Gospodarka UE w punkcie zwrotnym
Po dobrej pierwszej połowie roku gospodarka UE weszła obecnie w znacznie trudniejszą fazę. Wstrząsy wywołane rosyjską agresją na Ukrainę mają negatywny wpływ na popyt globalny i nasilają globalną presję inflacyjną.
UE należy do najbardziej narażonych gospodarek rozwiniętych ze względu na bliskość geograficzną wojny i duże uzależnienie od importu gazu z Rosji. Kryzys energetyczny obniża siłę nabywczą gospodarstw domowych i negatywnie wpływa na produkcję. Znacznie spadły wskaźniki nastrojów gospodarczych. Chociaż wzrost gospodarczy w 2022 r. będzie wyższy niż przewidywano, prognozy na 2023 r. są jednak w związku z tym znacznie gorsze, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, i przewiduje się wyższą inflację niż zakładano w śródokresowej prognozie Komisji Europejskiej z lata.
Prezentowana prognoza gospodarcza opiera się na szeregu technicznych założeń dotyczących kursów walutowych, stóp procentowych oraz cen towarów, których datą graniczną jest dzień 31 października. W przypadku wszelkich innych danych źródłowych, w tym założeń dotyczących polityki publicznej poszczególnych państw, w prognozie uwzględniono informacje dostępne za okres do 27 października włącznie. Cała prognoza szczegółowo została opisana na stronie internetowej Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.