back to top
1.1 C
Ostrołęka
niedziela, 24 listopada 2024 r.

Wystawa 'Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”

REKLAMA

Na placu gen. J. Bema w Ostrołęce czynna jest wystawa plenerowa poświęcona niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu w Polsce.

Została uroczyście otwarta 21 września. Mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

REKLAMA
Fotograf ślubny Malwina Łuba

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Mówi Katarzyna Sadowska – Mazur, kierownik zespołu ds. dziedzictwa niematerialnego w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

Jestem w Ostrołęce, żeby razem z depozytariuszami z województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego świętować – powiedziała Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Katedrze Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wystawa będzie prezentowana w Ostrołęce do 25 października.

Organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Organizacja jubileuszu ’10 lat Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziedzictwo niematerialne to nasze tradycje, zwyczaje, obrzędy czy też umiejętności odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom, takie jak np.: zabawkarstwo żywiecko-suskie,
Barbórka górników węgla kamiennego na Dolnym Śląsku czy Bacowanie – praktyka kulturowego wypasu owiec. To żywe niematerialne przejawy kultury, które społeczności uznają za swoje dziedzictwo kulturowe. W 2023 roku mija 20 lat od uchwalenia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która stała się pierwszym międzynarodowym dokumentem chroniącym to ulotne dziedzictwo. Na jednej z list UNESCO znajduje się pięć polskich wpisów: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała oraz tradycje flisackie.

Narodowy Instytut Dziedzictwa w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Obecnie na liście znajduje się ponad 80 zjawisk, m.in. tradycja wytwarzania koronki koniakowskiej, kolędowanie, bacowanie czy też muzyka carillonowa.
Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat gromadzi, bada i popularyzuje wiedzę o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym Polski, kształtującym naszą narodową i kulturową tożsamość. Doświadczony zespół ekspertów Instytutu przygotowuje opinie, ekspertyzy, studia, a także opracowuje standardy konserwatorskie, będąc wsparciem merytorycznym dla służb konserwatorskich oraz samorządów. Instytut udostępnia informacje o zabytkach na portalu zabytek.pl. Jest również koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa i Europejskich Dni Archeologii.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, założone w 1975 roku jako Muzeum Okręgowe w Ostrołęce, ma charakter regionalny i jest rozpoznawalną placówką kulturalną Mazowsza. Siedzibą główną Muzeum są budynki usytuowane przy placu gen. Józefa Bema 8 i 9 – neoklasycystyczna kamienica zbudowana w latach dwudziestych XIX wieku oraz druga, przylegająca do niej, zbudowana na początku XX wieku. Mieszczą się w nich ekspozycje stałe i czasowe, biblioteka, sale oświatowe i pracownia etnodizajnu. W pozostałych budynkach usytuowane są magazyny zbiorów, pracownia konserwatorska oraz biura. Zbiory Muzeum Kultury Kurpiowskiej obecnie liczą ponad szesnaście tysięcy obiektów, a w bibliotece zgromadzono ponad dziewięć tysięcy woluminów. Wśród nich znajdują się: dzieła sztuki polskiej i rzemiosła artystycznego, zbiory etnograficzne i archeologiczne, archiwalia. Tematyką wiodącą są prace artystów polskich z pierwszej połowy XX wieku, pamiątki związane z powstaniem listopadowym i bitwą pod Ostrołęką z 26 maja 1831 roku, prace żołnierzy powstania listopadowego na wielkiej emigracji, archiwalia i eksponaty dokumentujące historię Ostrołęki. Dużą kolekcję stanowią prace artystów kurpiowskich, w tym prawie tysiąc wycinanek, rzemiosło wiejskie, przedmioty codziennego użytku, narzędzia używane niegdyś przez mieszkańców Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Taki profil zbiorów znajduje odzwierciedlenie w tematyce ekspozycji stałych.

Czytaj więcej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Serwis radiooko.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez internautów, gdyż należą one do osób, które je zamieściły.

REKLAMA

Ostatnie wiadomości

SPORT

POLITYKA

0
Będziemy wdzięczni za wasze przemyślenia, prosimy o komentarzex