Na Kurpiach był i nadal jest wydobywany bursztyn. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W regionie ostrołęckim działało aż 144 kopalni bursztynu. Ten wydobywany na Kurpiach służył do wykonywania tradycyjnych ozdób: korali, wisiorków czy guzików.
Na liście są też: wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, wypieki byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej, umiejętność wyplatania kosza 'kabłącoka’ w Lucimi na Radomszczyźnie, tradycyjne święcenie pokarmów w Dąbrowie Chotomowskiej i hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza. Na wpis czeka także hafciarstwo z Puszczy Białej.
Na wsparcie projektu samorząd województwa przeznaczył ponad 40 tys. zł. Środki te pozwoliły na opracowanie wniosku wraz z dokumentacją fotograficzną, a także realizację filmu o najbardziej znanym współczesnym bursztyniarzu Zdzisławie Bziukiewiczu. Film wyreżyserował Grzegorz Szczepaniak.
Zdzisław Bziukiewicz bursztyn obrabia ręcznie przy pomocy tradycyjnego kołowrotka tzw. kółka, bez użycia nowoczesnych metod i narzędzi. Jako jedyny robi bursztynowe kierce i pająki. Odtwarza też stare kurpiowskie wzory. Wśród wykonywanych przez niego korali czy naszyjników nie ma dwóch jednakowych.
Depozytariusze: rodzina Bziukiewiczów i rodzina Konopków.
Współpraca: Stowarzyszenie Akademia Wilanowska.
Realizacja: Zdzisław Bziukiewicz, Robert Andrzej Dul, Wydawnictwo Fonograficzne Anagram.