back to top
22.4 C
Ostrołęka
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r.

Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce podsumował zimowe utrzymanie dróg

REKLAMA

Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce podsumował zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie 2016/2017. Koordynował i nadzorował prace związane z zimowym utrzymaniem dróg  powiatowych o łącznej długości 794,219 km.  54,8 km dróg powiatowych zostało  zaś przekazane do zimowego utrzymania, na mocy porozumienia, Urzędowi Gminy w Goworowie.  W terenie, odpowiedzialność za sprawne  prowadzenie działań związanych z likwidacją śliskości  i odśnieżania spoczywała na pracownikach obwodów drogowo-mostowych, którzy organizowali i kierowali akcją zimową podczas dyżurów. Dla usprawnienia działań zostały wprowadzone również dyżury domowe.  W wyniku przetargu wyłoniono dwóch  wykonawców usług zimowego utrzymania dróg. Były to firmy Trans Drog Tadeusza Szlachetki z Dylewa   i ZROMID Czesława Kozona z Myszyńca.  Trans Drog  dbał o przejezdność dróg powiatowych na terenie gmin: Rzekuń, Troszyn, Czerwin, Goworowo, Olszewo-Borki, Baranowo, Lelis i Kadzidło. Zadysponował na nie sześć solarko-piaskarek z pługiem lekkim oraz trzy pługi średnie i równiarkę. ZROMID  zajmował się drogami na terenie gmin:  Myszyniec, Czarnia i Łyse).  Wykonawca zadysponował pięć solarko-piaskarek z pługiem lekkim, trzy pługi średnie i równiarkę.  Wprowadzono cztery standardy zimowego utrzymania, od standardu III jako najwyższego, do standardu VI. Według przyjętych zasad, drogi  o dł. 166, 829 km, które zostały ujęte w standardzie III były odśnieżane i posypywane w pierwszej kolejności na całej szerokości i długości. Następnie sprzęt był kierowane na drogi w  standardzie IV o długości 8,6 km i w dalszej kolejności na odcinki w standardzie V o długości 591, 165 km w celu odśnieżenia dróg i posypywania  miejsc decydujących o bezpieczeństwie  ruchu.  Z uwagi na warunki pogodowe, nie było potrzeby zatrudniania sprzętu ciężkiego. W VI standardzie o długości 27, 6 km ujęto drogi  o nawierzchni żwirowej i gruntowej.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Prace związane z zimowym utrzymaniem zaczęły się 9 listopada  2016 roku a zakończyły 6 marca 2017 r. Sprzęt do zwalczania śliskości zimowej pracował  na terenie ODM  w Ostrołęce przez 32 dni (średnio 13 godzin dziennie); w ODM w Kadzidle 46 dni (średnio 12 godzin dziennie); w ODM Myszyniec  – 38 dni (średnio 10 godzin dziennie).  W sumie solarko-piaskarki  były zatrudnione na drogach powiatowych 1346 godzin, pługi pracowały  przez 267 godzin.  Do posypania nawierzchni zostało zużyte 2384, 5 tony mieszaniny piasku z solą. Łącznie na utrzymanie dróg powiatowych w sezonie zimowym 2016/2017 zostało wydane 638.543, 82 zł.
W gminie Goworowo, gdzie  zimowym utrzymaniem  objętych było 10 dróg powiatowych, wydano 26.433 zł. Zadaniami koordynował  Zakład Gospodarki Komunalnej.

– W sezonie zimowym 2016/2017 nie odnotowano zdarzeń drogowych, do których doszło z powodu zaniedbania lub niewłaściwie utrzymanych dróg.  Z chwilą ustawania zjawisk atmosferycznych, wykonawcy natychmiast przystępowali  do likwidacji skutków zimy, zapewniając odpowiednie warunki  przejazdu po drogach powiatowych. Jakość świadczonych usług była monitorowana na bieżąco, a uwagi natychmiast kierowano do wykonawców robót – podsumował dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Ostrołęce, Grzegorz Bakuła.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex