’Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia swoją bazę lokalową dla uchodźców. ZUS dysponuje około 1400 miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju.
Dodatkowo na stronie internetowej ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim by dotrzeć z informacją do potrzebujących, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać wsparcie.
Mówił Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie mazowieckim.
Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
W związku z wojną na Ukrainie, część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe na Ukrainie, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń.
Jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, a znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę.
Jeśli dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację po swoim problemie.