Zakończyła się akcja 'Przywracamy historię do szkół’

REKLAMA

Zakończyła się akcja 'Przywracamy historię do szkół” organizowana przez Solidarną Polskę. Zebrano ponad 150 tys. podpisów. W okręgu Siedlecko-Ostrołęckim struktury Solidarnej Polski i zaprzyjaźnione środowiska zebrały ponad 3 tys. podpisów – informuje Tobiasz Kowalczyk, koordynator Młodzieżówki na Okręg Siedlce-Ostrołęka.

REKLAMA

W miniony czwartek w Sejmie został złożony obywatelski projekt ustawy, którego celem jest przywrócenie lekcji historii do szkół ponadgimnazjalnych.

Solidarna Polska nie zgadza się na reformę MEN wprowadzoną 1 września 2012 r. Młodzież, która rozpoczęła naukę w pierwszych klasach liceów nie będzie miała lekcji historii podczas wszystkich trzech lat w szkole. Historia będzie tylko w pierwszej klasie, dwa razy tygodniowo. Potem, jeśli uczeń nie zdecyduje się zdawać historii na maturze, nie będzie się jej uczył.

Oto treść komunikatu wystosowanego przez Solidarną Polskę w okręgu Siedlecko-Ostrołęckim:

Komunikat

Szanowni Państwo

Mamy przyjemność poinformować o zakończeniu akcji 'przywracamy historię do szkół” organizowanej przez Solidarną Polskę, także w okręgu Siedlecko-Ostrołęckim struktury SP i zaprzyjaźnione
środowiska zebrały ponad 3 tyś podpisów.

W miniony czwartek w Sejmie został złożony obywatelski projekt ustawy, którego celem jest przywrócenie lekcji historii do szkół ponadgimnazjalnych. Projekt zebrał ponad 150 tys. podpisów – To
ogromny sukces w obronie pamięci historycznej.

Na początku maja, z inicjatywy Solidarnej Polski, powstał komitet w obronie lekcji historii. Wcześniej ministerstwo edukacji zamierzało zmienić ramowe plany nauczania tak, aby zlikwidować obowiązkowe lekcje historii przez cały okres nauczania w szkołach średnich. 20 czerwca Marszałek Sejmu zarejestrowała komitet obywatelski i zgodnie z wymogami ustawy wyznaczyła 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy przywracającym lekcje historii. Ustawowy termin na złożenie podpisów minął 20 września.

– Od 1 września lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych będą mogli się uczyć jedynie młodzi rodacy, którzy wybiorą historię na maturze, czyli zaledwie ok. 5 proc. Polaków. To skandal! Historia jest nauczycielką życia. Chcieliśmy zrobić coś wielkiego, mianowicie przedstawić w Sejmie pierwszy w historii III RP obywatelski projekt ustawy dotyczący programu nauczania w polskich szkołach.

Komitet podjął szereg akcji protestacyjnych przeciwko ograniczaniu zajęć historii w szkołach. Na początku września Solidarna Polska zebrała różnego rodzaju organizacje i stworzyła obywatelski projekt ustawy 'Przywracajmy historię do szkół’. Propozycja zakładała przywrócenie obowiązkowych lekcji historii w całym cyklu nauczania obligatoryjnie w wymiarze 180 godzin. Powstała specjalna strona internetowa www.przywracamyhistorie.pl, rada naukowa projektu złożona z polskich wykładowców uczelni wyższych oraz komitet honorowy (akcję poparł m.in. Paweł Kukiz) oraz komitet społeczny złożony z wielu organizacji pozarządowych.

Z poważaniem

Krzysztof Bączyk – Koordynator na Okręg Siedlce-Ostrołęka
Tobiasz Jan Kowalczyk- Koordynator Młodzieżówki na Okręg Siedlce-Ostrołęka

Czytaj więcej

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT