie, że nie należy korzystać z kąpieli w czasie silnych zakwitów glonów ze względu na możliwość wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych.